Informacje

ZUS zachęca świadczeniobiorców do zakładania kont w bankach

Biurowiec ZUS w Jaśle | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Ubankowienie Polaków systematycznie rośnie. Jednak wciąż wiele osób nie posiada konta w banku i czeka na listonosza lub musi iść na pocztę, aby otrzymać świadczenie z ZUS. Dzisiaj w czasie epidemii Covid-19, gdy zaleca się ograniczenie wychodzenia z domów, posiadanie konta w banku jest bardzo wskazane.

Aktualnie zbliżamy się do poziomu ubankowienia w krajach Europy Zachodniej i Skandynawii. Według badania „Reputacja sektora bankowego 2019” ten odsetek kształtuje się na poziomie 89% Polaków powyżej 15. roku życia. Dane te pokazują, że to młodsze pokolenia nie wyobrażają już sobie życia bez kart płatniczych, kredytowych, czy też bez wykonywania transakcji przez Internet.

W jasielskim Oddziale ZUS 86 proc. zasiłków i 67 proc. emerytur i rent to wypłaty na konto w banku, a pozostała część to przekazy pocztowe.

Świadczenia – emerytury, renty, zasiłek chorobowy, macierzyński itd. przelewane na bankowe konto to bezpieczeństwo dla naszych pieniędzy i ogromne oszczędności dla budżetu państwa. Posiadanie rachunku bankowego i złożenie w ZUS dyspozycji przekazywania bezpośrednio na konto wypłat świadczeń jest gwarancją, że środki trafią na nie szybko i będzie można z nich skorzystać wcześniej niż w przypadku przekazu gotówki „do ręki”. Posiadając środki na rachunku bankowym, do którego mamy dostęp przez internet, możemy bardziej efektywnie kontrolować poziom naszych wydatków oraz w większości regulować rachunki bez prowizji.

Przechowywanie pieniędzy w tak zwanej „skarpecie” jest najgorszą możliwością. Głównie osoby starsze skłonne są do przechowywania pieniędzy w miejscu zamieszkania. Nie są w stanie przekonać się, iż pieniądze na koncie bankowym to bezpieczniejsza i korzystniejsza alternatywa. Posiadanie konta w banku oraz karty płatniczej jest zdecydowanie najbezpieczniejszym rozwiązaniem.

Zachętą do korzystania z usług banków ma być też fakt, że na polskim rynku działają banki, które prowadzą rachunki klientów za darmo lub za niewielką opłatą. Banki coraz częściej dostosowują swoją ofertę do osób starszych. Emeryci mają zazwyczaj dobrą historię kredytową, stałe źródło dochodów, a jeśli zaciągają pożyczki, to terminowo je spłacają. Rośnie więc liczba banków, które oferują konta dla osób starszych.

(Oddział ZUS w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE