Informacje

Przez pandemię Święto 3 Maja w innym niż corocznie wymiarze

Wspólne celebrowanie Święta 3 Maja przez mieszkańców Jasła było w tym roku skromniejsze niż do tej pory. Ze względu na panującą epidemię koronawirusa obchody kolejnej rocznicy uchwalenia polskiej konstytucji ograniczyły się do mszy świętej w kolegiacie farnej oraz złożenia symbolicznych wiązanek kwiatów od przedstawicieli władz państwowych i samorządowych w lokalnych miejscach pamięci narodowej.

Tegoroczne obchody Święta 3 Maja w Jaśle miały inny niż do tej pory wymiar, a to wszystko z uwagi na panującą na całym świecie pandemię koronawirusa. Wobec obecnej sytuacji oraz mając na względzie bezpieczeństwo zdrowotne populacji, mieszkańcy naszego miasta nie spotkali się na uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny, którą rokrocznie celebrowali na płycie miejscowego Rynku przedstawiciele duchowieństwa. Nie odbył się tradycyjny przemarsz do Parku Miejskiego w asyście miejsko-kolejowej orkiestry dętej, harcerzy, pocztów sztandarowych, delegacji z instytucji, organizacji społecznych, placówek oświatowych czy służb mundurowych. Nie mogliśmy również usłyszeć okolicznościowego przesłania od władz naszego grodu.

Natomiast punktualnie o godzinie jedenastej w kościele farnym rozpoczęła się uroczysta msza święta, która była transmitowana online na stronie internetowej parafii, w mediach społecznościowych oraz za pośrednictwem lokalnej telewizji kablowej. W eucharystii bezpośrednio uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych na czele z burmistrzem Jasła Ryszardem Pabianem, starostą jasielskim Adamem Pawlusiem, senator Rzeczypospolitej Polskiej Alicją Zając, posłem do Parlamentu Europejskiego dr. Bogdanem Rzońcą oraz w ograniczonej ilości mieszkańcy miasta.

Liturgii przewodniczył ks. Zbigniew Irzyk, dziekan jasielski, proboszcz kolegiackiej parafii rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na wstępie zwrócił uwagę na wyjątkowe okoliczności w jakich przychodzi świętować kolejną rocznicę uchwalenia konstytucji trzeciomajowej.

„Jakże w innej atmosferze stajemy dzisiaj przy ołtarzu, aby modlić się – z intencji pana burmistrza – za naszą Ojczyznę. Zwyczajnie to stawaliśmy w większej ilości kapłanów, ale także i Was wiernych na jasielskim Rynku. Chcemy jednak dzisiaj, obchodząc 229. rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 Maja, która była drugą w świecie, a pierwszą w Europie, dziękować Bogu za dar naszej Ojczyzny. Ale także chcemy prosić Go, byśmy dobrze spełniali w tej Ojczyźnie nasze powołanie względem niej, bo to nasza matka. Bo to ta, która potrzebuje nie tylko korzystać z niej, ale przede wszystkim dbać o nią.” – powiedział.

W tej szczególnej chwili został odczytany Akt Zawierzenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski.

Dla upamiętnienia tego ważnego w dziejach naszej Ojczyzny wydarzenia jakim jest uchwalenie drugiej na świecie i pierwszej w Europie ustawy zasadniczej, w imieniu mieszkańców miasta, przed tablicą okolicznościową umieszczoną na budynku wielorodzinnym Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ulicy Kołłątaja 2, na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Parku Miejskim, zostały złożone symboliczne wiązanki kwiatów.

Pomimo wciąż panującej trudnej sytuacji sanitarnej Urząd Miasta, za pośrednictwem swoich oficjalnych profili w mediach społecznościowych, kilka dni wcześniej zachęcał mieszkańców do wspólnego uczczenia majowych rocznic, m.in. poprzez wywieszanie w swoich domach flag państwowych. Ulice w centrum Jasła, jak też główne szlaki wylotowe we wszystkich kierunkach, zostały odpowiednio wcześniej przyozdobione biało-czerwonymi barwami narodowymi.

 DO POBRANIA:  Przesłanie burmistrza do mieszkańców Jasła (plik w formacie .pdf)

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE