Na drogach

Pogorszyły się warunki na drogach, Policja apeluje o ostrożną jazdę

Radiowóz policyjny | FOT. © zdjęcie ilustrujące / terazJaslo.pl / Damian Palar

Apelujemy o ostrożność na drogach. Pogorszenie się warunków atmosferycznych w ostatnich dniach zaskoczyło wielu kierowców. Niestety, nie wszyscy pamiętają o tym, że gdy temperatura jest na niewielkim plusie, pada deszcz lub mżawką, a na drodze pojawiają się liście, to warunki na jezdni są wyjątkowo zdradliwe i należy jechać ostrożniej, wolniej i rozsądniej.

Panująca obecnie aura sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne, zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych. Dlatego policjanci ruchu drogowego apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak trudno jest zatrzymać samochód na śliskiej nawierzchni w przypadku gwałtownego hamowania. Dlatego policjanci apelują o zmianę stylu jazdy na mniej dynamiczny. Przypominają, że w wielu różnych miejscach mokra nawierzchnia dróg, pokryta liśćmi, wydłuża drogę hamowania pojazdu, kierujący może nawet wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt, może być bardzo niebezpieczne.

Pamiętajmy, że na drodze może wydarzyć się wiele niespodziewanych sytuacji, takich jak chociażby wbiegnięcie zwierzęcia przed pojazd. Od początku października jasielscy policjanci w siedmiu przypadkach interweniowali w związku z takimi zdarzeniami. Bądźmy świadomi tego typu zagrożeń, zwierzęta w okresie jesienno-zimowych częściej migrują, zachowajmy zatem maksymalną ostrożność w porze wieczorowo-nocnej.

Policjanci apelują także do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania, jak najbardziej ma zastosowanie. Piesi powinni także pamiętać, że kierowca w te szare deszczowe dni, ma także ograniczoną widoczność i może popełnić błąd.

Policjanci, w ramach prowadzonej akcji „Świeć przykładem – bądź widoczny”, zachęcają pieszych do noszenia odblasków. Każdy pieszy powinien pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym na drodze. Elementy odblaskowe na ubraniu sprawiają, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze, piesi są lepiej widoczni, a kierowca dostrzega ich nawet z odległości 150 metrów.

Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, powinien mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE