Kultura | rozrywka | edukacja

Nie przegap premiery filmu dokumentalnego o Janie Wodyńskim, malarzu z Jasła!

W sobotę (10 grudnia), o godz. 18:00, na kanale YouTube Muzeum Regionalnego w Jaśle, odbędzie się internetowa premiera filmu dokumentalnego „Wodyński. W stronę koloru”. Filmowa biografia pochodzącego z Jasła artysty powstała w ramach dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury projektu na konserwację prac malarza.

Film „Wodyński. W stronę koloru” w reżyserii jaślanina Jakuba Kowalczyka, to kolejna realizacja filmowa zlecona przez muzeum i wyprodukowana przez firmę Trznadel Media.

W ubiegłym roku spore zainteresowanie wzbudził film dokumentalny poświęcony malarzowi Ignacemu Pinkasowi. Obecnie premierę ma najnowsza produkcja przybliżająca sylwetkę artysty malarza, wykładowcy akademickiego i jaślanina prof. Jana Wodyńskiego.

Wodyński był postacią nietuzinkową. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Wojciecha Weissa i Felicjana Szczęsnego Kowarskiego. Był członkiem grupy Pryzmat działającej w latach 1930-1939. Uprawiał malarstwo sztalugowe i monumentalne zaliczane do koloryzmu. Malował pejzaże, martwe natury, portrety. Pod koniec lat 60. XX w. tworzył też dzieła abstrakcyjne. Prowadził działalność dydaktyczną. Był profesorem na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, PWSSP w Gdańsku oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Dynamiczny, świetnie zrealizowany film przedstawia sylwetkę postaci i jego drogę życiową, ale też podejmuje próbę zaznajomienia z artystycznymi poszukiwaniami twórcy i przybliża sygnalizowane w tytule zagadnienie koloryzmu.

Film powstał w ramach projektu „W stronę koloru – konserwacja prac Jana Wodyńskiego ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaśle” jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w kwocie 31 080 zł

(BCZ), (JK)

SŁOWA KLUCZOWE