Kultura | rozrywka | edukacja

Wernisaż wystawy malarstwa „Niepokój” w jasielskim muzeum (zapowiedź)

Muzeum Regionalne im. dra. Stanisława Kadyiego w Jaśle zaprasza 22 września o godz. 17.00 na wernisaż wystawy ukraińskiego malarza i poety Sergeja Garkavyiego „Niepokój”. Artysta wielokrotnie bywał w Polsce, ma tutaj wielu przyjaciół i znajomych, brał udział w plenerach i wystawach. Tym razem jego przyjazd był nieco inny. W miejscowości Korfantów namalował mural będący wyrazem wdzięczności dla Polaków, którzy wyciągnęli pomocną dłoń w stronę społeczeństwa Ukrainy dotkniętej rosyjską inwazją.

Wystawa prezentuje ostatnie prace malarza. Sergej Garkavij gości w murach naszego muzeum już po raz drugi. Od jego poprzedniej wizyty zmienił się jednak świat, zmieniła się więc też jego sztuka. Prace, o trudnej tematyce, malowane ostrą kreską, utrzymane są często w czarno-białej kolorystyce i trudno nie łączyć ich z obecną sytuacją w ojczyźnie malarza. Dodatkowo, artysta zaczął uprawia jak sam mówi „crasch art”, za podobrazia służą mu znalezione kawałki dykty, czy tektury o nierównych, postrzępionych brzegach, co dodatkowo wzmacnia siłę tragicznego przekazu.

Wszystkie prace pokazywane na wystawie są do nabycia. Muzeum zachęca do zakupów i okazania w ten sposób wsparcia w tej trudnej dla artysty chwili.

Sergej Garkavyi – urodzony w 1964 w Białogrodzie nad Dniestrem (hist. Akerman). Ukończył Akademię Architektury w Odessie i Akermańską Szkołę Plastyczną. Artysta, projektant i poeta. Projektuje, maluje, wykonuje też grafiki. Autor wielu projektów architektonicznych i wystroju wnętrza. Wykonywał mozaikę florencką (pietra dura). Realizacje jego projektów można zobaczyć w ponad 120 miejscach Europy. Jest dyrektorem artystycznym klubu „Argo” w Białogrodzie oraz organizatorem na Ukrainie odbywających się od 2010 r. międzynarodowych plenerów artystycznych „Kolor Aksamitu”. Prowadzi stałą galerię w Białogrodzie, założył odpowiednik polskiego związku artystów z tego regionu, któremu przewodzi.

Brał udział w bardzo wielu wystawach zbiorowych na Ukrainie, Litwie, Łotwie, w Polce i w Niemczech. Miał 15 wystaw indywidualnych, z czego 4 w Polce. W 2016 r. pokazywał swoje prace w MalGalerii w Jaśle, w 2019 zaś w jasielskim muzeum. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach, między innymi w Holandii, Norwegii, Finlandii, Maroku.

(MRJ)

SŁOWA KLUCZOWE