Informacje

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w Trzcinicy poszkodowanych w wyniku gwałtownych opadów deszczu

W Trzcinicy gościł dzisiaj Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami miejscowości, którą w miniony weekend nawiedził niszczycielski kataklizm. Głowa naszego państwa na własne oczy mogła przekonać się jakich zniszczeń w przeciągu kilku godzin dokonały intensywne opady deszczu wraz z gradem oraz porywisty wiatr. Straty w mieniu prywatnym oraz infrastrukturze komunalnej są ogromne. FOTOGALERIA

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przez cały dzień przebywał dzisiaj na Podkarpaciu, gdzie spotkał się z mieszkańcami miejscowości, które najbardziej ucierpiały wskutek niesprzyjających warunków atmosferycznych jakie dotknęły nasz region w miniony weekend. Wskutek intensywnych opadów deszczu, gradu i silnych podmuchów wiatru doszło m.in. do gwałtownego wzrostu poziomu wód w niegroźnych na co dzień potokach, które wystąpiły z brzegów i dokonały spustoszenia w mieniu prywatnym oraz infrastrukturze komunalnej.

Jednym z punktów na mapie objazdowej po naszym województwie była Trzcinica. Kilka minut po godzinie osiemnastej kolumna prezydencka wjechała do miejscowości od strony Jareniówki. Głowa państwa została powitana przez gospodarzy regionu: wojewodę podkarpacką Ewę Leniart, marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, starostę jasielskiego Adama Pawlusia oraz wójta gminy Jasło Wojciecha Piękosia.

Andrzej Duda szedł drogą główną wzdłuż zniszczonych zabudowań w kierunku remizy strażackiej, gdzie po drodze miał możliwość ujrzeć na własne oczy ogrom zniszczeń jakich w ostatni weekend czerwca dokonał podniesiony poziom wód potoku Młynówka. Prezydent odwiedził osobiście kilkoro rodzin, które najbardziej ucierpiały w wyniku niszczycielskiego żywiołu. Gościł m.in. na posesji sołtysa wsi Trzcinica.

Prezydent złożył podziękowania służbom zaangażowanym w akcję usuwania skutków klęski żywiołowej, m.in. strażakom Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wolontariuszom.

Głowa państwa została również zapoznana przed przedstawicieli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z planami realizacji zbiornika retencyjnego Kąty-Myscowa w powiecie jasielskim.

W pobliżu domu ludowego oraz remizy OSP Trzcinica na Andrzeja Dudę czekali zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości z transparentami.

Andrzej Duda następnie przekazał na ręce strażaków torby ratownicze z niezbędnym wyposażeniem do udzielania kwalifikowanej pomocy medycznej.

Później na na krótko zabrał głos dla przedstawicieli środków masowego przekazu:

Jesteśmy w Trzcinicy niedaleko Jasła. Muszę powiedzieć, że widok jest wstrząsający, bo domy zostały zniszczone. Myślę, że część z nich będzie nadawała się do wyburzenia. Natomiast dziękuję tym wszystkim, którzy pomagali i pomagają mieszkańcom. Dziękuję strażakom-ochotnikom nie tylko stąd z Trzcinicy, ale z całego powiatu. Dziękuję ogromnie żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy tutaj niezwykle ofiarnie pomagają. Dziękuję także wolontariuszom, młodzieży z okolicznych szkół, młodzieży ze Związku Strzeleckiego, którzy są tutaj i cały czas pomagają. Idą od domu do domu i pomagają w przygotowywaniu domów do osuszania. Niestety, sytuacja jest tragiczna. Ponad dwieście na osiemset domów w całej miejscowości zostało zalanych. I to bardzo często tak, że został zalany cały parter aż do sufitu. Także sytuacja jest rzeczywiście tragiczna. Zniszczone mienie, zniszczone budynki gospodarcze, nie wspomnę już o samochodach, które dziesiątki woda zabrała, część po prostu zniszczyła. Sytuacja jest straszna. – powiedział.

Prezydent naszego kraju zapewnił ofiary powodzi, że mogą liczyć na wsparcie ze strony państwa.

Trzeba będzie uruchomić większą pomoc niż standardowo przewidziana na wypadek powodzi. Będą to odszkodowania do 200 tysięcy złotych. – stwierdził Andrzej Duda. – Dzisiaj otrzymałem informację od prezesa PGNiG, że firma także pomoże ofiarom tej powodzi na Podkarpaciu, że będą przekazywane dary rzeczowe w postaci sprzętu AGD, który w większości przypadków został całkowicie zniszczony. Lodówki, pralki, kuchenki gazowe, czyli wszystko to, co normalnie jest potrzebne po to, żeby rodzina mogła funkcjonować.

Jak zaznaczył w swojej wypowiedzi, do mieszkańców Trzcinicy już płynie znaczna pomoc od rodaków z całej Polski. Są to m.in. artykuły spożywcze, środki czystości, materiały higieniczne, ubrania, itp.

Jestem bardzo wdzięczny wszystkim tym, którzy jako wolontariusze pomagają, przyjeżdżają swoimi prywatnymi samochodami i przywożą tą pomoc dla mieszkańców Trzcinicy, bo ona rzeczywiście jest bardzo potrzebna. Jeżeli ktoś może to też bardzo proszę o pomoc. Ale zapewniam, że wsparcie ze strony państwa przez wojewodę, ale także poprzez władze samorządowe będzie tutaj cały czas realizowane. Dziękuję wszystkim, którzy pomagają. – podsumował A. Duda.

Wizyta na terenie powiatu jasielskiego najważniejszej osoby w naszym państwie zakończyła się po niespełna dwóch godzinach. W podziękowaniu za troskę o mieszkańców pokrzywdzonych wskutek anomalii pogodowych starosta Adam Pawluś przekazał na ręce Prezydenta RP pamiątkowy obraz wykonany przez podopiecznego Domu Pomocy Społecznej w Foluszu przedstawiający charakterystyczny krajobraz Beskidu Niskiego.

W spotkaniu z Andrzejem Dudą uczestniczyli m.in. poseł ziemi jasielskiej Maria Kurowska, burmistrz Jasła Ryszard Pabian, wójtowie gmin powiatu jasielskiego, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie Andrzej Babiec oraz dyrektor PGW Wody Polskie w Rzeszowie Małgorzata Wajda.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE