Kultura | rozrywka | edukacja

Startuje nowy semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Jaśle

Po raz kolejny Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza zaprasza do rekrutacji na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Jaśle w semestrze zimowym 2022-23. Rekrutacja rozpocznie się 19 września o godz. 10:00 i potrwa do 26 września (włącznie). Wszystkie zajęcia są stacjonarne i w pełni bezpłatne.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Jaśle od początku powstania Filii cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych poszukiwaczy wiedzy, którzy dzięki proponowanym przez DUT wykładom i warsztatom odkrywają świat nauki w niecodzienny sposób. Semestr zimowy 2022/23 planowany jest w pełni stacjonarnie – zarówno wykłady jak i warsztaty. Do rekrutacji na bezpłatne zajęcia mogą podejść wszystkie dzieci w wieku 8-12 lat mieszkające na terenie powiatu jasielskiego. Zakres wiekowy DUT w Jaśle ustalony został w porozumieniu z Urzędem Miasta Jasła oraz Jasielskim Uniwersytetem Dziecięcym.

Przedsięwzięcie i realizację wspierają finansowo Partnerzy Strategiczni projektu: Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców, Miasto Jasło, Gmina Jasło, Nowy Styl, Jafar oraz Partnerzy: PGZK Jasiel, PRDM, Solgam, Stalmet, Toyota Jasło, Trans-Allen.

Celem Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Jaśle jest pokazanie małym studentom, że nauka może mieć różne formy, nie musi kojarzyć się z nudą czy szkolnym przymusem lecz wręcz przeciwnie – odpowiednie przygotowanie zajęć sprawia, że staje się ona świetną zabawą i wyjątkowym spędzeniem czasu wolnego. Harmonogram semestru zimowego DUT w Jaśle dla swoich uczestników przewiduje cztery godzinne wykłady popularnonaukowe poświęcone tematyce lotniczej, fizyce oraz biologii. Na wykładach uczestnicy zapoznają się m.in. z kinematyką i dynamiką, dzięki doświadczeniom, w których sami wezmą czynny udział. Przedstawiony zostanie ruch ciał po Ziemi, ale także latanie, pływanie i swobodny spadek. Dzieci będą eksperymentować również z żywiołem powietrza. Zmierzą się z oporem, ciśnieniem i lepkością przez co poznają jak aerodynamika działa w naszym życiu codziennym. Uczestnicy wykładów dowiedzą się również czym jest frazeologia i korespondencja lotnicza na podstawie przykładów komunikacji pomiędzy pilotami statków powietrznych a personelem służb ruchu lotniczego. Słuchacze na jednym ze spotkań nauczą się też jak analizuje się wyniki badań krwi, odkrywając przy tym m.in. znaczenie trzyliterowych skrótów widniejących na otrzymanych wynikach swoich badań.

W planach semestru pojawią się również półtoragodzinne warsztaty, które prowadzone będą w małych 20 osobowych grupach. Każdy zakwalifikowany uczestnik weźmie udział w dwóch sesjach warsztatowych. Prowadzone będą warsztaty ceramiczne, gdzie przedstawione zostaną prymitywne i współczesne metody garncarskie, a każdy uczestnik będzie mógł wykonać własny odlew miseczki glinianej. Z kolei druga tematyka warsztatów poświęcona będzie działaniom laboratoryjnym z wykorzystaniem wody. Dzieci wspólnie z prowadzącym określą, czym różni się czysta woda od ścieków, odpowiedzą na pytanie: dlaczego woda jest cennym zasobem oraz podejmą temat odzysku wody.

Uczestnicy wykładów na pierwszym spotkaniu otrzymają wyprawkę studenta składającą się z indeksu, identyfikatora, notesu oraz wybranego gadżetu DUT. Z kolei uczestnicy warsztatów otrzymają dodatkowo „Zestaw Naukowca” zawierający materiały wraz z instrukcją do samodzielnego doświadczania i eksperymentowania w domu.

Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT – wystarczy założyć konto na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut, a następnie zarejestrować dziecko do wybranej filii (lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia DUT).

Rejestracja będzie aktywna od 19 września od godz. 10.00 do 26 września 2022 r. (włącznie). W podanym terminie prowadzone są zapisy wszystkich chętnych, natomiast wyniki rekrutacji (osoby wylosowane na wykłady) pojawią się na koncie użytkownika DUT dn. 28 września 2022r.

Przed podejściem do rekrutacji należy zapoznać się z planem zajęć oraz szczegółowymi informacjami dotyczącymi zapisów dla danego miasta – na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut w zakładce REJESTRACJA. Tym razem rekrutacja na semestr zimowy w każdym z miast Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego przebiegać będzie w takim sam sposób. W pierwszym etapie przyjmowane są wszystkie zgłoszenia (19-26 września), następnie spośród osób zapisanych losowana jest określona liczba uczestników wykładów oraz lista rezerwowa, w kolejnym etapie osoby wylosowane mają możliwość zapisania się na warsztaty, gdzie przy zapisach obowiązuje już kolejność zgłoszeń. W wykładach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Jaśle może wziąć udział 160 osób, natomiast w warsztatach – 120 osób.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywają się w soboty. Miejscem zajęć będzie Generator Nauki GEN (ul. Bednarska 2) – wykłady i wybrane warsztaty oraz Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Jaśle (ul. Czackiego 2) – wybrane warsztaty.

Zarejestrowani studenci będą mogli również korzystać z dodatkowych zajęć w ciągu roku takich jak Naukowe Niedziele Online czy warsztaty online z okazji SPINday oraz Dnia Nauki Polskiej.

Wszelkie pytania prosimy kierować na maila info@dolinawiedzy.pl lub pod numerem tel. (17) 865-30-04. Zapraszamy również na naszego Facebooka Dolina Wiedzy oraz Dziecięcy Uniwersytet Techniczny.

(Organizatorzy)(Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców)

SŁOWA KLUCZOWE