Informacje

Zamiast karać za wykroczenia w ruchu drogowym, edukowali

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Ulotka edukacyjna zamiast mandatu – kierowcy i piesi mogli dzisiaj liczyć na wyrozumiałość ze strony policjantów.

Dzisiaj przed południem w centrum Nowego Żmigrodu policjanci zwracali uwagę kierowcom oraz pieszym na stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Zamiast karać ich za ujawnione wykroczenia, wręczali specjalnie przygotowane ulotki informacyjne. Najmniej chronieni uczestnicy ruchu drogowego to wciąż najczęstsze ofiary wypadków na drogach naszego powiatu dlatego wszelkie działania profilaktyczne, które wpłyną na poprawę bezpieczeństwa wszystkich osób korzystających z dróg publicznych, są nie do przecenienia.

Okolice Szkoły Podstawowej oraz Urzędu Gminy w Nowym Żmigrodzie. Później droga wyjazdowa w kierunku Dukli. To właśnie w tych miejscach policjanci kontrolowali dzisiaj w szczególny sposób zachowanie pieszych oraz zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego.

Wybrali je nieprzypadkowo bowiem właśnie w ścisłym centrum tej miejscowości krzyżują się ze sobą dwa ważne szlaki komunikacyjne w kierunku granicy państwa ze Słowacją. Powoduje to ciągłe przemieszczanie się pojazdów ciężarowych przez gęstą zabudowę mieszkaniowo-usługową znajdującą się w centrum miejscowości. Niewątpliwie stwarza to spore zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Gmina Nowy Żmigród jest takim węzłem komunikacyjnym, przez który przebiegają dwie drogi wojewódzkie: 992 relacji Jasło – granica państwa oraz 993 relacji Gorlice – Dukla, która łączy się w Dukli z krajową „19”. W związku z taką sytuacją drogową jest potężne natężenie ruchu towarowego, jak również osobowego. Powiem tylko, że w ciągu godziny przez Nowy Żmigród przejeżdża około sto samochodów ciężarowych i około dwustu samochodów osobowych. Robiliśmy takie badania indywidualne. Rejestrowaliśmy ilość przejeżdżających samochodów. Oprócz tego, na terenie gminy nie ma za dużo przejść dla pieszych. Są tutaj w centrum Nowego Żmigrodu i przy szkołach w poszczególnych miejscowościach. Niezależnie od tego, w gminie mamy 35 kilometrów publicznych dróg gminnych oraz około 50 kilometrów dróg powiatowych. Dróg wojewódzkich jest około 26 kilometrów. – opisuje Ryszard Szarzyński, przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowym Żmigrodzie.

Jednak tym razem działania mundurowych nie były ukierunkowane na karanie osób popełniających wykroczenia na drogach publicznych, a miały wyłącznie charakter edukacyjny.

Funkcjonariusze wręczali specjalne ulotki informacyjne skierowane do pieszych, jak również do kierujących pojazdami, które swoją treścią mają zwracać uwagę na najczęściej popełniane błędy w ruchu drogowym.

Na tych ulotkach zawarty jest taki wykaz najczęściej popełnianych wykroczeń, które zdarzają się zarówno kierowcom pojazdów osobowych, jak i pieszym. Wierzymy, że te działania prewencyjne przyczynią się do tego, że na drogach nie tylko w gminie Nowy Żmigród, ale w całym powiecie, bo tą akcję rozszerzymy na teren całego powiatu, będzie bezpieczniej. Dotrzemy do jak największej liczby uczestników ruchu drogowego. – komentuje podkomisarz Piotr Wojtunik, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle.

To wspólna inicjatywa Komendy Powiatowej Policji w Jaśle oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Nowego Żmigrodu na czele z Ryszardem Szarzyńskim i Wiesławem Rogowskim.

Nz. Ryszard Szarzyński | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Komisja realizuje szeroko pojętą profilaktykę w każdym zakresie, m.in. bezpieczeństwa pieszych na drogach. Stąd też każdego roku do mieszkańców Nowego Żmigrodu i okolicznych miejscowości trafiają odblaskowe kamizelki i opaski. – Oczywiście w jakiś sposób wpływa to na bezpieczeństwo w ruchu drogowym na terenie naszej gminy. – twierdzi R. Szarzyński.

Piesi, rowerzyści i motocykliści – to oni najczęściej giną na naszych drogach

Na terenie powiatu jasielskiego w ubiegłym roku doszło do 48 wypadków komunikacyjnych (o 22 mniej niż w 2019 roku). Bilans tych zdarzeń to 51 rannych i 5 ofiar śmiertelnych. Niestety na naszych drogach zginęli niechronieni uczestnicy ruchu drogowego: jeden rowerzysta (w Zimnej Wodzie), dwóch motocyklistów (w Jaśle na skrzyżowaniu ulicy Krakowskiej z ulicą Krajowicką i Brzyskach) i dwie osoby piesze (w Jaśle na ulicy Grunwaldzkiej oraz w Gorzycach).

Nz. podkomisarz Piotr Wojtunik | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Jeżeli chodzi o wypadki i kolizje to przyczyn takich zdarzeń jest bardzo dużo. Ale jednym z głównych to jest błąd człowieka. Nikt tak naprawdę nie powoduje wypadków bądź kolizji celowo natomiast wiele osób świadomie narusza przepisy ruchu drogowego, przez co przyczynia się albo zwiększa się ryzyko powstania takiego zdarzenia. – wyjaśnia podkomisarz Piotr Wojtunik.

Dlatego ogromny wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym mają również takie przedsięwzięcia edukacyjne jak to zainaugurowane dzisiaj w Nowym Żmigrodzie.

Policjanci poprzez tą akcję apelują zarówno do pieszych, jak i do kierujących o rozwagę na drodze, przestrzeganie przepisów, kierowanie się rozsądkiem. Do pieszych apelują o to, aby nie wchodzić bezpośrednio pod jadący pojazd, aby zawsze upewniać się czy kierujący nas dostrzegł i czy zdąży wyhamować. Mimo, że w wielu przypadkach piesi mają pierwszeństwo przed pojazdami na drodze, zawsze powinni kierować się tym rozsądkiem, zawsze powinni upewnić się czy inny kierujący nie popełnił błędu. Podobny apel kierujemy również do kierujących pojazdami, którzy codziennie mijają na drodze niechronionych uczestników: rowerzystów, pieszych, motocyklistów. Wykonując manewry omijania, wyprzedzania muszą być świadomi, że w każdej chwili może dojść do nieoczekiwanego zdarzenia. Ten pieszy czy rowerzysta może zachwiać się i w ułamku sekundy może znaleźć się przed maską naszego pojazdu. To zachwianie równowagi może być spowodowane chociażby silnym podmuchem ciężarowego samochodu, który przejechał przed momentem. Liczymy, że ta akcja przez najbliższe miesiące przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa. – powiedział podkom. Piotr Wojtunik.

To nie jest jednorazowe działanie. W ciągu najbliższych miesięcy do mieszkańców naszego powiatu trafi blisko 10 tysięcy takich ulotek. Będą one na wyposażeniu każdego policyjnego radiowozu. Funkcjonariusze podczas kontroli będą je przekazywać uczestnikom ruchu drogowego.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE