Informacje

Medale „Za długoletnie pożycie małżeńskie” dla mieszkańców Jasła

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Kolejni mieszkańcy Jasła, którzy przeżyli ze sobą we wspólnym związku małżeńskim przez co najmniej pięćdziesiąt lat lub dłużej, zostali zaproszeni do udziału w zorganizowanej przez Urząd Miasta uroczystości „Złotych Godów”. To podniosłe wydarzenie stało się okazją do wręczenia jubilatom odznaczeń „Za długoletnie pożycie małżeńskie” przyznanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas spotkania, jak przed laty, rozbrzmiał Marsz Mendelsona, były też podziękowania ze strony władz samorządowych oraz wzruszające wspomnienia świętujących par, które dzieliły się z zebranymi gośćmi swoimi cennymi doświadczeniami życiowymi.

Mieszkańcy Jasła, którzy mogą się pochwalić tym, że przeżyli nieprzerwanie w jednym związku małżeńskim przez co najmniej pięćdziesiąt lat, zostali zaproszeni dzisiejszego popołudnia przez władze miasta do Jasielskiego Domu Kultury na uroczystość „Złotych Godów”. Z uwagi na obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne wynikające z pandemii koronawirusa, przez ostatnie dwa lata nie było możliwości wspólnego świętowania tego niecodziennego jubileuszu w szerszym gronie.

Na wstępie wydarzenia głos zabrała kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Jaśle. Alicja Wójcik zwróciła się do dostojnych Jubilatów słowami: – Od dnia, gdy kierowani uczuciem i wzajemną ufnością przyrzekali Państwo sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską, gdy połączyliście swoje losy, minęło pół wieku. W tym czasie było wiele chwil dobrych, radosnych i pięknych, ale zapewne nie zabrakło też trudnych doświadczeń, wyrzeczeń i smutków. Dzisiaj mogą Państwo śmiało stwierdzić, że wybrana wspólna droga była słuszna. Pomimo różnych zawiłości losu, które wpisane są w życie każdego człowieka, wytrwali Państwo w złożonej sobie przysiędze.

Pani kierownik przytoczyła słowa Świętego Jana Pawła II, który powiedział, że „kocha się naprawdę i do końca tylko wówczas, gdy kocha się zawsze w radości i smutku, bez względu na dobry czy zły los”.

Małżeństwo nie jest losem, który spada na człowieka, ale zadaniem, które człowiek podejmuje. W związku małżeńskim kobieta i mężczyzna kształtują swoją przyszłość przez pracę, wychowanie dzieci, codzienny trud i troskę o jak najlepsze funkcjonowanie rodziny. Jest to czas, w którym małżonkowie poznają się, odkrywają, szukają kompromisu i porozumienia, aby w końcu polubić swoje słabości i wady. Dzisiejsze spotkanie wypełnione atmosferą radości i wspomnień jest okazją do wyrażenia ogromnego szacunku i uznania dla wszystkich par świętujących ten niecodzienny jubileusz. Doświadczenie, życiowa mądrość, umiejętność radzenia sobie niemal w każdej sytuacji, racjonalne i wyważone podchodzenie do każdej sprawy to tylko niektóre elementy przybliżające do realizacji wzorowego i trwającego dziesiątki lat wspólnego życia. – zwróciła się do świętujących Alicja Wójcik.

Jak podkreśliła w dalszej części swojego wystąpienia, obchodzony przez pary małżeńskie jubileusz stał się sprawą wagi państwowej bowiem w dowód szczególnego uznania dla trwałości i nierozerwalności małżeństwa i rodziny Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał im wyjątkowe medale „Za długoletnie pożycie małżeńskie”.

Na liście odznaczonych znaleźli się Państwo: Krystyna i Zbigniew Dziadoszowie, Stanisława i Adam Goleniowie, Bernardyna i Zbigniew Gorczycowie, Lidia i Marian Gorgoszowie, Maria i Tadeusz Maczugowie, Lucyna i Jan Nowosielscy, Wiesława i Zbigniew Piętowie, Maria i Stanisław Płocicowie, Janina i Bronisław Rzońcowie, Zofia i Władysław Sysołowie, Dorota i Jan Szarkowie, Grażyna i Ryszard Wojdyłowie, Krystyna i Stanisław Woźniakowie.

Odznaczenie to jest publicznym podziękowaniem za wytrwałą realizację przysięgi małżeńskiej, za odpowiedzialność i poświęcenie dla rodziny i Ojczyzny. Proszę przyjąć gratulacje i uznanie dla stanowczości Państwa postaw, a także serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia i dobrostanu. Życzę Państwu jeszcze wielu wspólnych lat. – powiedziała Alicja Wójcik.

W ceremonii dekoracji odznaczeniami wziął udział burmistrz Jasła Ryszard Pabian. Gospodarz naszego miasta w kilku ciepłych słowach zwrócił się do zgromadzonych par podkreślając, że nie jest to pierwsze spotkanie w jego karierze zawodowej kiedy spotyka się z osobami, które mają za sobą wspólnie przeżyte pięćdziesiąt lat lub więcej.

Na pewno przez te pięćdziesiąt lat były piękne chwile i te trudniejsze. Te piękne, które dawały radość życia, które wynikały z wielu powodów, ale też pomagały przeżyć te trudniejsze momenty. To dobrze, że one zdominowały Państwa życie. Pięćdziesiąt lat wspólnie przeżytych – pewnie też różne były powody dlaczego Państwo jesteście przez te pięćdziesiąt lat razem. Być może na początku zauroczenie, ale ono pewnie po jakimś czasie mijało. Jeśli zostało przez pięćdziesiąt lat to gratuluję Państwu serdecznie. Na pewno miłość, wzajemny szacunek i wzajemna wyrozumiałość. Ona też przez te pięćdziesiąt lat na pewno była konieczna. Bez względu na to czym się Państwo kierowali ważne, żeby te wszystkie powody pojedynczo lub razem dały Państwu przetrwać ze sobą te pięćdziesiąt lat. Serdecznie Państwu tego gratuluję i życzę, aby kolejne pięćdziesiąt lat przeżyliście Państwo równie wspaniale jak te lata, które za Wami. Dziękuję też, bo te pięćdziesiąt lat to także budowanie po części naszego miasta. To wychowanie dzieci, które na pewno po części są w naszym mieście. Więc za to też również serdecznie Państwu dziękuję. A na te kolejne lata życzę przede wszystkim dużo zdrowia i uśmiechu. Niech on towarzyszy Państwu na co dzień. – powiedział.

Dla Jubilatów zostały przygotowane również drobne upominki rzeczowe od samorządu lokalnego.

Podczas spotkania nie mogło zabraknąć Marszu Mendelsona, symbolicznego toastu lampką szampana, podczas którego życzono kolejnych lat przeżytych w szczęściu i zdrowiu, a także opowieści o radościach i troskach dnia codziennego. W rolę prowadzącej wcieliła się rzecznik prasowy Urzędu Miasta Agata Koba.

Uroczystość „Złotych Godów” uświetnił występ solistów Jasielskiego Domu Kultury przygotowanych pod opieką instruktorki śpiewu Ewy Grzebień. Swoją twórczość zaprezentowały: Natalia Spólnik (wykonała utwór Anny German „Człowieczy los” oraz Anny Jantar „Radość najpiękniejszych lat”), Laura Gondek (utwór Ludwika Starskiego „Już nie zapomnisz mnie”) i Emilia Starzec (utwór Anny German „Eurydyki tańczące”). Natomiast specjalną niespodziankę dla swoich dziadków przygotowała Aleksandra Kmiecik, której towarzyszyła Emilia Starzec. Obydwie dziewczyny reprezentują jasielską grupę muzyczną „The Great Pinch”. Przedstawiły one wzruszającą interpretację utworu „Alleluja”.

Urząd Miasta w Jaśle przypomina, że medal „Za długoletnie pożycie małżeńskie” przyznawany jest wyłącznie na wniosek zainteresowanych. Szczegółowe informacje można uzyskać bezpośrednio w godzinach pracy Urzędu Stanu Cywilnego, pod numerem telefonu (13) 448 63 44 lub drogą elektroniczną pod adresem e-mail: usc@um.jaslo.pl.

 FOTOGALERIA: 

„Złote Gody” w Jaśle – 24.05.2022

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE