Kultura | rozrywka | edukacja

„Życie nie tak zwyczajne”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to, ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Projekt organizacji święta zrodził się w Katalonii. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem panie zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami, w postaci książek.

Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Polsce przypadają na dzień 23 kwietnia. To doskonała okazja do rozmów i przemyśleń na temat rozwoju  kultury i czytelnictwa. W tym roku jednak wiosna wita nas w sposób szczególnie odmienny. W związku z panującymi ograniczeniami związanymi z ochroną przed zarażeniem wirusem skoncentrowani jesteśmy na współpracy z władzami  centralnymi i samorządowymi w celu wypracowania narzędzi do łagodzenia skutków kryzysu.

W nawiązaniu do obchodów ŚDKiPA, Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach opracowała i wydała tomik poezji „Życie nie tak zwyczajne” autorstwa Marii Tomasik. Mamy nadzieję, że wkrótce odbędzie się spotkanie autorskie i promocja wydawnictwa w naszych bibliotekach.

Tomik poezji został dofinansowany przez: Marię Kurowską – Poseł na Sejm RP, Dyrekcję Banku Spółdzielczego w Bieczu o/Jasło, Firmę PPUH ADAM – Młyn Potakówka oraz Krystynę Marię Kluz – za co z całego serca autorka dziękuje.

Fragment wiersza M. Tomasik – Książki

„…Lubię czytać książki
i często to robię,
bo czasu mam dużo
więc czytaniem umilam
go sobie.
W każdej książce
mądrości są inne,
czasem znane, a czasem zawiłe.
Przypomniałam sobie: Kmicica, Oleńkę,
małego Rycerza, Zagłobę, Acana,
Panią Basię i Bogumiła
i to wszystko „widziałam’’
przed swymi oczyma.
Juranda i Zbyszka, Danusię i Maćka
i bój okrutny co trwogą przeraża…”

(GBP w Jaśle z/s w Szebniach)

SŁOWA KLUCZOWE