Na drogach

Przysieki: kolizja samochodu z lokomotywą na przejeździe kolejowym

| FOT. © zdjęcie ilustrujące / terazJaslo.pl / Damian Palar

Policjanci wyjaśniali okoliczności groźnie wyglądającego zdarzenia w Przysiekach w powiecie jasielskim. Dziś, po godzinie 10, na niestrzeżonym przejeździe kolejowym doszło do zderzenia lokomotywy z samochodem osobowym. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Sprawca kolizji za spowodowanie zagrożenia został ukarany mandatem karnym.

Dzisiaj po godzinie 10, na przejeździe kolejowym w Przysiekach doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia. Z dotychczasowych ustaleń policjantów wynika, że kierujący osobową kią 69-latek, nie zastosował się do znaku B-20 „STOP” nakazującego zatrzymanie pojazdu i wjechał wprost przed nadjeżdżającą lokomotywę doprowadzając do kolizji. Siedzący za kierownicą mężczyzna może mówić o dużym szczęściu, ponieważ nie odniósł żadnych obrażeń. Za spowodowanie zagrożenia został ukarany mandatem karnym.

Przejazd, to miejsce, gdzie uczestnicy ruchu drogowego powinni zachować szczególną ostrożność. Niezależnie czy przejazd wyposażony jest w zapory, sygnalizację świetlną, czy jest oznakowany tylko znakami, musimy się do nich bezwzględnie stosować. Dotyczy to zarówno kierujących pojazdami, jak i pieszych. Niestety to głównie z powodu ignorowania znaku STOP, czerwonego światła na sygnalizatorze, wjeżdżania lub wchodzenia na przejazd w czasie opuszczania rogatek, dochodzi do niebezpiecznych, często tragicznych zdarzeń na przejazdach drogowo-kolejowych. Pamiętajmy, że wjeżdżając lub wchodząc na przejazd kolejowy mamy obowiązek zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie zbliża się pojazd szynowy.

Policjanci przypominają:

Kierującemu pojazdem zabrania się:

  • objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd gdy ich opuszczanie lub podnoszenie nie zostało zakończone;
  • wjeżdżania na przejazd, jeżeli za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
  • wyprzedzania na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
  • omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

Pieszemu zabrania się m.in.:

  • chodzenia po torowisku;
  • wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
  • przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;
  • korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności przy przejeżdżaniu lub przechodzeniu przez przejazdy kolejowo-drogowe. Wjazd czy wejście na taki przejazd bez zachowania ostrożności i upewnieniu się, że jest bezpiecznie albo niezastosowaniu się do znaków i sygnałów drogowych, może zakończyć się bardzo tragicznym wypadkiem.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE