Informacje

„Przywrócić przeszłość dawnego Jasła”

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

W sprzedaży jest już dostępny album pod tytułem „Przywrócić przeszłość dawnego Jasła”. To kolejne cenne wydawnictwo poświęcone historii naszego miasta. Ukazuje życie społeczno – gospodarcze jego mieszkańców od najdawniejszych czasów do momentu wybuchu II Wojny Światowej. Nakład ukazał się w ilości jedynie trzystu sztuk.

Za powstanie tego wyjątkowego albumu, który przenosi czytelnika w sentymentalną podróż po ulicach uroczego miasteczka sprzed momentu wybuchu II Wojny Światowej, odpowiedzialny jest zespół redakcyjny, nad pracami którego czuwał Zdzisław Świstak – autor ponad sześćdziesięciu różnych wydawnictw książkowych poświęconych naszemu miastu, wyróżniony przez lokalne władze samorządowe tytułem „Zasłużony dla Miasta Jasła”.

Trzeba przyznać, że całe wydawnictwo zostało pieczołowicie opracowane, co w znaczący sposób przekłada się na komfort jego studiowania – twarda oprawa, zszywane strony formatu A4, papier kredowy, wysoka jakość wydruku oddająca detale zamieszczonych obrazków. Książka liczy 270 stron, a do tego ponad pół tysiąca ilustracji. Umieszczone w niej pocztówki, jak również zdjęcia pochodzące ze zbiorów Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, Muzeum Regionalnego oraz osób prywatnych, pokazują architekturę, wydarzenia historyczne czy codzienne życie mieszkańców dawnego Jasła. Większość z nich znamy chociażby z dotychczasowych publikacji autora. Niemniej jednak wyjątkowością tej książki są kadry – jeszcze do niedawna nieznane szerszemu gronu, a które zostały „wydobyte” na światło dzienne dzięki uczestnikom internetowej grupy „Stare Jasło” na popularnym portalu społecznościowym.

Na zaprojektowanej przez Andrzeja Gawlewicza okładce umieszczono dwie kartki pocztowe: na przodzie ukazującą fragment skrzyżowania ulic 3-go Maja (dzisiaj Kołłątaja), Asnyka i Jana III Sobieskiego z widoczną po prawej stronie Kasą Zaliczkową oraz dodatkowo herb miasta Jasła, na tyle zaś prezentowany jest fragment ulicy Kościuszki z widokiem w kierunku Rynku.

W słowie wstępnym Zdzisław Świstak pisze, że „zachowanie przeszłości Jasła i jej przywracanie jest obowiązkiem wstępującego pokolenia jaślan„.

Wydawnictwo zawiera artykuły przygotowane przez:

  • Zdzisława Świstaka – „Z przeszłości Jasła„, „Kościoły„, „Najstarsze jasielskie Gimnazjum„, „Organizacje niepodległościowe„, „Z jasielskich wydarzeń„, „Jasielska kolej„, „Rozmaitości jasielskie„, „Stary cmentarz„;
  • Henryka Zycha – „Dawne Jasło„;
  • Andrzeja Gawlewicza – „Architektura jasielskiego Rynku„;
  • Eugeniusza Bieńka – „Najstarsze jasielskie pocztówki„;
  • Barbarę Czajkę – „Stare Jasło w malarstwie, rysunkach i drzeworytach„;
  • Alfreda Sepioła – „Życie społeczne Jasła„;
  • Wiesława Hapa – „Śladami miejsc pamięci dawnego Jasła„.

Uzupełnieniem tego interesującego – z punktu widzenia miłośników tematyki jasielskiej – dzieła są następujące materiały:

  • Jasło w komiksie Antoniego Bosaka„;
  • Z życia gospodarczego Jasła w początkach XX wieku” (tekst w oparciu o Skorowidz Przemysłowo – Handlowy Królestwa Galicji, Lwów 1906);
  • Jasielskie osobistości” (lista znanych osób związanych z Jasłem – wybrana przez Zdzisława Świstaka i Mieczysława Wieteskę).

Cena za jedną sztukę albumu wynosi 89 złotych. Można go nabyć bezpośrednio u wydawcy – w sklepie „Karpaty” przy ulicy 3-go Maja 39 (codziennie w godzinach otwarcia). Istnieje również możliwość sprzedaży wysyłkowej, z opcją odbioru w paczkomacie. Po szczegóły odsyłam na stronę: https://www.facebook.com/groups/StareJaslo.

***
„Przywrócić przeszłość dawnego Jasła”
WYDAWCA: Mieczysław Wieteska
ZESPÓŁ REDAKCYJNY: Eugeniusz Bieniek, Antoni Bosak, Barbara Czajka, Andrzej Gawlewicz, Wiesław Hap, Tomasz Kasprzyk, Jerzy Ruciński, Alfred Sepioł, Zdzisław Świstak, Henryk Zych
KOREKTA TEKSTÓW: Maria Karpińska
POMOC ADJUSTACYJNA: Patrycja Wieteska
PRZYGOTOWANIE DO DRUKU I SKŁAD KOMPUTEROWY: Mieczysław Wieteska
NAKŁAD: 300 sztuk
NR ISBN: 978-83-61984-37-5

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE