Kultura | rozrywka | edukacja

MBP: wyjątkowa wystawa ukazująca twórczość Stanisława Lema

W 2021 roku obchodziliśmy Rok Lema, ustanowiony w 100. rocznicę urodzin światowej sławy pisarza XX wieku, eseisty, futurologa i filozofa. Jego powieści zostały przetłumaczone na ponad 40 języków i wydane w łącznym nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy. Podsumowując to wydarzenie Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza do obejrzenia wystawy „Lem” autorstwa Ewy Solarz, która powstała dzięki współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Wystawa pokazuje prace współczesnych artystów, którzy z tej okazji zinterpretowali plastycznie dziesięć książek Stanisława Lema. W tym gronie znaleźli się: Jacek Ambrożewski, Katarzyna Bogucka, Robert Czajka, Tymek Jezierski, Weronika Lipniewska / Vera King, Karolina Lubaszko, Adela Madej, Łukasz Majewski / Tin Boy, Tomasz Opaliński, Urszula Palusińska.

Drugą część ekspozycji stanowią wybrane, kultowe już grafiki Daniela Mroza (1917-1993), który stworzył charakterystyczną galerię czarno-białych postaci do książek Stanisława Lema. Krakowski artysta był grafikiem, scenografem i ilustratorem. Zainteresowanie techniką i zetknięcie się z kolażami Maxa Ernsta znalazło odbicie w jego ilustracjach, nieco surrealistyczno – groteskowych.

Oprócz rysunków tuszem, Mróz sięgał także niekiedy po kolaż, zestawiając z sobą fragmenty grafik, jak w przypadku pierwszej serii ilustracji do „Cyberiady” (Cultura.pl).

Dodatkowo grafiki opatrzone są kodami QR z linkami do audiobooków partnerów projektu: Audioteki oraz Amazona, z wybranymi fragmentami powieści Lema,  które można odsłuchać podczas oglądania wystawy.
Zapraszamy na tę wyjątkową wystawę wszystkich zainteresowanych spuścizną autora „Solaris” oraz pracami artystycznymi powstałymi na motywach jego twórczości.

Wystawa czynna styczeń – luty 2022 r. w godzinach otwarcia Biblioteki, ul. Kołłątaja 1, I piętro.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE