Na drogach

„Trzeźwy weekend” – działania na terenie powiatu jasielskiego

| FOT. © zdjęcie ilustrujące / terazJaslo.pl / Damian Palar

Policjanci z wydziału ruchu drogowego po raz kolejny realizowali działania wymierzone w nietrzeźwych kierujących. Podczas weekendowej akcji zatrzymali łącznie 7 kierujących, którzy odpowiedzą przed sądem za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.

W sobotę i niedzielę, na drogach naszego powiatu, policjanci wydziału ruchu drogowego realizowali działania pn. „Trzeźwy weekend”. Cykliczne akcje mają na celu ujawnianie i eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących, którzy mogą powodować zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Policjanci skontrolowali 1064 kierowców. Efektem prowadzonych działań było ujawnienie 7 kierujących, którzy prowadzili pojazd pod wpływem alkoholu. Troje odpowie za popełnienie przestępstwa, pozostali muszą liczyć się z odpowiedzialnością za popełnienie wykroczenia.

Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości może często prowadzić do niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Tak też było w minioną sobotę. Przed godziną 23, policjanci zostali skierowani na interwencję dotyczącą ujęcia obywatelskiego nietrzeźwej kierującej. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że kierująca volkswagenem, jadąc ulicą Kazimierza Wielkiego, nie zachowała należytej ostrożności podczas wjeżdżania na rondo Solidarności i uderzyła w samochód ciężarowy. Niestety podczas próby wycofania uderzyła także w stojące za nią bmw, po czym odjechała z miejsca zdarzenia. Kierujący bmw pojechał za kierującą volkswagenem i na ulicy Ujejskiego udaremnił jej dalszą jazdę wyciągając kluczyki ze stacyjki. Okazało się, że siedząca za kierownicą 34-latka była pijana. Policyjny alkomat wskazał w jej organizmie 2,6 promila alkoholu. Mundurowi zatrzymali jej uprawnienia do kierowania. Niebawem jej sprawą zajmie się sąd.

Przypominamy:

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.

Apelujemy do wszystkich: jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce prowadzić, nie pozwól na to! Uniemożliwiając jazdę pijanemu kierowcy ochronisz przed nieszczęściem jego i tych, których może spotkać na swojej drodze.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE