Informacje

Jasielska „Jedenastka” najlepsza w etapie miejskim turnieju BRD

| Nz. zwycięzcy etapu miejskiego OTBwRD, FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Wreszcie, po trzyletniej przerwie spowodowanej sytuacją zdrowotną i geopolityczną na świecie, przeprowadzono eliminacje miasta Jasła do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych w roku szkolnym 2022/2023. Poznaliśmy drużyny i nazwiska uczestników, którzy w maju br. spotkają się na etapie powiatowym, gdzie staną do zmagań ze swoimi rówieśnikami.

Rolę gospodarza etapu miejskiego Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym sprawowała Szkoła Podstawowa nr 11 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Zespole Szkół Miejskich nr 2 w Jaśle. Współorganizatorami wydarzenia byli: Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle oraz Urząd Miasta w Jaśle.

Do tegorocznych zmagań przystąpili uczniowie z następujących szkół miejskich: Szkoły Podstawowej nr 1 im. Romualda Traugutta, Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej, Szkoły Podstawowej nr 4 im. bpa Ignacego Krasickiego, Szkoły Podstawowej nr 6 im. Adama Mickiewicza w Zespole Szkół Miejskich nr 1, Szkoły Podstawowej nr 10 im. mjra Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, Szkoły Podstawowej nr 11 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Zespole Szkół Miejskich nr 2, Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Zespole Szkół Miejskich nr 3 oraz Społecznej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Zespole Szkół Społecznych (Niegłowice).

Przed rozpoczęciem poszczególnych konkurencji oficjalnego otwarcia turnieju dokonała dyrektor szkoły Izabela Skóra. Na wstępie złożyła młodzieży serdeczne gratulacje: – To, że znaleźliście się na etapie miejskim Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym znaczy, że jesteście najlepsi w Waszych szkołach. Tu już Wam się należą gratulacje. Brawa dla Was! Wasi opiekunowie powinni być z Was szczególnie dumni. Ale bardzo Was proszę. Przez to, że reprezentujecie Wasze szkoły w tak ważnym turnieju, który dotyczy bezpieczeństwa wierzę, że będziecie zawsze popularyzować zasady, przepisy ruchu drogowego i będziecie inspirować swoich kolegów do tego, aby przestrzegać bezpieczeństwa w ruchu drogowym. O to Was bardzo proszę.

Patronat honorowy nad dzisiejszym wydarzeniem sprawował burmistrz miasta. Ryszarda Pabiana reprezentowała jego zastępczyni Elwira Musiałowicz – Czech. Skierowała ona podziękowania dla wszystkich osób, które dołożyły swoją cegiełkę do organizacji turnieju. Szczególne wyrazy uznania przekazała opiekunom i młodzieży biorącej udział we wspólnych zmaganiach:

Moi drodzy, ja bardzo Wam dziękuję za to, że tutaj jesteście. To dzięki Wam nasze ulice będą bezpieczniejsze. To Wy będziecie za chwilę przekonywać swoich rówieśników o tym, że zasady nie są po to, aby je łamać. Zasady są po to, aby być bezpiecznym. A już za chwilę będziecie dorosłymi użytkownikami dróg. Nasz wysiłek miasta Jasła polega na tym, aby właśnie nasze miasto było spokojne, bezpieczne, żeby jak najmniej negatywnych zdarzeń występowało na ulicach. Dlatego bardzo serdecznie dziękuję. To nie jest po prostu kolejny turniej, kolejne uczestnictwo w wydarzeniu, które polega na naszym udziale w przygotowaniu. To jest naprawdę bardzo ważna dla nas wszystkich rzecz. Proszę, abyście dzisiaj czuli, że przeżyliście kolejny turniej, który traktujemy jako świetną zabawę, ale liczy się też bezpieczeństwo naszego miasta. Życzę powodzenia. Trzymam bardzo serdecznie za wszystkich kciuki. Uważam, że wszyscy tutaj jesteście zwycięzcami. Dziękuję wszystkim, którzy dokładają się do tego, żeby ten turniej mógł mieć miejsce. Wierzę, że będziemy się mogli tutaj spotykać bardzo często. A wszystko to robimy dla bezpieczeństwa naszych najmłodszych mieszkańców.

W dalszej kolejności głos zabrał prezes Zarządu Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Stanisław Radzik. Podczas swojego wystąpienia przypomniał, że cały cykl turnieju bezpieczeństwa ruchu drogowego na ziemi jasielskiej został zainicjowany przez jego poprzednika – wieloletniego prezesa Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, niestety zmarłego w 2019 roku Józefa Biernackiego.

On był tym inspiratorem. Zawsze przykładał wagę do to, że od młodości należy uczyć, uczyć i jeszcze raz uczyć przepisów ruchu drogowego. To służy bezpieczeństwu nas i Was na drodze jako uczestników ruchu drogowego. Z racji wykonywanych obowiązków wielokrotnie spotykam się z tragedią ludzi, rodzin w związku z zaistniałymi wypadkami drogowymi. Starajmy się, aby było ich jak najmniej. A jedną z dróg do eliminacji tego niepożądanego zjawiska są właśnie turnieje. Wiemy, że jesteście wybrańcami ze szkół, które reprezentujecie. W dniu dzisiejszym będziecie ze sobą konkurować w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Jest to turniej cyklicznie rozgrywany na terenie kraju. Są eliminacje miejskie, powiatowe, wojewódzkie i później centralne. Życzę wszystkim zawodnikom sukcesów. Proszę o zostawienie nerwów niejako na wodzy. Traktujcie to jako fajną zabawę, która równocześnie pozwoli Wam, aby lepiej przyswoić sobie przepisy ruchu drogowego. – powiedział.

Dzięki ambitnemu zaangażowaniu grona pedagogicznego i odpowiedniemu przygotowaniu infrastruktury szkolnej. poszczególne konkurencje przebiegały bardzo sprawnie. Najpierw uczestnicy zmagań rozwiązywali test pisemny poświęcony przepisom ruchu drogowego oraz skrzyżowaniom. Po upływie czterdziestu minut udali się na odpoczynek i poczęstunek. Następnie poszczególne drużyny systematycznie przystępowały do konkurencji sprawnościowych, na które składały się: udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz jazda rowerem po wyznaczonym torze przeszkód.

Sędzią Głównym turnieju był kom. Bartłomiej Świerczek – zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle. Nadzór merytoryczny nad konkurencjami sprawowali działacze Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle oraz higienistki szkolne.

Po podliczeniu punktacji zostały ogłoszone wyniki. W obydwu kategoriach wiekowych wygrali gospodarze – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Zespole Szkół Miejskich nr 2. Opiekunem grupy był Jacek Śliż. Tym samym „Jedenastka” będzie reprezentować miasto Jasło na etapie powiatowym, który odbędzie się 9 maja br. w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle.

Każdy uczestnik opuścił miejsce turnieju z upominkiem rzeczowym. Dla laureatów pierwszych miejsc oraz nagrody indywidualne dla uczniów z najlepszym wynikiem z testu wiedzy, a także dla ich opiekunów organizatorzy przygotowali puchary, medale i dyplomy. Szczególne podziękowania za sfinansowanie nagród organizatorzy kierują do Urzędu Miasta w Jaśle, firmy ubezpieczeniowej pani Bożeny Ankier, sklepu Delikatesy Centrum na osiedlu Gamrat, firmie Skat-Pol oraz firmy Bowim Podkarpacie.

Na zakończenie kom. Bartłomiej Świerczek powiedział: – Cieszę się bardzo, że w dniu dzisiejszym odbył się ten turniej. Gratuluję Wam wszystkim. Każdy z Was jest zwycięzcą tego turnieju. Przygotowując się do tego turnieju pochłaniacie wiedzę, wiecie jak się zachować jako osoba piesza, która korzysta z ruchu drogowego. Przyczyniacie się dzięki temu do poprawy bezpieczeństwa. Proszę Was jak wrócicie już do swoich szkół, abyście przekazywali tę wiedzę swoim rówieśnikom. Dziękuję państwu nauczycielom, opiekunom. Dziękuję pani dyrektor za możliwość przeprowadzenia tego turnieju.

Szczegółowe wyniki są dostępne na stronie Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.

 FOTOGALERIA: 

Turniej miejski BRD 2023 w Jaśle

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *