Kultura | rozrywka | edukacja

„Polska przydrożna” – wystawa fotografii Piotra Mareckiego

| Plakat zapowiadający wydarzenie (kliknij, aby powiększyć)

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza do obejrzenia wystawy fotografii Piotra Mareckiego „Polska przydrożna”. Ekspozycja jest wydarzeniem towarzyszącym XV Jasielskiemu Festiwalowi Literackiemu i Regionalnemu pod hasłem „Poezja i proza na drogach i bezdrożach”.

Zdjęcia powstały podczas road tripu po Polsce w czerwcu 2019 roku. Autor spędził w samochodzie 15 dni i przejechał 4872 km. Omijał wielkie miasta, zabytki, kościoły, muzea, nie poruszał się autostradami i drogami szybkiego ruchu. Jeździł tylko po Polsce powiatowej, drogami lokalnymi, leśnymi, polnymi, żwirowymi, szutrowymi etc. W trakcie tej nietypowej podróży nie używał GPS-a, często błądził, nierzadko wracał do tych samych miejscowości po kilka razy. Fotografowane były polskie atrakcje przydrożne: szyldy, mała gastronomia, sklepy, cepeeny, wyroby, dziwactwa. Wszystkie zdjęcia miały premierę na Instagramie.

Piotr Marecki – wychował się w Trzcinicy na Podkarpaciu, obecnie mieszka w Krakowie. Jest profesorem na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zajmuje się mediami cyfrowymi. Jest także redaktorem naczelnym wydawnictwa Korporacja Ha!art. Tworzy literaturę eksperymentalną, m.in. boty, generatory tekstu, poezję flarf, gry. Autor książek drogi „Polska przydrożna” oraz „Romantika”.

Wystawa czynna od 27 września do 30 października 2021 r. w holu MBP w Jaśle, ul. Kołłątaja 1, I piętro.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE