Na drogach

W miniony weekend 18 kierujących straciło prawo jazdy za przekroczenie prędkości

| FOT. © zdjęcie ilustrujące / terazJaslo.pl / Damian Palar

Policjanci jasielskiej drogówki, w miniony weekend, zatrzymali 18 kierujących, którzy w obszarze zabudowanym jechali z prędkością ponad 100 km/h. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowcy zostali ukarani mandatami i stracili uprawnienia do kierowania na najbliższe 3 miesiące.

Policjanci z jasielskiej drogówki nieustannie prowadzą działania, mające na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Reagują na zgłaszane przez mieszkańców za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa sygnały, dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości. Pomimo zaostrzenia przepisów oraz zwiększenia wysokości kar, w dalszym ciągu wielu kierujących ignoruje ograniczenia prędkości w obszarze zabudowanym.

Podczas minionego weekendu policjanci patrolowali główne odcinki dróg krajowych i wojewódzkich. Kontrolowali także miejsca zagrożone „przekraczaniem dozwolonej prędkości” wskazywane przez mieszkańców na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tych punktach zwracali szczególną uwagę na kierujących, którzy jadąc z zawrotną prędkością, nie tylko łamali przepisy ruchu drogowego, ale przede wszystkim powodowali zagrożenie dla innych. W efekcie funkcjonariusze zatrzymali 18 kierujących, którzy w obszarze zabudowanym przekroczyli 100 km/h. Rekordziści mieli na liczniku 131 km/h i 138 km/h w obszarze zabudowanym.

Wszyscy utracili możliwość prowadzenia pojazdów na najbliższe 3 miesiące. Dodatkowo zostali ukarani mandatami w wysokości od 1,5 tys. do 2,5 tys. zł. oraz 10 pkt. karnymi.

Pamiętajmy!!!
Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu jest nadal jednym z głównych czynników tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Należy zaznaczyć, że nadmierna prędkość jest groźna, nie tylko dla kierujących i ich pasażerów, ale również dla pieszych. W przypadku potrąceń pieszego, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości, zmniejsza szanse jego przeżycia. Nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie jadącym w nim osobom, przy dużych prędkościach. Rozpędzony samochód nie zatrzymuje się w miejscu po naciśnięciu hamulca.

Przypominamy!
W przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym tj. powyżej 50 km/h, policjant ujawniający takie wykroczenie w trakcie prowadzonej kontroli drogowej obligatoryjnie zatrzymuje kierowcy dokument prawa jazdy. Po przesłaniu go do właściwego starosty zostaje wydana decyzja administracyjna skutkująca zatrzymaniem tego dokumentu za pierwszym razem na 3 miesiące. Ujawnienie sytuacji ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, oznacza jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejna wpadka kierowania bez prawa jazdy skutkuje zaś cofnięciem uprawnień.

(KPP w Jaśle)

Back to top button