Informacje

Uroczysty apel z okazji włączenia OSP Błażkowa do KSRG

Moment przekazania aktu włączenia OSP Błażkowa do KSRG. Nz. Komendant Powiatowy PSP w Jaśle bryg. Piotr Śmietana, wójt gminy Brzyska Rafał Papciak oraz prezes OSP Adam Wal | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Na placu przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Błażkowej (gmina Brzyska) odbyła się zbiórka z okazji włączenia jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W tym podniosłym wydarzeniu wzięli udział strażacy, mieszkańcy miejscowości oraz zaproszeni goście. Uroczystość stała się również okazją do wręczenia branżowych odznaczeń i wyróżnień dla zasłużonych druhów i działaczy. | FOTOGALERIA

Program dzisiejszego wydarzenia składał się z: mszy świętej odprawionej w miejscowym kościele parafialnym, przemarszu na plac przed remizą, złożenia meldunku przez dowódcę uroczystości, wciągnięcia flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu narodowego, przedstawienia rysu historycznego jednostki, wręczenia odznaczeń i wyróżnień dla zasłużonych osób, oficjalnego przekazania aktu włączenia jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, odsłonięcia tablicy upamiętniającej to wydarzenie oraz okolicznościowych przemówień.

Razem z druhnami i druhami, członkami młodzieżowej drużyny pożarniczej oraz mieszkańcami miejscowości wspólnie świętowali zaproszeni goście w osobach: senator Rzeczypospolitej Polskiej Alicji Zając, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Marii Kurowskiej, asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy Marty Grzyb, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle bryg. Piotra Śmietany, Naczelnika Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego KP PSP w Jaśle bryg. Wacława Pasterczyka, wiceprezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Rzeszowie Stanisława Święcha, p.o. Naczelnika Wydziału Pozyskiwania Funduszy, Promocji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jaśle Agaty Augustyn, wójta gminy Brzyska Rafała Papciaka, przewodniczącego Rady Gminy Brzyska Stanisława Madejczyka wraz z radnymi, prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Brzyskach Piotra Kopery, Komendanta Gminnego ZOSP RP w Brzyskach Piotra Wojdyły, dyrektor Szkoły Podstawowej w Błażkowej Danuty Gąsior, przedstawiciela Nadleśnictwa Kołaczyce Agnieszki Gołąb, ks. kanonika Gerarda Stanuli, ks. Mariusza Wawrzynka oraz delegacji zaprzyjaźnionych jednostek OSP z Brzysk, Kłodawy, Lipnicy Dolnej, Ujazdu i Skurowej.

Za swoją długoletnią, nienaganną służbę na rzecz lokalnej społeczności oraz w uznaniu szczególnych zasług na rzecz umacniania Związku OSP RP, zasłużeni działacze i członkowie OSP w Błażkowej odebrali: Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza, Medale „Za zasługi dla pożarnictwa”, Odznaki „Strażak Wzorowy”, Odznaki „Za wysługę lat” (50 lat, 40 lat, 35 lat, 30 lat, 25 lat, 20 lat), Odznaki „Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza”.

Natomiast za pracę na rzecz bezpieczeństwa przeciwpożarowego wójt Rafał Papciak uhonorował srebrnymi i brązowymi medalami „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej gminy Brzyska” następujące osoby: poseł Maria Kurowska, ks. Gerard Stanula, senator Alicja Zając, druh Stanisław Święch, bryg. Piotr Śmietana, druh Grzegorz Paciorkowski, druh Jacek Samborski, druh Andrzej Żyguła, druh Wojciech Ziemski.

W imieniu Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, uroczysty akt włączenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Błażkowej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, na ręce wójta gminy Rafała Papciaka oraz prezesa Adama Wala przekazał Komendant Powiatowy PSP w Jaśle bryg. Piotr Śmietana.

Po rozpatrzeniu wniosku Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej włączam z dniem 6 grudnia 2021 roku Ochotniczą Straż Pożarną w Błażkowej, gmina Brzyska do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, do dnia 31 grudnia 2026 roku.” – podpisał Komendant Główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

O tym podniosłym wydarzeniu kolejnym pokoleniom błażkowian przypominać będzie tablica pamiątkowa, umieszczona na frontonie remizy.

Pamiętam zebrania strażackie w szkole, ponieważ w domu ludowym nie było ogrzewania i ciężko by było wysiedzieć te dwie czy trzy godziny. Ale widzimy jak to wszystko się pięknie zmienia. Jak zmienia się to otoczenie, jak zmienił się wygląd domu ludowego, remizy. Zaczynamy rozbudowę remizy tak, żeby było wiadomo, że nie osiedliśmy na laurach. Widzimy, że jednostka się rozwija. Jeszcze parę lat temu, gdy tutaj w domu ludowym padło hasło o Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym to myślę, że nawet wielu druhów z Błażkowej wtedy nie wierzyło, że jest to możliwe i to się zdarzy, bo zawsze jest milion problemów. Ale po to nasza gmina ma wspaniałych przyjaciół, którzy pomagają naszej gminie”. – mówił w swoim przemówieniu Rafał Papciak, gospodarz miejscowego samorządu. – „Dziękuję Wam drodzy strażacy z OSP Błażkowa za to, że jesteście gotowi nieść pomoc, jesteście gotowi także do innych działań – czy to pomocy dla uchodźców, czy pracy na granicy. Nigdy nie było takiego słowa, że nie damy rady, czegoś nie zrobimy czy nie mamy czasu. To jest wspaniała rzecz u wszystkich strażaków z naszej gminy i za to Wam dzisiaj dziękuję.” – dodał.

 FOTOGALERIA: 

Uroczystość włączenia OSP Błażkowa do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE