Kultura | rozrywka | edukacja

Wieczór jazzowych pejzaży

| FOT. © Jasielski Dom Kultury / Piotr Chojecki

Finezja, liryzm i piosenkowość zmiksowane z freejazową energią królowały na scenie Jasielskiego Domu Kultury, podczas koncertu zespołu. O.N.E.

Występ reprezentantek jazzu nowoczesnego rozpoczął w czwartek, 17 listopada br. IX edycję JasMatów, Jasielskich Jazzowych Klimatów Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza.

Jest mi niezmiernie miło powitać państwa na koncercie rozpoczynającym dziewiątą edycję Jasmatów – Jasielskich Jazzowych Klimatów. JasMaty powstały z pasji i fascynacji jazzem, od początku patronem tego wydarzenia był wybitny twórca, znakomity kompozytor muzyki do ponad 100 filmów i seriali, jaślanin – Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz. Jasło wiele mu zawdzięcza, m.in. Stypendium Artystyczne jego imienia, które ufundował z myślą o zdolnej młodzieży – zwróciła się do publiczności Helena Gołębiowska, dyrektor placówki.

Twórczość formacji O.N.E. przybliżył pokrótce Piotr Chojecki.

Zespół podczas swojego występu zaprezentował muzykę z ich najnowszego wydawnictwa – „Entoloma”. Płyta ukazała się nakładem wytwórni Audio Cave, 8 marca br.

Miłośnicy jazzu wysłuchali między innymi kompozycji: „Awa 1”, „Szary”, „Bilet”, „Ute”, „Entoloma sensu lato”. Panie znakomicie łączyły fragmenty skomponowane z tymi improwizowanymi. Nie zabrakło również odniesień do patrona wydarzenia.

Jerzy Matuszkiewicz jest mi bliski, ponieważ przygotowywałam aranżacje jego utworów. Znalazł swoją własną tożsamość, indywidualną drogę i my też tymi śladami podążamy. Staramy się łączyć w naszej muzyce piękno i melodię, ale też kicz i freejazz i wolność. Mam nadzieję, że to połączenie się państwu spodoba, bo właśnie w takim duchu będziemy kontynuować nasz dzisiejszy koncert – mówiła Kamila Drabek, kontrabasistka zespołu.

Publiczność znakomicie przyjmowała kolejne kompozycje. Zespół zaprezentował również nowe utwory, zapowiadające najnowsze wydawnictwo płytowe. Ponad godzinna muzyczna uczta pełna pasji, improwizacyjnych podróży, ale i kunsztu wykonania spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem odbiorców.

Nie obyło się bez bisów. Na zakończenie znakomitego muzycznego wieczoru, fani jazzu otrzymali: „Siberia” oraz „I see you”.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE