Informacje

Trzcinica: Europejskie Dni Dziedzictwa w „Karpackiej Troi” 📸

Uroczysta inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w Skansenie Archeologicznym „Karpacka Troja” w Trzcinicy | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

W związku z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa, znajdujący się w podjasielskiej Trzcinicy Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” przygotował dla zwiedzających wiele atrakcji. Oprócz możliwości całodziennego bezpłatnego zwiedzania całego obiektu, turyści mieli przyjemność obejrzeć inscenizacje nawiązujące do tamtej epoki, przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne.

Muzeum Podkarpackie w Krośnie, które zarządza kompleksem archeologicznym położonym na terenie miejscowości Trzcinica w gminie Jasło, po raz kolejny włączyło się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa.

W samo południe oficjalnego otwarcia wydarzenia oraz powitania przybyłych do skansenu gości dokonał dyrektor Jan Gancarski:

Obchodzimy dzisiaj wyjątkowe święto – Europejskie Dni Dziedzictwa – które odbywa się już od wielu lat. M.in. to święto organizujemy dzisiaj w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy, który jest miejscem szczególnym i szczególnie zasługuje na to, aby tu organizować takie przedsięwzięcie.

Tematem przewodnim towarzyszącym tegorocznym obchodom Europejskich Dni Dziedzictwa jest „U źródeł tradycji„.

Jak podkreślili organizatorzy, wydarzenie to jest formą edukacji historycznej i popularyzacji starożytnego dziedzictwa.

Na tym grodzisku mamy zrekonstruowane kilka obiektów słowiańskich, fragmenty różnych typów wałów, chaty słowiańskie, bramy wjazdowe, a u podnóża w parku archeologicznym mamy wioskę słowiańską. W takich właśnie domostwach żyli Słowianie. Tutaj można zobaczyć wszystko co było związane z ich życiem. Słowianie byli też walecznym narodem więc wybierali się w różne podróże i wyprawy zbrojne już poza miejsce swojego zamieszkania. Po co my czerpiemy z tej tradycji? Po to, żeby zachować swoją tożsamość, żeby zachować państwo, czyli to co dzisiaj mamy, a więc Polskę na bazie tradycji, która od pierwszych Piastów poprzez wieki była rozbudowywana i myślę, że nadal tak będzie. Nasze działania wywodzą się też z tradycji chrześcijańskiej i także są zakorzenione w tradycji polskiej. I tą tradycję musimy czynić, aby Rzeczpospolita istniała i trwała nadal. – mówił gospodarz tego terenu.

Podczas uroczystej inauguracji tego interesującego przedsięwzięcia Jan Garncarski zwrócił się do zgromadzonych: – Życzę państwu dobrych wrażeń i wielu przygód. Tym sposobem uważam Europejskie Dni Dziedzictwa za otwarte.

Pomimo dynamicznie zmieniających się warunków atmosferycznych, towarzysząca obchodom Europejskich Dni Dziedzictwa impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wśród licznie odwiedzających w dniu dzisiejszym kompleks w Trzcinicy byli też turyści z zagranicy.

Organizatorzy przygotowali na tą okazję inscenizacje plenerowe z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Starannie dobrany program obejmował następujące epizody: „Wczesnośredniowieczny ceremoniał towarzyszący powrotowi z wyprawy wojennej”, „Saga o Egilu, czyli o mentalności wczesnośredniowiecznych ludów”, „Wczesnośredniowieczne rytuały w źródłach pisanych”, „Pojedynek wojów jako sposób rozstrzygania sporów” oraz „Pogrzeb woja według przekazów Ahmada ibn Fadlana”.

Przez cały dzień infrastruktura skansenu była udostępniona dla odwiedzających nieodpłatnie. Można było zajrzeć do zrekonstruowanych zabudowań na terenie parku archeologicznego, gdzie szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zagrody ze zwierzętami domowymi, przyglądnąć się z bliska odkryciom, które zostały wyeksponowane w pawilonie wystawienniczym, obejrzeć film o historii „Karpackiej Troi”, wspiąć się na wały królewskie, wyjść na wieżę widokową, z której rozpościera się panorama na pobliskie miasto Jasło i Beskid Niski czy chociażby skorzystać z zaplecza gastronomicznego.

Przygotowano również stoiska z wyrobami rzemieślniczymi.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE