Kultura | rozrywka | edukacja

Wystawa plenerowa na jasielskim Rynku poświęcona Bożemu Miłosierdziu 📸

Na płycie jasielskiego Rynku można oglądać wystawę plenerową pod tytułem „Jan Paweł II orędownik Bożego miłosierdzia”. W jej uroczystej prezentacji, połączonej z programem artystycznym, wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwo, kierownictwo miejskich instytucji kultury, młodzież oraz mieszkańcy naszego miasta.

Wystawa została przygotowana z okazji dwudziestej rocznicy od zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu w Łagiewnikach przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Na ekspozycję składa się kilkanaście wielkoformatowych plansz, na których zostały umieszczone zdjęcia autorstwa Adama Bujaka wraz ze szczegółowymi opisami, które pozwalają widzowi na retrospekcję wydarzeń.

Kurator wystawy dr Maria Szańca, podczas oficjalnej prezentacji przypomniała, że nasz papież był wielkim orędownikiem Bożego Miłosierdzia. – To on wyniósł na ołtarze siostrę Faustynę. To on zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. Ukazywał, że jedynym źródłem nadziei, ratunkiem i skutecznym lekarstwem jest Boże Miłosierdzie. Fotografie Adama Bujaka pozwalają nam dostrzec coś więcej. Widać na nich prawdziwą modlitwę, osobiste zawierzenie Jana Pawła II Jezusowi Miłosiernemu. – powiedziała.

Przytoczyła ona zgromadzonym gościom fragment homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II w dniu 18 sierpnia 2002 roku podczas pielgrzymki na krakowskich błoniach na temat Bożego Miłosierdzia:

„Kościół od początku swego istnienia naucza o Bożym miłosierdziu, które jest rękojmią nadziei i źródłem zbawienia człowieka. Wydaje się jednak, że dzisiaj jest szczególnie wezwany, by głosić światu to orędzie. Nie może zaniedbać tej misji, skoro wzywa go do tego sam Bóg przez świadectwo św. siostry Faustyny. Człowiek nierzadko żyje tak jakby Boga nie było. Na wiele sposobów usiłuje się zagłuszyć głos Boga w ludzkich sercach, a jego samego uczynić wielkim nieobecnym w kulturze i społecznej świadomości narodów. Człowiek przeżywa lęk przed przyszłością, przed pustką, przed cierpieniem, przed unicestwieniem. Może właśnie dlatego przez świadectwo skromnej zakonnicy z Łagiewnik Chrystus niejako wchodzi w nasze czasy, aby wyraźnie wskazać na to źródło ukojenia i nadziei jakie jest w odwiecznym miłosierdziu Boga. Trzeba, aby Jego orędzie o miłosiernej miłości zabrzmiało z nową mocą. Świat potrzebuje tej miłości. Nadszedł czas, żeby Chrystusowe przesłanie dotarło do wszystkich. Nadszedł czas, aby orędzie o Bożym miłosierdziu wlało w ludzkie serca nadzieję i stało się zarzewiem nowej cywilizacji – cywilizacji miłości”.

W dzisiejszym wydarzeniu wziął udział ks. Zbigniew Irzyk, proboszcz Kolegiackiej Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Dziekan Dekanatu Jasło-Wschód.

Duchowny podziękował wszystkim osobom, dzięki którym „możemy być uczestnikami tego wielkiego wydarzenia sprzed dwudziestu laty, kiedy Papież Polak spełnił wobec nie tylko naszej Ojczyzny, ale całego świata”.

Gratuluję za tą inicjatywę. Dziękuję za to, że możemy tutaj na jasielskim Rynku uczestniczyć we wspomnieniach tego wydarzenia i ciągle go realizować. – powiedział. – Życzę, aby nie tylko oglądanie, ale przede wszystkim kontemplacja poprzez te obrazy życia Papieża i tego co dokonał przed dwudziestu laty było także dla nas pożytkiem doczesnym i wiecznym pamiętając, że Bóg jest zawsze miłosierny, że my potrzebujemy jego miłosierdzia. Obyśmy umieli przyjąć to Miłosierdzie Boże i umieli być tymi, którzy są świadkami. – dodał.

Zastępczyni burmistrza miasta Jasła Elwira Musiałowicz-Czech zaznaczyła, że miejsce, w którym udostępniono ekspozycję dla odwiedzających, jest nieprzypadkowe.

Składa się na to rozmowa z dr Marią Szańcą, która jest oddolnym inicjatorem tej wystawy, ale też fakt, że przez płytę Rynku przewija się tak dużo ludzi. – zaznaczyła, dodając: – Czasami ten Rynek jest tłumny, jest na nim mnóstwo osób. Czasami wycisza się i jest idealnym miejscem do tego, by we własnym umyśle, by we własnej emocjonalności przeżywać każde z tych zdjęć, które zostało tutaj umieszczone. Nie jest ona tutaj umieszczona po raz pierwszy i liczę na to, że nie po raz ostatni. Ta oddolna inicjatywa wynikająca z głębokiej potrzeby podzielenia się tą wystawą z naszymi mieszkańcami i wszystkimi tymi, którzy nasze miasto odwiedzają, czyni ją wyjątkową i ważną.

Pani wiceburmistrz zwróciła również szczególną uwagę na piękną pogodę, która towarzyszyła dzisiejszemu wydarzeniu: – Kilka dni temu było nieciekawie. Pogoda nie była taka piękna. Ale dzisiaj jest wyjątkowa. Jest cicho, jest spokojnie, jest słonecznie. Właśnie po to, żebyśmy wszyscy mieli czas i możliwość przyjrzeć się w spokoju tej wystawie.

Pomysłodawców oraz organizatorów wystawy najbardziej cieszy fakt, że tak licznie na jasielskim Rynku była dzisiaj obecna młodzież. Dr Maria Szańca wspomniała, że Jan Paweł II „kochał młodych, czuł się bardzo dobrze z nimi, patrzył na nich z nadzieją. Wiedział, że nie zawiodą”.

Reprezentowane przez zastępczynię burmistrza władze Jasła zachęcają wszystkich mieszkańców oraz gości odwiedzających nasze miasto do zapoznania się z samą wystawą, jak i płynącym z niej przesłaniem do potomnych. Na płycie miejscowego Rynku będzie ona gościć do 4 listopada.

To nie jest tak, że nie mamy przestrzeni, w których możemy eksponować wystawy. My po prostu bardzo chcemy się nimi dzielić. Tym bardziej jeżeli inicjatorami są nasi mieszkańcy miasta Jasła. Dlatego jeszcze raz wyrażam ogromną wdzięczność zarówno w imieniu własnym, jak i burmistrza, ale myślę, że też w imieniu całej społeczności naszego miasta. Życzę państwu, aby ten czas spędzony dzisiaj albo też w innym momencie – samotnie eksplorując tą wystawę – żeby te doznania, których będziecie uczestnikami sprawiły, że będzie to czas wyjątkowo spędzony. – powiedziała Elwira Musiałowicz-Czech.

Oficjalnej inauguracji przedsięwzięcia towarzyszył program artystyczny w wykonaniu Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Życie bez barier” oraz uczniów Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle, przy znacznym wsparciu pracowników Jasielskiego Domu Kultury.

Honorowy patronat objęli: Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej ks. bp Jan Wątroba oraz burmistrz miasta Jasła Ryszard Pabian.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE