Kultura | rozrywka | edukacja

[NOWY TERMIN] Wieczór autorski z Marcinem Kydryńskim (zapowiedź)

Marcin Kydryński, radiowiec, podróżnik, fotograf będzie – już po raz drugi – gościem Studni Kulturalnej Jasielskiego Domu Kultury. Spotkanie poświęcone promocji najnowszej książki popularnego dziennikarza – „Dal. Listy z Afryki minionej” – odbędzie się 17 czerwca br. (piątek) o godz. 17.00 w JDK. Cena biletu – 20 zł.

Dal” to swego rodzaju prequel do napisanej przez Kydryńskiego w 2016 r. książki „Biel. Notatki z Afryki”, która była podsumowaniem 25 lat jego podróżowania po Afryce. W styczniu 2017 r. w JDK odbyła się promocja tej książki, a jej autor – gość 74. Studni Kulturalnej – podzielił się ze słuchaczami swoimi przeżyciami i przemyśleniami.

Wydana w maju 2020 r. przez Edipresse „Dal” powstała na kanwie dawnych fotografii, pocztówek, listów, map i rycin z bogatej kolekcji autora. Na kartach książki pojawiają się słynne postacie: David Livingstone, poszukujący go Henry Morton Stanley i generał Gordon, który zginął broniąc oblężonego przez Mahdiego Chartumu i historie zwykłych ludzi, którzy gdzieś, kiedyś, do kogoś wysłali swoje słowa z afrykańskiego kontynentu. Ale kwestie historyczne to nie wszystko. „Dal” to książka wielopłaszczyznowa. Mówi m.in. o istocie sztuki fotografii, o jej związkach z malarstwem i o świecie literatury, w którym pojawiają się: Andre Gide, Gustaw Flaubert, Oscar Wilde. Nie brak w niej wątków poświęconych zmysłowości i erotyzmowi, ale również poruszających bardzo trudne tematy. Zamieszczone w książce fotografie z egzekucji przypominają o okrucieństwie, śmierci, nieuchronności losu.

Wybierając z moich zbiorów do tej książki zaledwie sto kilkadziesiąt – z bodaj tysiąca archiwalnych zdjęć – dokonuję selekcji. Zawiedzie się, kto czeka, że Dal opowie mu całą historię Afryki, każdej dotknie kwestii, wątek każdy wyczerpie. Nie. Chciałbym jedynie żebyś, Czytelniku patrzył w oczy kolejnych postaci wiedząc, że każda z nich jest wyjątkowa, pojedyncza, zaistniała raz tylko – mówi Marcin Kydryński.

111. Studnia Kulturalna JDK odbędzie się w warunkach aktualnie obowiązującego reżimu sanitarnego. Szczegółowe warunki, które należy spełnić, by móc uczestniczyć w spotkaniu zamieszczone są na stronie internetowej JDK w zakładce „Procedury bezpieczeństwa w Jasielskim Domu Kultury w okresie epidemii koronawirusa covid-19”.

 [AKTUALIZACJA: 15.06, godz. 10:28] 

Zaplanowane na najbliższy czwartek (17 czerwca 2021r.) w ramach Studni Kulturalnej JDK spotkanie z Marcinem Kydryńskim, radiowcem i dziennikarzem, którego pasją są podróże i fotografowanie, przekładamy na sobotę 28 sierpnia br.

Uwaga! Zakupione już bilety zachowają ważność; można je także zwrócić w kasie JDK.

Przesunięty na ostatnią sobotę sierpnia br. wieczór autorski z Marcinem Kydryńskim, poświęcony promocji jego najnowszej książki „Dal. Listy z Afryki minionej” będzie towarzyszył odbywającym się wtedy w Jaśle Międzynarodowym Dniom Wina.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE