Kultura | rozrywka | edukacja

Galeria JDK: W krzywym akwarium Macieja Zielińskiego

Do 25 lutego br. w Galerii Jasielskiego Domu Kultury można oglądać prace plastyczne Macieja Zielińskiego. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych prezentuje obrazy stanowiące połączenie malarstwa akrylowego i kolażu z przygotowanych wcześniej elementów papierowych.

Moje prace to mieszanina ilustracji i elementów malarskich, zaś temat to najczęściej pretekst do graficznej zabawy i poszukiwań. Obrazy rozpadają się na kawałki i budują na nowo, tworząc swój własny poskładany świat – mówi artysta.

Maciej Zieliński, urodzony w 1977r. w Legnicy, dzieciństwo i młodość spędził w Tarnowie. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego rozpoczął studia w Krakowie na Akademii Górniczo – Hutniczej, na kierunku Telekomunikacja. Po dwóch latach zmienił jednak uczelnię na Akademię Sztuk Pięknych, gdzie studiował projektowanie graficzne na Wydziale Grafiki w pracowni prof. Wojciecha Regulskiego. Po ukończeniu studiów zajmował się grafiką projektową, pracował dla agencji reklamowych, interaktywnych oraz startupów. Tematy zlecone starał się przeplatać własnymi projektami – powstały wówczas dwie serie cyfrowych grafik/kolaży z pogranicza surrealizmu i fantastyki.

Po ponad dekadzie pracy nad komercyjnymi, głównie cyfrowymi projektami, Zieliński powrócił do własnej twórczości. Swoją podróż artystyczną rozpoczął cyklem drobiazgowych rysunków, które tworzą dziś serię „Maski”. Stopniowo przeszedł jednak do bardziej abstrakcyjnego, malarskiego stylu. Próbując rozmaitych technik, znalazł swój ulubiony sposób pracy.

W porównaniu do prac cyfrowych, taki sposób tworzenia, mimo iż zasadniczo podobny (wycinanie elementów, retusz, warstwy korekcyjne), daje dużo większą frajdę, wynikającą z bezpośredniego kontaktu z materiałem oraz namacalny efekt w postaci jednostkowego przedmiotu – obrazu. W swoich pracach staram się balansować na granicy porządku i bałaganu. Swobodną i intuicyjną część procesu (kolaż) przeplatam warstwami farby, które porządkują i edytują naniesione elementy – dodaje twórca.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE