Informacje

Specjalna wystawa poświęcona majorowi „Hubalowi” zawitała ponownie do Jasła

Sylwetkę majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” prezentuje wystawa, którą można oglądać w zabytkowym Pałacu Sroczyńskich, mieszczącym obecnie siedzibę szkoły medycznej. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce w obecności słuchaczy, grona pedagogicznego oraz zaproszonych gości, w tym parlamentarzystów, władz samorządowych, dyrektorów i kierowników jednostek organizacyjnych powiatu jasielskiego oraz zaproszonych gości.

„Hubal Henryk Dobrzański 1897-1940” to tytuł wystawy prezentowanej w siedzibie Medyczno – Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle. Wśród zaproszonych na jej dzisiejsze uroczyste otwarcie znaleźli się m.in. senator Rzeczypospolitej Polskiej Alicja Zając, pierwszy zastępca burmistrza miasta Jasła Elwira Musiałowicz-Czech, przedstawiciel posła do Parlamentu Europejskiego dr. Bogdana Rzońcy Marta Oleszkowicz, starosta jasielski Adam Pawluś, etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle Jan Muzyka, wójt gminy Brzyska Rafał Papciak, wójt gminy Tarnowiec Agata Augustyn, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle Beata Trzop, dyrektor Muzeum Regionalnego im. dr. Stanisława Kadyiego w Jaśle Mariusz Świątek, dyrektorzy szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat jasielski, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu jasielskiego oraz przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych.

Jej prezentacja w tym miejscu jest nieprzypadkowa bowiem zabytkowy pałacyk rodziny Sroczyńskich jest związany z dzieciństwem majora.

Na ten fakt zwróciła szczególną uwagę dyrektor szkoły Monika Kulik – Marek: – Tutaj major Henryk Dobrzański miał możliwość mieszkania parę lat, spędził tutaj swoje dzieciństwo razem ze swoją siostrą Leonią oraz mamą Marią Dobrzańską. Mury tej szkoły długo będą jeszcze przepełnione jego historią, jego życiem, jego emocjami. Całe życie majora Henryka Dobrzańskiego to jest jedna wielka walka o wolność i niepodległość Ojczyzny. Staramy się, by słuchacze naszej szkoły, jak też cała społeczność środowiska lokalnego i okolic Jasła mieli możliwość zapoznania się z tak bardzo ważną osobistością jaką jest major Henryk „Hubal” Dobrzański.

Ekspozycja, na której przedstawiono reprodukcje pamiątkowych dokumentów, fotografii czy odznaczeń, a także miejsca związane z życiem bohaterskiego majora, została przygotowana przez Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina”, przy współpracy z Henrykiem Sobierajskim – wnukiem Henryka Dobrzańskiego.

Do Jasła trafiła za przyczyną starosty Adama Pawlusia, który podkreślił, że jest istotnym, aby ocalać od zapomnienia wybitne postaci historyczne związane z naszym regionem oraz etatowego członka Zarządu Powiatu Jana Muzyki.

W dzisiejszym świecie, gdy jest tak duża dewaluacja wartości, to postać takiego człowieka, który poświęcił życie dla Ojczyzny, jest dobrym przykładem. Zwłaszcza, że tutaj niedaleko, za wschodnią granicą, mamy wojnę, gdzie w sposób barbarzyński atakuje się cywilne obiekty, niszczy się infrastrukturę strategiczną, gdzie kradnie się niemal wszystko, nie szanuje się żadnych spraw ludzkich i konwencji wojennych. Więc postać Dobrzańskiego  jest dobrym wzorem dla młodzieży. – powiedział.

Starosta odczytał okolicznościowy list jaki do uczestników dzisiejszego wydarzenia skierował prezes Stowarzyszenia „Hubalowa Rodzina” Andrzej Dyszyński.

Czytamy w nim m.in.: „Postać legendarnego majora „Hubala” jest dla wielu Polaków uosobieniem dobrze spełnionego obowiązku i wzorem prawdziwego patrioty, a jego niezłomność, odwaga oraz wierność żołnierskiej przysiędze są do dzisiaj wyznacznikiem patriotycznych postaw dla wielu młodych ludzi. Powinniśmy robić wszystko, by o majorze „Hubalu” mówiło się jeszcze więcej i by nasz głos docierał do wszystkich tych, których wiedza o Jego czynach jest jeszcze mało znana. Nasze działania kierujemy do młodzieży szkolnej, szczególnie do uczniów szkół noszących imię majora „Hubala”. Uznaliśmy, że dobrą i skuteczną formą edukacji młodych ludzi będzie pokazanie postaci majora Henryka Dobrzańskiego poprzez planszową wystawę, która będzie mogła być prezentowana w dowolnych miejscach.”

O związkach majora z rodzinnym miastem opowiedział dyrektor Muzeum Regionalnego im. dr. Stanisława Kadyiego.

Mariusz Świątek mówił m.in.: – Kiedy mówimy o Jaśle i o osobach z nim związanych to w pierwszej piątce pada zawsze Henryk Dobrzański „Hubal”. Wiadomo, że są to czasy dość odległe, młodzież dzisiaj ma troszeczkę inne zainteresowania, ale myślę, że każda okazja, by taką osobę jak Henryk Dobrzański i o jego związkach z Jasłem warto przypomnieć, jest dobra. Ta wystawa jest szczególna, bo została naprawdę bardzo dobrze przemyślana i zaprojektowana. W przejrzysty sposób pokazuje sylwetkę człowieka, który jest osobą zasłużoną dla polskiej historii i dla polskiego sportu, ale myślę, że wątek rodzinny jest również bardzo istotny. Warto o tym pamiętać, że ci bohaterowie – oprócz tego, że czegoś tam dokonali – mieli też normalne życie, rodzinę, dzieci. To jest takie wzruszające, ciepłe. Myślę, że każdy na tej wystawie zobaczy coś co go zainteresuje.

Ta sama ekspozycja gościła już w Jaśle w ubiegłym roku. Została zorganizowana dla upamiętnienia 125. rocznicy urodzin majora Henryka Dobrzańskiego. Mieli się z nią okazję zapoznać goście odwiedzający miejscowe muzeum oraz uczestnicy tradycyjnego sierpniowego widowiska plenerowego na łąkach hubalowych.

Dyrektor Mariusz Świątek zaznacza, że spotkała się wówczas z ciepłym odbiorem widzów: – Przychodzili na nią różni ludzie, często nie związani z Jasłem, przypadkowi goście odwiedzający nasze muzeum i ta wystawa cieszyła się szczególnym zainteresowaniem.

Plansze przez najbliższych kilka tygodni będą udostępniane w szkołach ponadpodstawowych powiatu jasielskiego. Pomysłodawcy przedsięwzięcia uznali bowiem, że właśnie taka forma ukazania postaci majora Henryka Dobrzańskiego, najlepiej dotrze do świadomości młodych ludzi.

Powiat jasielski posiada szkoły ponadpodstawowe – licea ogólnokształcące, technika i szkoły branżowe. We wszystkich tych szkołach pragniemy tą wystawę umieścić tak, aby młodzież mogła zapoznać się z sylwetką tego wybitnego polskiego patrioty. Chcielibyśmy, aby postać majora Dobrzańskiego służyła młodym mieszkańcom naszego powiatu za wzór patriotyzmu. Jesteśmy wdzięczni, że ta wystawa przybliży sylwetkę „Hubala” i że trafiła do miasta jego urodzenia. – podkreśla starosta Adam Pawluś.

Zaproszeni goście oddali hołd majorowi pod tablicą pamiątkową umieszczoną przed wejściem do budynku szkoły.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE