Informacje

Minister Zbigniew Ziobro dziękuje w Jaśle strażakom za pomoc ofiarom nawałnic

Zbigniew Ziobro – Minister Sprawiedliwości, Prokurator Generalny oraz prezes Solidarnej Polski gościł dzisiaj w Jaśle. Na płycie miejscowego Rynku spotkał się ze strażakami, którzy brali aktywny udział w likwidowaniu skutków gwałtownych opadów na terenie powiatu jasielskiego. Zachęcał on również do udziału w drugiej turze wyborów prezydenckich i oddania głosu na kandydata Zjednoczonej Prawicy.

Szef resortu sprawiedliwości przyjechał dzisiaj popołudniu do Jasła na zaproszenie poseł Marii Kurowskiej. Głównym celem jego wizyty w naszym mieście było wyrażenie podziękowań dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w działania ratownicze związane z ratowaniem ludzkiego życia i zdrowia oraz mienia po intensywnych opadach deszczu jakie przetoczyły się przez okolicę w ostatni weekend czerwca.

Minister skierował szczególne wyrazy uznania do strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wolontariuszy zaangażowanych w bezinteresowne niesienie pomocy lokalnej społeczności.

Wskutek nieodnotowywanej do tej pory sumy opadów deszczu i gradu, połączonych z silnymi wyładowaniami atmosferycznymi i podmuchami wiatru, w wielu miejscowościach powiatu jasielskiego doszło do podtopień budynków mieszkalnych, gospodarczych, a także zniszczenia infrastruktury komunalnej. Ogrom zniszczeń jest nie do opisania.

Zbigniew Ziobro zadeklarował dodatkowe wsparcie dla instytucji walczących z żywiołem: – Kiedy Prezydent Andrzej Duda był tutaj przed kilkoma dniami, dzwonił do nas ministrów i prosił, abyśmy zrobili wszystko, by jeszcze dodatkowo pomóc. Postanowiłem wyasygnować dodatkowe środki Funduszu Sprawiedliwości, aby można było zakupić 50 pomp dla jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu województwa podkarpackiego. Cieszę się, że nasze działania wzmacniają potencjał ochotniczych straży pożarnych.

Z Funduszu Sprawiedliwości, który został uruchomiony przez rząd Zjednoczonej Prawicy w celu podnoszenia potencjału ratowniczego jednostek ochotniczych straży pożarnych, skorzystali również druhowie z naszego powiatu.

Jednym z obdarowanych jest OSP w Błażkowej, która dzięki programowi oferowanemu przez resort Zbigniewa Ziobry mogła sfinansować zakup fabrycznie nowego lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego.

Wiele lat ci strażacy z Błażkowej, z mojej gminy Brzyska, marzyli o takim samochodzie. – podkreśliła Maria Kurowska, poseł na Sejm RP. – Marzenia się spełniają dzięki temu, że mamy rząd Zjednoczonej Prawicy, że mamy pana ministra, który rozumie potrzeby strażaków. Panie ministrze, dziękujemy i prosimy o więcej, bo w tej chwili potrzebne są pompy. Wczoraj miałam kilka telefonów od strażaków, że siadają im pompy. Muszą siadać skoro non stop wypompowują tą wodę i to już od kilku lat. Nie zawsze jest to nowy sprzęt. Zatem dziękujemy za tą obietnicę, że te pompy również będą, a czasem nawet i mundury strażackie, które również zostały zalane w remizach.

Posłanka ziemi jasielskiej podkreśliła, że dzięki nowoczesnemu sprzętowi pozyskanemu w ramach Funduszu Sprawiedliwości, strażacy-ochotnicy mogli skuteczniej interweniować m.in. podczas ostatnich działań powodziowych.

Aby strażacy mogli pomagać, dzisiaj nie mogą pomagać bez sprzętu. Jestem bardzo wdzięczna za te wielkie środki, które również otrzymał powiat jasielski, ale również okoliczne powiaty, na przykład w powiecie krośnieńskim Dukla, gdzie straże były bardzo ubogie. To ważne, abyśmy pomagali umiejętnie, a straże to potrafią. Więc dzisiaj są tutaj nasze straże, aby wyrazić swoją wdzięczność wobec pana ministra, wobec polskiego rządu i wobec pana prezydenta, bo wszyscy kolejno podpisali tą ustawę, aby tak można było dzielić środki Funduszu Sprawiedliwości. – powiedziała.

Maria Kurowska, w obecności ministra Zbigniewa Ziobry obudziła również nadzieje u strażaków z OSP w Łazach Dębowieckich, którzy jadąc do pomocy osobom poszkodowanym wskutek nawałnic ulegli wypadkowi i teraz ich samochód nie nadaje się do użytkowania.

Jestem po pierwszych rozmowach z panem ministrem, aby otrzymali samochód. – przekazała.

„Chciałabym bardzo serdecznie podziękować panu ministrowi za to, że utworzony został program pomocy strażom pożarnym w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Dzięki temu programowi nasze jednostki ochotniczej straży pożarnej w powiecie jasielskim uzyskały bardzo dużo sprzętu. Dzięki temu, że miały z czym jechać do ludzi podtopionych, pokrzywdzonych tą wielką nawałnicą, to ci ludzie stopniowo wychodzą z tej trudnej sytuacji w jakiej się znaleźli.”
– MARIA KUROWSKA, poseł Solidarnej Polski

Prezes Solidarnej Polski, w trakcie konferencji prasowej, zabrał również głos w sprawie drugiej tury wyborów prezydenckich. Będąc w otoczeniu strażaków-ochotników ziemi jasielskiej powiedział, że tylko Andrzej Duda jest gwarantem tego, że nadal będą mogli oni liczyć na pomoc finansową ze strony państwa w pozyskiwaniu nowego taboru, wyposażenia oraz umundurowania.


Opozycja i pan Trzaskowski nie chcą tego rodzaju wsparcia dla ochotniczych straży pożarnych. Oni uważają, że te pieniądze nie powinny być w ogóle w taki sposób przekazywane. Mam inne zdanie. Ufam, że będziemy mogli dalej przez kolejne lata wspierać ochotnicze straże pożarne, ale wspierać też szpitale w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny jakim współczesny świat techniki dysponuje. Tak, aby mógł on ratować ludzkie zdrowie i życie. Taki powinien być cel Funduszu Sprawiedliwości. Funduszu, do którego trafiają środki od skazanych. Służą dobrym, zacnym celom. Mam nadzieję, że nie dojdzie do zmiany lokatora w Pałacu Prezydenckim, że Prezydent Duda dalej będzie życzliwym okiem spoglądał naszą działalność, dalej nas wspierał i umożliwi nam wspieranie rok do roku ochotniczych straży pożarnych. Ewentualny konkurent, gdyby losy tej kampanii inaczej się potoczyły, mógłby stanąć na przeszkodzie dla dalszego trwania Funduszu i tego wsparcia, którego możemy udzielać. – powiedział Zbigniew Ziobro.

W ocenie szefa resortu sprawiedliwości, w przypadku wyboru Rafała Trzaskowskiego na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zagrożone jest dalsze funkcjonowanie programów społeczno-socjalnych, począwszy od „500+”.

Całkiem realna byłaby perspektywa podniesienia wieku emerytalnego. Ale też jest wysoce prawdopodobne, że pan Trzaskowski, zamiast przekazać miliony na ochotnicze straże pożarne, na szpitale, będzie je przekazywał – tak, jak to robi w Warszawie – na organizacje, które chcą zmienić oblicze Polski jeżeli chodzi o umysły. Przekazuje, podkreślam, miliony złotych na organizacje aktywistów homoseksualnych LGBT. My nie chcemy nikomu zaglądać w życie prywatne. My uważamy, że człowiek w swoim domu ma prawo do całkowitej prywatności i to jest jego sumienie co robi. Ale my nie możemy zgodzić się z tym, by ktoś narzucał nam swoje poglądy i wymagał, że musimy przyjąć je jako własne. Nie możemy się zgodzić na to, aby ktoś nasze dzieci deprawować. Jak czytałem te materiały to włosy mi stają dęba jako ojcu czterolatka i ośmiolatka. Nie zgadzam się na to jako ojciec, nie zgadzam się na to jako obywatel, nie zgadzam się na to, by Polska się tak zmieniła. Chciałbym bronić polskiej wolności. Niech będzie tak, jak było do tej pory, że nikt nikogo nie rozlicza w sprawach prywatnych. To jest odpowiedzialność każdego między nim, a Panem Bogiem jeśli jest wierzący, a jeśli nie to swoim sumieniem. Niech tak zostanie. Niech nikt poprzez władze państwowe nie używa sankcji do tego, by zmuszać innych, aby przyjmowali wartości, z którymi się nie zgadza. – mówił.

Zbigniew Ziobro powiedział, że rząd Zjednoczonej Prawicy i Prezydent Andrzej Duda stawiają na zrównoważony rozwój wszystkich regionów Polski. Postawił tezę, że brak reelekcji dotychczasowej głowy państwa sprawi, że pieniądze będą trafiały tylko do wielkich aglomeracji takich jak Warszawa, Poznań, Łódź, Wrocław czy Gdańsk, którymi rządzą reprezentanci politycznej konkurencji.

Od tego kto będzie Prezydentem Polski zależy w jakim kierunku Polska będzie się rozwijać, w jakim kierunku będzie się też rozwijać piękna ziemia podkarpacka. Mam nadzieję, że to będą dobre wybory dla Polski, państwo tego wyboru dokonacie i pójdziecie na te wybory. Gorąco o to proszę. W dzielnicy Wilanów frekwencja sięgnęła 80%. Wiemy, jakie wyborcy mają tam poglądy. Liczymy bardzo na Podkarpacie. Liczymy na Polskę.powiedział.

Ministrowi Sprawiedliwości w wizycie towarzyszyli: jego zastępca Marcin Warchoł, burmistrz Jasła Ryszard Pabian, wójt gminy Brzyska Rafał Papciak oraz prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Jaśle Stanisław Święch.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE