Kultura | rozrywka | edukacja

Cerkwie – piękno i misterium

- wystawa fotografii Kamila Paluszka i spotkanie z autorem w jasielskiej bibliotece

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy fotografii Kamila Paluszka, towarzyszącej XVI Jasielskiemu Festiwalowi Literackiemu. Wystawa jest okazją do refleksji nad pięknem, historią i symboliką cerkwi Polski południowo-wschodniej. Spotkanie z autorem odbędzie się 10 października 2022.

Na wystawie obejrzymy wybrane obiekty z obecnych województw: małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego, które historycznie należały do eparchii przemyskiej. Zobaczymy je w różnych porach roku i różnym świetle, czasem poprzez detal, a czasem z perspektywy krajobrazu. Wystawa pozbawiona jest komentarza historycznego i dokumentacyjnego, gdyż jej celem jest przede wszystkim zachęcenie odbiorców do własnych przemyśleń i poszukiwań.

Kamil Paluszek – autor albumu „Cerkwie w Polsce południowo-wschodniej” (2021) prezentującego wyjątkową wędrówkę szlakiem cerkwi, poczynając od Szlachtowej i wiosek nad górnym Popradem, dolinami oraz grzbietami Beskidu, Bieszczadów i Pogórza, po Roztocze i południowy kraniec Lubelszczyzny. Pochodzi z Muszyny.  Od kilkunastu lat mieszka i pracuje w Rzeszowie. Ukończył wydział Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Rzeszowie, Muszynie i w cerkwi w Bartnem. Pasjonat podróży, oraz roweru.

Cerkwie fotografuje od ponad 20 lat. Tęsknota za ciszą, spokojem, oraz motyw przemijania są głównymi elementami budującymi kadry. Prowadzi fanpage facebookowy Cerkwie, a swoje zamiłowanie do podróży przedstawia na koncie instagramowym @ares_bike_and_travels.

Wystawę można obejrzeć do 31 października 2022 r. w godzinach otwarcia Biblioteki, ul. Kołłątaja 1, I piętro.

Spotkanie z autorem odbędzie się 10 października (poniedziałek) 2022 roku, godz. 17:00, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, ul. Kołłątaja 1. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Partnerami projektu są: Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej oraz I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE