Informacje

Bezpłatne badania mammograficzne

27 listopada przy krytej pływalni w Jaśle kobiety w wieku 50-69 lat będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych w technice cyfrowej w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Badania mammograficzne można również wykonać bezpłatnie, po wcześniejszej rejestracji, w Pracowni Mammografii Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Dlaczego warto wykonać mammografię?

  • rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u polskich kobiet
  • corocznie diagnozuje się ok. 16 tys. nowych zachorowań na ten typ nowotworu.
  • mammografia jest najskuteczniejszą formą stosowaną w diagnostyce raka piersi
  • wykrycie zmian nowotworowych w ich wczesnym stadium, zwiększa szanse na całkowite wyleczenie
  • statystyki potwierdzają, że kobiety, które regularnie wykonują badanie mammograficzne, dużo rzadziej
  • umierają z powodu raka piersi w porównaniu z kobietami, które nie stosują takiej profilaktyki.

Kiedy i gdzie?

Badania mammograficzne w mobilnej pracowni mammograficznej (mammobusie) odbędą się 27 listopada przy krytej pływalni, ul. Sikorskiego 15 (MOSiR). Organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 ( pon. – pt. : godz. 8 -18) lub na www.mammo.pl Na badanie nie jest wymagane skierowanie lekarskie, przed jego wykonaniem weryfikuje się jedynie PESEL i sprawdza w ogólnopolskim Systemie Informatycznym Monitorowania Profilaktyki, czy aktualnie przysługuje Ci badanie.

Badanie można również wykonać w Poradni Mammografii przy Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle. Kobiety objęte programem profilaktycznym w wieku 50 do 69 roku życia przyjmowane są bez skierowania, bezpłatnie. Pozostałe panie powinny posiadać skierowanie od ginekologa albo z poradni chirurgicznej. Istnieje również możliwość wykonania badania mammograficznego odpłatnie. Rejestracja odbywa się pod numerem telefonu: 13 44 37 701.

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE