Informacje

Burmistrz Jasła: „zwrot, że wolność czy też niepodległość nie jest nam dane raz na zawsze, nabiera zupełnie nowego znaczenia”

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Uroczyste obchody świąt narodowych są ściśle związane z kulturą, tradycją, a przede wszystkim pamięcią o szczególnych wydarzeniach z naszej historii. Święta narodowe to również okazja do refleksji nad znaczeniem takich słów, jak wolność, niepodległość, odpowiedzialność czy solidarność. To także forma propagowania historii pośród społeczeństwa. – mówił burmistrz Ryszard Pabian w trakcie okolicznościowego wystąpienia z okazji jasielskich obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja. Te odbyły się w naszym mieście po dwuletniej przerwie spowodowanej stanem pandemii koronawirusa. | FOTOGALERIA

Na wstępie swojego przemówienia burmistrz Jasła podkreślił, że Święto Konstytucji Trzeciego Maja jest od wielu lat jednym z najważniejszych i uroczyście obchodzonych w naszym kraju świąt państwowych.

W tym dniu oddajemy hołd tym, którzy wykazując się niezwykłą dojrzałością polityczną, odpowiedzialnością za Ojczyznę, świadomi zagrożeń podjęli się trudu jej naprawy. Zaś zwieńczeniem ich wysiłków, a zarazem symbolem ponadczasowym stała się Konstytucja Trzeciego Maja. Ustawa zasadnicza z 1791 roku spotkała się z uznaniem narodu i została entuzjastycznie przyjęta przez społeczeństwo. Niosła nadzieję na przemiany, a przede wszystkim była zwiastunem naprawy państwa i ocalenia suwerenności Rzeczypospolitej. Mimo, że obowiązywała niewiele ponad rok, pamięć o Konstytucji Trzeciego Maja pozwoliła przetrwać trudne momenty naszych dziejów, czasy zaborów, okupacji niemieckiej, a w końcu okres PRL-u i zachować w narodzie ducha patriotyzmu. – mówił do zgromadzonych Ryszard Pabian.

Mieszkańcy naszego miasta oraz zaproszeni goście mogli się dzisiaj spotkać na wspólnym, radosnym koncelebrowaniu kolejnej trzeciomajowej rocznicy po dwuletniej przerwie wynikającej z obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych. Pandemia koronawirusa skutecznie uniemożliwiała gromadzenie się ludności w dużych skupiskach.

O tym fakcie przypomniał gospodarz Jasła. Ryszard Pabian odniósł się również do bieżącej sytuacji politycznej związanej z konfliktem zbrojnym toczącym się od przeszło dwóch miesięcy po wschodniej granicy naszego kraju.

W wielu wystąpieniach z okazji świąt narodowych w ostatnich dwóch latach pojawiały się wątki związane z zagrożeniem wynikającym ze stanu epidemii. Jednocześnie żyliśmy nadzieją, że to zagrożenie przeminie i kolejne święto narodowe będziemy mogli obchodzić radośnie i czcić je wspólnie z przynależną mu godnością. Jednakże w miejsce ograniczeń pandemicznych pojawiło się nowe zagrożenie, które zakłóca nam radość świętowania. A jest nim sytuacja za naszą wschodnią granicą. Wspominam o tym nieprzypadkowo, gdyż mimo upływu czasu narracja towarzysząca najazdowi Rosji na Ukrainę bardzo przypomina tę sprzed 230 lat. Kiedy 18 maja 1792 roku blisko stutysięczna armia wkroczyła na terytorium Rzeczpospolitej w ogłoszonej deklaracji napisano, że wojska wkroczyły jako przyjazne (…) Zaledwie dwa miesiące temu prezydent Rosji Władimir Putin, po podpisaniu dekretu o uznaniu niepodległości samozwańczych republik ludowych donieckiej i ługańskiej, zdecydował o wysłaniu na te tereny wojsk rosyjskich w charakterze sił pokojowych. Oświadczył też, że Rosja miała prawo uznać niepodległość republik i na prośbę ich przedstawicieli udzielić im pomocy wojskowej wobec państwa, które prowadzi przeciwko nim operację wojskową. To tragiczne, bezprecedensowe w dzisiejszych czasach wydarzenie pokazuje, że często powtarzane za Marszałkiem Józefem Piłsudskim czy papieżem Świętym Janem Pawłem II przy okazji obchodów świąt narodowych zwrot, że wolność czy też niepodległość nie jest nam dane raz na zawsze, nabiera zupełnie nowego znaczenia. Zaledwie dwa lata temu mówiłem, że mamy dziś czas, w którym już drugie, a nawet trzecie pokolenie żyje w kraju, gdzie od ponad 70 lat nie wyją syreny alarmowe, a na polskim niebie nie przelatują złowrogie, wojenne samoloty. Dzisiaj może to się w każdej chwili zmienić. Czyńmy więc wszystko, aby ten stan zachować. Musimy zatroszczyć się o militarne zdolności naszej armii, zadbać o wysoki poziom moralny młodego pokolenia, krzewić patriotyzm na wszystkich płaszczyznach. Wzorem przodków zjednoczmy nasze siły, aby chronić naszą niepodległość, gdyż jej byt jest zagrożony. Podobnie jak czasów Rosji carów przez działanie człowieka żądnego potęgi władzy. – powiedział.

Wszystkim jaślanom oraz rodakom samorządowiec życzył „aby z okazji kolejnych narodowych świąt mogli się ponownie gromadzić w poczuciu bezpieczeństwa i wolności”.

Burmistrz skierował również słowa wdzięczności wszystkim uczestnikom dzisiejszych uroczystości:

Wszystkim obecnym życzę miłego i radosnego święta. Niech się święci Trzeci Maja!

 FOTOGALERIA: 

Święto Narodowe Trzeciego Maja 2022 w Jaśle

Do wszystkich organizatorów i uczestników patriotycznego spotkania w Parku Miejskim kilka słów skierowała poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Maria Kurowska:

Ta trzeciomajowa uroczystość uświadamia nam jak ważne jest prawo, jak ważna była ta Konstytucja dla całych naszych następnych dziejów. Tak samo ważne jest to prawo, które dzisiaj tworzymy. Jak państwo obserwujecie, przykładamy się, aby to prawo było dobre, aby to prawo państwu służyło. Dlatego też w ostatnim czasie uchwaliliśmy ustawę o obronie Ojczyzny. Ustawa nie była przygotowana w ostatnim momencie, bo nikt nie był jej w stanie tak szybko przygotować i uchwalić. Ustawa była procedowana od kilku lat. Mimo tych głosów, które mówiły: „tylko pokój i bezpieczeństwo, nie trzeba nam się zbroić, nie potrzeba wojsk obrony terytorialnej, nie trzeba w ogóle żadnych wojsk, bo któż by mógł tu na nas napaść. Przecież Rosja to takie przyjazne, dobre państwo. Ono nas raczej otoczy opieką niż by miało na jakikolwiek naród napaść.” Ale ostatnie wydarzenia wykazały, że nie. Te środowiska, które wzywały, aby rozbroić ten kraj, aby nie nakładać na wojsko, na służby mundurowe, przegrały. Te środowiska nie miały racji. Ta ustawa, którą przyjęliśmy o obronie Ojczyzny, ona daje nam możliwości, że możemy poszerzać nasze wojsko. Środki idą na sprzęt, ale też na szkolenia. Bo żaden sprzęt nic nie zrobi jeżeli nie będzie dobrze przeszkolonego żołnierza, żołnierza z sercem do Ojczyzny. To, że Ukraińcy tak długo się bronią to dlatego, że od czasu kiedy do Donbasu weszli rosjanie oni wiedzieli jaki będzie dalszy krok. Szkolili zarówno swoją społeczność w duchu patriotycznym, jak i dozbrajali. Dlatego też ta wojna wciąż tam trwa. Angażujemy się w pomoc Ukraińcom, za którą z tego miejsca bardzo serdecznie wszystkim państwu dziękuję. Gdy świat jest zdumiony tą wielką pomocą Polaków, nie wie skąd się to bierze, to my wiemy skąd się to bierze. To się bierze stąd, że nasz kraj jest chrześcijański. Nas od dziecka uczono, że drugiemu trzeba pomagać. Nam wpajano miłość do Ojczyzny, o której niektórzy mówili cóż to takiego. My w sercu mamy tą miłość do Ojczyzny i tak chcemy wychowywać młode pokolenia.

Parlamentarzystka ziemi jasielskiej wspomniała ponadto o innych regulacjach prawnych przyjętych w ostatnim czasie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – ustawie o emeryturach rolniczych i ustawie o ochotniczych strażach pożarnych.

Na jasielskich uroczystościach z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja zgromadzili się dzisiaj licznie mieszkańcy miasta, burmistrz Ryszard Pabian wraz ze swoją zastępczynią Małgorzatą Adamską-Chmiel oraz sekretarzem Pawłem Rzońcą, przewodniczący Rady Miejskiej Jasła Henryk Rak wraz z radnymi, służby mundurowe (Policja, Państwowa Straż Pożarna, Służba Więzienna, Straż Miejska, Straż Ochrony Kolei, Wojskowe Centrum Rekrutacji, Wojska Obrony Terytorialnej), dyrektorzy placówek oświatowych, harcerze, poczty sztandarowe, orkiestra oraz zaproszeni goście w osobach: poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Marii Kurowskiej, senator Rzeczypospolitej Polskiej Alicji Zając, przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzego Borcza, etatowego członka Zarządu Powiatu w Jaśle Jana Muzyki, asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy Marty Grzyb.

W Parku Miejskim zorganizowano koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu solistów i zespołu wokalnego Jasielskiego Domu Kultury.

Wcześniej, na płycie Rynku odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny, której przewodniczył, a następnie wygłosił homilię ks. dr Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Współkoncelebransami eucharystii byli proboszczowie miejskich parafii rzymskokatolickich.

Pod tablicą upamiętniającą dwusetną rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja (budynek wielorodzinny Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ulicy Kołłątaja 2), na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz u stóp Pomnika Tadeusza Kościuszki w Parku Miejskim zapłonęły znicze oraz złożono symboliczne wiązanki kwiatów w biało-czerwonych barwach. 

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE