Informacje

Dwoje dorosłych podtruło się tlenkiem węgla

Straż pożarna na miejscu zdarzenia | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Dwie osoby dorosłe trafiły popołudniu do jasielskiego szpitala wskutek podtrucia tlenkiem węgla. Według ustaleń straży pożarnej toksyczny gaz miał się ulatniać z piecyka dwufunkcyjnego znajdującego się w pomieszczeniu mieszkalnym.

Około godziny szesnastej strażacy zostali wezwani do jednego z budynków na terenie jasielskiego osiedla Górka Klasztorna. Powodem zgłoszenia było prawdopodobne zatrucie tlenkiem węgla u dwójki dorosłych osób zamieszkujących w budynku jednorodzinnym. Do akcji wyjechały dwa zastępy stacjonujące w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Mickiewicza.

Na miejscu dokonano szczegółowych pomiarów i okazało się, że stężenie tlenku węgla w budynku znacznie przekraczało normy (ponad 550 ppm), stwarzając bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia dla mieszkających w nim lokatorów.

Według wstępnych informacji, do zdarzenia miał przyczynić się niesprawnie działający piec dwufunkcyjny.

Dwie osoby – kobieta i mężczyzna – skarżyło się na dolegliwości wynikające z zatrucia czadem dlatego zespół ratownictwa medycznego udzielił im niezbędnej pomocy, a następnie przetransportował do miejscowego szpitala.

Strażacy przewietrzyli pomieszczenia domu, wezwali też pogotowie gazowe. Budynek został odcięty od sieci gazowej do momentu usunięcia usterki.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE