Sport | rekreacja | turystyka

KK-T JDK zaprasza na wyprawę szlakiem pamięci

Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury organizuje (w sobotę, 3 października br.) rowerową wyprawę szlakiem cmentarzy I wojny światowej. Jej uczestnicy odwiedzą 6 cmentarzy wojennych w okolicach Jasła, oddając hałd tym, którzy na nich spoczywają.

Ziemia jasielska była w czasie I wojny światowej tłem dramatycznych wydarzeń. Zacięte walki toczące się na tym obszarze zebrały krwawe żniwo. Dziś przypominają o tym niezwykłe cmentarze, na których obok siebie pochowani zostali ci, którzy ze sobą walczyli – żołnierze armii Austro-Węgierskiej, Rosyjskiej i Niemieckiej, wśród których było wielu Polaków wcielonych do wojska przez zaborców.

Sześć z tych pięknych, zabytkowych cmentarzy znalazło się na 45-kilometrowej trasie piątej już wycieczki zorganizowanej przez KK-T JDK „Szlakiem Cmentarzy I Wojny Światowej”. Powiedzie ona przez Trzcinicę, Przysieki, Sławęcin, Skołyszyn, Harklową i Osobnicę.

Rowerzyści, prowadzeni przez znanych w środowisku przewodników PTTK Tadeusza Wójcika i Adama Golenia, odwiedzą cmentarze wojenne w: Trzcinicy (nr 25), Sławęcinie (nr 26 i nr 27), Harklowej (nr 15) oraz Osobnicy (nr 16 i nr 17), leżące na Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej w woj. podkarpackim.

Wszystkie te nekropolie, zaprojektowane zostały przez Johanna Jagera, wiedeńskiego architekta i inżyniera budowlanego.

***

Termin: 3 października 2020 (sobota).
Wyjazd: godz.9.00, sprzed JDK.
Koszt: 15 zł.
Uwagi: liczba miejsc ograniczona; jak zwykle uczestnicy mają mieć ubiór turystyczny, odpowiedni do zmiennych warunków atmosferycznych oraz – obowiązkowo – kask ochronny; dodatkowo – w związku z obowiązującym wciąż stanem epidemii – każdy musi mieć maseczkę, szalik bądź inną część garderoby, do zasłonienia ust i nosa oraz środek do dezynfekcji rąk.

(JDK)

Back to top button