Kultura | rozrywka | edukacja

Żydzi Biecza – pamięć o ludziach i wydarzeniach (zapowiedź)

– spotkanie z Krzysztofem Przybyłowiczem

| plakat zapowiadający wydarzenie

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle w ramach cyklu „Rozmowy o regionie” zaprasza na prelekcję „Żydzi Biecza w literaturze, wspomnieniach i relacjach”.

Gościem spotkania będzie Krzysztof Przybyłowicz, badacz historii, autor książek „Żydzi Biecza” i „Cmentarz żydowski w Bieczu”, lider Forum Dialogu, który opowie o kolejach losu, życiu codziennym i społecznym Żydów w Bieczu, zachowanych we wspomnieniach i relacjach.

Społeczność żydowska zostawiła po sobie znaczący i widoczny ślad na Ziemi Bieckiej. Dlatego, jak mówi autor „nie można pozostawić żydowskich losów tego królewskiego miasta na uboczu dziejów, gdyż bez nich opis współczesnej historii Biecza byłby niepełny i ubogi”. Wykład wzbogacony o rekwizyty zaprezentowane przez prelegenta pomoże jeszcze pełniej poznać historię i kulturę społeczności w przeszłości licznie zamieszkującej nasz region. Nie zabraknie też wątków jasielskich.

Spotkanie towarzyszy obchodom Akcji Żonkile, upamiętniającej wybuch powstania w getcie warszawskim w 1943 r.

Spotkanie odbędzie się 25 kwietnia (poniedziałek) 2022 r. o godz. 17.00 w Sali Edukacyjnej MBP w Jaśle, ul. Kołłątaja 1, I piętro. Wstęp wolny.

(MBP w Jaśle)
 

SŁOWA KLUCZOWE