Kultura | rozrywka | edukacja

Piękno Jasła uchwycone w kadrze

- wystawa fotografii Wiesława Telegi w jasielskiej Bibliotece

| FOT. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Choć za oknem padający deszcz nie sprzyjał wyjściu z domu, na otwarciu wystawy „Jasło w obiektywie Wiesława Telegi” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle pojawiło się liczne grono czytelników, przyjaciół, znajomych i sympatyków talentu fotograficznego autora.

To szare popołudnie jest rozświetlone pięknem zdjęć naszego miasta, które możemy pokazać – powiedziała witając zebranych gości Dorota Woźnica, dyrektor Biblioteki. Spoglądając na nie, przychodzi mi na myśl jedno słowo „czułość”, które wyraża wrażliwość, podziw, szacunek autora do Jasła i jego mieszkańców – dodała.

Fotograf ukazuje miasto w kilku odsłonach. Zachwycają go stare kamienice, jasielskie zabytki, a przede wszystkim szczegóły architektoniczne, które wnikliwie potrafi dostrzec: schody z piękną balustradą, stare drzwi, fragmenty dachów. W architekturze najbardziej skupiam się na detalach – powiedział Wiesław Telega.

Autor jest także uważnym obserwatorem przyrody. Budzą podziw zdjęcia urokliwych stawów, leniwie płynącej rzeki, zachodu słońca, pól i łąk pełnych ziół, traw i kwiatów, przyrody otulonej w śniegowy puch. Zabiera zwiedzających na spacer nie tylko po centrum miasta, ale i jego obrzeżach, wszędzie tam, gdzie dostrzec można piękno i harmonię krajobrazu. Praktycznie nie rozstaję się z aparatem. A moim wiernym towarzyszem podczas spacerów jest pies Fox – dodał.

Wiesław Telega – od ponad dziesięciu lat fotografuje Jasło, dokumentując jego życie społeczne i kulturalne. Jest aktywnym czytelnikiem, sympatykiem i przyjacielem Biblioteki, bierze udział w spotkaniach Klubu Powiększania Wyobraźni i Dyskusyjnego Klubu Książki „Liberatorium” oraz innych wydarzeniach, które organizuje Biblioteka.

Otwarcie wystawy odbyło się 9 marca 2022 roku.

Wystawa jest czynna do 30 kwietnia 2022 roku w godzinach otwarcia Biblioteki, ul. Kołłątaja 1, I piętro.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE