Sport | rekreacja | turystyka

Wyprawa rowerowa KK-T: Tajemnicze wzgórze Franków

Trzecia w tym roku wyprawa rowerowa zorganizowana przez Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury poprowadzi na wzgórze Franków ( 534 m n.p.m.) koło Dukli. Zaplanowana została na sobotę, 8 sierpnia br.

Wyjazd o godz. godz.8.00 sprzed budynku JDK. Grupę poprowadzą znani i lubiani w środowisku profesjonalni przewodnicy Tadeusz Wójcik i Adam Goleń.

Wzgórze Franków, zwane również – ze względu na swoja wysokość – „Wzgórzem 534”, jest najwyższym szczytem w grupie tzw. Gór Iwelskich, leżących na północnym skraju Beskidu Niskiego. To niewielkie wzniesienie odegrało ważną rolę w czasie II wojny światowej, we wrześniu 1944 r., podczas operacji dukielsko-preszowskiej, znanej pod nazwą „Bitwa o Przełęcz Dukielską”. Na szczycie, z którego można podziwiać wspaniałą panoramę Beskidu Dukielskiego wzniesiono pomnik upamiętniający miejsce długotrwałych, krwawych zmagań militarnych.

Około 70-kilometrowa trasa wycieczki rowerowej prowadzić będzie z Jasła przez Niegłowice, Dębowiec, Zarzecze, Świerchową, Osiek Jasielski, Mytarkę, Nowy Żmigród, Iwlę i wzgórze Franków i z powrotem do Jasła.

Odpłatność uczestnika wycieczki: 15 zł.
Liczba miejsc ograniczona.
Wszystkich obowiązuje jak zwykle przy wyjazdach rowerowych – kask ochronny, a ponadto (ze względu na zaostrzone w związku ogłoszoną przez rząd RP epidemią koronawirusa przepisy sanitarno-epidemiologiczne) maseczka ochronna na twarz i płyn dezynfekcyjny do rąk.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE