Kultura | rozrywka | edukacja

Marek Dyjak w JDK (zapowiedź)

Charakterystyczny, jedyny w swoim rodzaju artysta o mocnym głosie z niepowtarzalną chrypą wystąpi w Jasielskim Domu Kultury, w sobotę, 18 lutego br. o godzinie 18.00. Bilety: normalny 80 zł, ulgowy 60 zł, dla dwojga 100 zł, do nabycia w sekretariacie JDK lub on-line.

Marek Dyjak jest kompozytorem, pieśniarzem i muzykiem. Swoją muzyczną drogę rozpoczął jeszcze w latach 90. XX wieku. Brał udział w wielu festiwalach i przeglądach wokalnych. Ma na swoim koncie 13 albumów studyjnych. Marek Dyjak wykonuje poezję śpiewaną, a także utwory utrzymane w klimacie jazzowym. Ósmy album artysty „Moje fado” przyniósł mu ogromną popularność medialną. Kompozycja „Człowiek (Złota ryba)” znalazła się w pierwszej dwudziestce Listy Przebojów Programu III. W 2012 roku utwór „Ognia”, który nagrał wraz z Katarzyną Nosowską, Wojtkiem Soburą, Marcinem Zabłockim, Jarkiem Jóźwikiem i Marcinem Macukiem znalazł się na albumie „Męskie Granie 2012”. Projekt „Kobiety”, wydany w 2013 roku zawiera m.in. kompozycje z repertuaru: Katarzyny Nosowskiej, Stanisławy Celińskiej, Krystyny Jandy, Ewy Demarczyk czy Hanki Ordonówny. Sam artysta tak mówił o tym albumie: „Głęboko wierzę, że tym sposobem oddam hołd nie tylko wielkim artystkom, z których twórczości pragnę czerpać, ale wszystkim paniom tego świata…”.

26 października 2021 roku ukazał się ostatni album Marka Dyjaka – „Na wzgórzu rozpaczy”. Płyta zbiera dobre recenzje i spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród publiczności, a artysta zapewnia: „Nadal będę koncertował o miłości, dopóki wystarczy mi tchu, bo przecież tylko o miłość całe życie mi chodzi. Będę brał udział w różnych projektach muzycznych i filmowych.”

Ostatnio nastąpiły pozytywne zmiany w życiu prywatnym Marka Dyjaka. W związku z tym artysta proponuje widowni „Nowego Dyjaka”, który wzbogaci swój wizerunek o piosenki pogodne, przywołujące również dobre strony życia. Będzie to nieco kontrastujące przedsięwzięcie z dotychczasowym dorobkiem wokalisty, ale z wielką korzyścią dla widzów. Dyjakowi można zaufać, gdyż oprócz talentu do śpiewania i charyzmy ma jeszcze zdolność dobierania odpowiedniego repertuaru i w tym względzie nigdy się nie pomylił. Otwórzmy się na nowe w Dyjaku, a on odnowi nas swą odnową.

Markowi Dyjakowi towarzyszyć będą znakomici muzycy:

  • Mateusz Kołakowski – pianista, regularnie koncertujący w Stanach Zjednoczonych, wystąpił między innymi w Los Angeles, Nowym Jorku i Chicago. Laureat Nagrody The Most Promising Performer Podczas Jazzowego Konkursu Pianistycznego W Paryżu, Uczestnik Festiwalu Jazzowego W Montreux W Szwajcarii, A Także Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych W Pradze.
  • Saksofony Lech Szczerba – krakowski muzyk jazzowy, grający na wszystkich saksofonach oraz klarnecie, legenda polskiej sceny muzycznej od lat grający z największymi artystami takimi jak Grzegorz Turnau , Marek Grechuta czy Andrzej Zaucha.
  • Alan Wykpisz – kontrabas, laureat takich konkursów jak Jazz Hoeilaart 2011, Bass Copenhagen 2012 czy Jazz Nad Odrą 2015. Koncertował na wielu festiwalach w krajach takich jak Kuwejt, Katar, Hiszpania, USA, Kanada, Belgia, Chiny, Indonezja czy Indie. Koncertował z takimi artystami jak Janusz Muniak, Randy Brecker, Dave Liebman, Joel Frahm, Adam Pierończyk, Michał Urbaniak, Grzegorz Karnas, Aga Zaryan czy Grzech Piotrowski.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE