Na drogach

„Trzeźwy poranek” – podsumowanie działań

| FOT. © zdjęcie ilustrujące / terazJaslo.pl / Damian Palar

Na drogach powiatu jasielskiego policjanci sprawdzali dzisiaj trzeźwość kierujących pojazdami w ramach prowadzonych działań „Trzeźwy poranek”. Podczas działań, mundurowi sprawdzili stan trzeźwości 689 kierujących. Spośród wszystkich kontrolowanych, czterech straciło prawa jazdy za prowadzenie pod wpływem alkoholu.

Policjanci z wydziału ruchu drogowego od rana prowadzili działania „Trzeźwy poranek”. Celem realizowanego przedsięwzięcia jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, poprzez ujawnianie i eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących. Pomimo wielu apeli, policjanci nadal ujawniają osoby, które decydują się prowadzić samochód będąc pod wpływem alkoholu.

Podczas działań policjanci sprawdzili stan trzeźwości 689 kierujących. W efekcie ujawnili czterech kierujących, którzy prowadzili pojazdy pomimo wypitego wcześniej alkoholu. Jeden z nich odpowie za popełnienie przestępstwa, pozostali za wykroczenie.

Przypominamy, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości (gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila) to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do 2 lat, ograniczenia wolności lub grzywny. Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu (gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi lub prowadzi do stężenia od 0,2 do 0,5 promila) to wykroczenie zagrożone karą aresztu albo grzywny.

Niezależnie od orzeczonej kary, osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą liczyć się z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE