Kultura | rozrywka | edukacja

Festiwal Nauki 2021 (zapowiedź)

| Plakat zapowiadający wydarzenie (kliknij, aby powiększyć)

Estrada Tyska, Instytut Badań Kompetencji, Fundacja Wspierania Edukacji Przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle i Jasielski Klub Łączności SP8KJX będą gościć w Jasielskim Domu Kultury 2 października br., w ramach kolejnej edycji Festiwalu Nauki. Organizatorami wydarzenia są: Jasielski Dom Kultury i Miasto Jasło. Partnerami wydarzenia są: Miejska Biblioteka Publiczna oraz Muzeum Regionalne.

W tym roku odwiedzający naszą placówkę będą mieli okazję uczestniczyć w ciekawych eksperymentach i pokazach. Estrada Tyska przygotowała autorski program dla dzieci i młodzieży „Laboratorium młodego naukowca”. Z kolei Instytut Badań Kompetencji udostępni znane już z wcześniejszych edycji stanowiska, m.in. lustro Frankensteina, puzzle geometryczne, labirynt, płonący wieżowiec, trójkąt Pascala, gry logiczne, most Leonarda i lustrzaną symetrię. Po raz pierwszy będziemy gościć Centrum Nauki Kopernika. Placówka przygotowała pokaz popularno-naukowy: „Ciśnienie”, „Umysł przyłapany” oraz „Morskie opowieści”, które mają za zadanie zainteresować uczestników zjawiskami zachodzącymi w otaczającym nas świecie. Rzeszowska Dolina Lotnicza zaprezentuje pokazy w strefach: lotniczej i konstruktorskiej oraz zabawy z nauką. Będzie również stanowisko pt. „Fizyka jest wszędzie”.

W tym roku do Festiwalu włączyli także się jasielscy krótkofalowcy, którzy zaprezentują sprzęt radiowy, przeprowadzą pokaz prowadzenia łączności w systemach fonicznych (SSB, FM, AM) cyfrowych (DMR, FT8, ECHOLINK, APRS), a także omówią systemy antenowe, w tym anteny ukryte. Dla chętnych będzie także możliwość przeprowadzenia łączności.

Na tegorocznym festiwalu tradycyjnie już nie zabraknie sekcji astronomii z I Liceum Ogólnokształcącego i przygotowanego przez nią programu.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE