Informacje

Po roku przerwy ulicami Jasła ponownie przeszedł Orszak Trzech Króli

FOT. terazJaslo.pl / Damian Palar

Na ulicach naszego miasta ponownie pojawił się Orszak Trzech Króli. Wyznaczoną między dwoma jasielskimi świątyniami trasę przeszły dzisiaj licznie mieszkańcy.

Tegoroczny Orszak Trzech Króli w Jaśle zainaugurowała w samo południe msza święta odprawiona w Kościele Ojców Franciszkanów – Sanktuarium świętego Antoniego Padewskiego, patrona naszego miasta.

Następnie został uformowany barwny korowód, który prowadzony przy radosnych dźwiękach miejskiej orkiestry dętej, przemierzył głównymi ulicami naszego miasta. We wspólnej drodze wzięli licznie udział rodziny z dziećmi.

Na schodach wejściowych do Jasielskiego Domu Kultury miała miejsce scenka rodzajowa „walki dobra ze złem” w wykonaniu młodzieży.

Zaś przy świątyni Farnej przygotowano kolejną inscenizację przedstawiającą pokłon Trzech Króli nowo narodzonemu Dzieciątku.

W imieniu pomysłodawców oraz organizatorów ulicznych jasełek głos zabrali: dziekan jasielski i proboszcz Kolegiackiej Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ks. kanonik Zbigniew Irzyk oraz burmistrz Ryszard Pabian.

„To jest ważne, żebyśmy wybrali właściwą drogę, by znaleźć to światło, które nam przyświeci drogi naszego życia. Bo tak naprawdę całe nasze życie jest drogą. Drogą przez różne sytuacje, przez chwile radosne, ale również i trudne. Chcemy, tak jak Ci Mędrcy, znaleźć prawdziwe światło, które na tej drodze będzie nam przyświecać, by nie być Herodem, który pozostawił po sobie – jak wiemy – wiele cierpienia, zła, śmierci”. – powiedział kapłan.

„Życzę Wam drodzy zebrani tutaj i wszystkim mieszkańcom Jasła, abyśmy zawsze szukali tej właściwej drogi, drogi Chrystusa, który jest prawdą, życiem i światłem. Niech Wam przyświeca na ten czas nowego roku, który rozpoczęliśmy i prowadzi pięknie do naszych bliskich braci i sióstr. Pozostawiajcie jak Ci, którzy dzisiaj są z nami – trzej Mędrcy – przede wszystkim wiarę, nadzieję i miłość. Życzę błogosławionego czasu tego roku nowego i wszelkiej pomyślności. Niech ten promień Chrystusa także oświeci te wszystkie zakamarki trudów Waszego życia, niech zabierze to, co jest trudne, a więc ten czas pandemii, aby wreszcie nastał czas radości i szczęścia. Niech Matka Najświętsza wyprasza Wam także codziennie potrzebne dary i łaski. Na każdy dzień nowego roku szczęść Boże.” – dodał.

Z kolei gospodarz naszego miasta podziękował wszystkim zgromadzonym za udział w wydarzeniu.

„Ogromnie się cieszę, że po rocznej przerwie znów mogliśmy się zebrać, aby we wspólnym orszaku przejść od jednej świątyni do drugiej. Cieszę się nie tylko z tego powodu, bo ten dzień sam w sobie jest radosny o czym świadczy chociażby hasło, które towarzyszy tegorocznemu orszakowi: „Dzień dziś wesoły!”. Więc tym bardziej cieszmy się ze świętowania i tego, że mogliśmy we wspólnym orszaku przejść. To święto ma przede wszystkim wymiar religijny, ale ma też wymiar społeczny, bo tak naprawdę gromadzimy się, aby wspólnie przejść, by wraz z trzema Mędrcami pokłonić się nowo narodzonemu Dzieciątku”. – przekazał Pabian.

Samorządowiec wyraził swoją wdzięczność dla wszystkich współorganizatorów, przede wszystkim dla parafii rzymskokatolickich, Jasielskiemu Domowi Kultury, miejskiej orkiestrze dętej, harcerzom, a także służbom mundurowym zapewniającym bezpieczeństwo uczestnikom przemarszu.

Dołączył on również do noworocznych życzeń jakie chwilę wcześniej przekazał jaślanom ks. kanonik Zbigniew Irzyk.

„Ze swej strony na cały 2022 rok składam życzenia wszelkiej pomyślności i zdrowia, bo ono nam wszystkim jest potrzebne.” – dodał Ryszard Pabian.

Na zakończenie dzisiejszego świętowania mieszkańcy zostali zaproszeni do wspólnego kolędowania razem z kapelą ludową „Trzcinicoki” z Trzcinicy (gmina Jasło).

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE