Kultura | rozrywka | edukacja

Dwugłos nowojorsko-beskidzki – spotkanie autorskie z Robertem Królem (zapowiedź)

XVI JASIELSKI FESTIWAL LITERACKI

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, w ramach XVI Jasielskiego Festiwalu Literackiego, zaprasza na spotkanie autorskie z Robertem Królem, poetą, jaślaninem, z którym porozmawiamy o jego najnowszej książce poetyckiej „Dixieland. Widzenia beskidzko-nowojorskie”.

Będzie to „dwugłos” nowojorski i lokalny „dwugłos” realizmu i baśni, w którym wspomnienia z Ameryki mieszają się z beskidzką codziennością i zwykłym życiem, a nieprawdziwe przenika rzeczywistość. Książka mówi też o tęsknotach, o brakach, o rozstawaniu się ze starym światem, o wypieraniu z pamięci, o porzucaniu przeszłości. W rozmowie nie braknie też z pewnością Jasła – współczesnego i tego ze wspomnień autora.

Robert Król – urodzony w Jaśle. Autor książek poetyckich: „Gatunki śniegu*”, „Lida”, „Habitat”, „Pamięć podręczna”, „Czternastki”, „O wchodzeniu w ogień”, „Polka” (nominacja do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2019), „Dixieland. Widzenia beskidzko-nowojorskie” (2021). Publikował m.in. w: Odrze, Ricie Baum, Fragile, Kartkach, Nowej Okolicy Poetów, Toposie, Ha!arcie i Gazecie Wyborczej. Laureat ogólnopolskich konkursów, uczestnik projektu Wierszem (klip poetycki nakręcony przez TVP Kultura) oraz Manifestancji poetyckich i Ogólnopolskich Spotkań Laureatów Konkursów Poetyckich. Stypendysta Miasta Jasła (2006, 2018), Miasta Krakowa (2009, 2021) oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016, 2022).

Spotkanie odbędzie się 30 września (piątek) 2022 roku, godz. 17:00, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, ul. Kołłątaja 1. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Partnerami projektu są: Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej oraz I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.