Na drogach

Kolejni kierowcy stracili prawo jazdy za nadmierna prędkość

| FOT. © zdjęcie ilustrujące / terazJaslo.pl / Damian Palar

Policjanci jasielskiej drogówki zatrzymali w miniony weekend siedmiu kierujących, którzy znacznie przekroczyli dopuszczalną prędkość, w obszarze zabudowanym. Rekordziści jechali z prędkościami powyżej 120 km/h. Sprawcy wykroczeń, oprócz wysokiej grzywny i punktów karnych, stracili możliwość kierowania pojazdami przez najbliższe 3 miesiące.

Przekraczanie dozwolonej prędkości stanowi nadal jedną z głównych przyczyn tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Należy zaznaczyć, że nadmierna prędkość jest groźna nie tylko dla kierujących i ich pasażerów, ale również dla pieszych. Nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości, w przypadku potrącenia osoby pieszej, zmniejsza szanse na jej przeżycie.

W miniony weekend, funkcjonariusze z jasielskiej drogówki, pełniąc służbę na głównych ciągach komunikacyjnych, zwracali szczególną uwagę na kierujących, którzy jadąc z nadmierną prędkością, nie tylko łamali przepisy ruchu drogowego, ale przede wszystkim powodowali zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Przy użyciu videorejestratora oraz ręcznych mierników prędkości, policjanci zatrzymywali tych, którzy w terenie zabudowanym oraz na odcinkach, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h, jechali z prędkością ponad 100 km/h. W wyniku tych działań mundurowi zatrzymali siedmiu kierujących, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość, a tym samym stracili prawa jazdy na najbliższe 3 miesiące.

Dwaj rekordziści, zatrzymani do kontroli drogowej w Trzcinicy i Przysiekach, jechali w obszarze zabudowanym z prędkością 126 km/h i 129 km/h.

Przypominamy, że w przypadku rażącego przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym, policjant ujawniający takie wykroczenie, w trakcie prowadzonej kontroli drogowej, obligatoryjnie zatrzymuje (w formie elektronicznej) kierowcy dokument prawa jazdy. Właściwy starosta wydaje decyzję administracyjną skutkującą zatrzymaniem tego dokumentu za pierwszym razem na 3 miesiące. Ponowne zatrzymanie kierowcy, w powyższym 3-miesięcznym okresie, oznacza jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejna wpadka kierowania bez prawa jazdy, skutkuje cofnięciem uprawnień.

Apelujemy o przestrzeganie obowiązujących ograniczeń prędkości.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE