Kultura | rozrywka | edukacja

Słowacki pilot zakochał się w Polsce i wydaje książkę fotografii lotniczych „Powiat jasielski z nieba”

| FOT. © zdjęcie ilustrujące / terazJaslo.pl / Damian Palar

Grupa lotnicza ze Słowacji, oczarowana pięknem Polski, przygotowuje pierwszą książkę ze zdjęciami lotniczymi o Jaśle. Tą wyjątkową publikację będziecie mogli zobaczyć już wkrótce a lotnicze widoki pomogą w rozwojowi ruchu turystycznego tego regionu.

Załoga samolotu wraz z pomysłodawcą tego wydarzenia, Milanem Paprčkom, intensywnie pracuje na tym, aby w listopadzie 2023 mogła przedstawić najciekawsze widoki regionu z lotu ptaka.

“Moją wizją jest zaprezentowanie ludziom wyjątkowego spojrzenia na kraj. Nie pochodzę z rodziny lotniczej, zostałem pilotem samolotu dopiero po trzydziestce. Przedtem dosyć długo żyłem jako zwykły “ziemianin” i dobrze pamiętam, jakie cudowne były moje pierwsze loty i widoki z lotu ptaka. Od tej pory latam setki godzin rocznie i robię dużo zdjęć i filmów podczas lotów. Zaowocowało to ogromną liczbą fotografii a także prawdopodobnie największą ilością wydanych książek lotniczych na świecie.”  – mówi Milan Paprčka, pilot oraz autor fotografii.

Grupa lotnicza ma na koncie już ponad 200 książek fotografii lotniczych z Czech i Słowacji. I tym razem zachwyciło ich piękność Polski, w szczególności ziemi jasielskiej.

„Po tym jak poznałem z nieba rodzinną Słowację i sąsiednie Czechy, oczarowała mnie Polska. Szczególnie zaciekawił mnie zupełni innych charakter krajobrazu rolniczego i miejskiego niż u nas a także przepiękne, niezwykłe dla mnie zabytki sakralne. Bardzo się cieszę, że w najbliższych latach będę dużo latać w północnym kierunku i szczegółowo poznam całą Polskę. Jestem przekonany, że swoim fotografiami i filmami video przedstawię ją także samym Polakom, którzy będą ją poznawać wraz ze mną z nieba.“ – dodaje.

Zdjęcia z powiatu jasielskiego planują udostępnić publiczności w książce zatytułowanej „Powiat Jasielski z Nieba”, w której czytelnik znajdzie zabytki oddychające dawną historią, niepowtarzalną przyrodę, a także nutę nowoczesności w postaci budynków i obiektów szkolnych, szpitali, samorządów i firm.

Promocja turystyki w kraju i zagranicą

Turystykę krajową należy ciągle rozwijać, przede wszystkim w tak pięknym, ale przez turystę jeszcze nie do końca odkrytym regionie, jakim jest ziemia jasielska. Książka z fotografiami lotniczymi może w tym pomóc. Ponad 100 zdjęć lotniczych przedstawia ten region z perspektywy, z której niewiele osób może go zobaczyć. Dzięki temu można poznać usługi, atrakcje lub ciekawostki. Powiat jasielski jest z lotu ptaka pełen wzorów i kolorów. Zielone góry, obsiane pola, błyszczące się lustra wodne. Kontenery przemysłowe wyglądają jak puzzle dla dzieci, a teren jeździecki wygląda jak gigantyczna praca domowa z geometrii. To jest magia zdjęć lotniczych. Ponadto książka będzie dwujęzyczna, w języku angielskim i polskim, więc zaciekawić i przyciągnąć może również ludzi z zagranicy.

Można przyłożyć rękę do dzieła

„Zobaczenie swojego kraju, regionu, miasta lub miejscowości z lotu ptaka jest piękne i niepowtarzalne. Dwa lata temu wydaliśmy pierwszy nasz projekt pilotażowy Powiat Nowosądecki z nieba. Mieszkańcy i goście odwiedzający Powiat Jasielski będą mogli cieszyć się na swoją „książkę z nieba” już niedługo. Niektórzy z Was mogą nawet uczestniczyć w jej tworzeniu.”  – mówi współautor książki Powiat Jasielski z Nieba Luboš Vyskoč.

Udział w tworzeniu tej wyjątkowej prezentacji mogą wziąć więc również instytucję i organizację z naszego regionu: mianowicie samorządy, instytucje kulturalne, oświatowe czy wyznaniowe oraz firmy regionalne. I w taki sposób pomóc stworzyć niezwykłą mozaikę życia ludzi w tym pięknym regionie.

Jeżeli chcielibyście wziąć udział w tej niepowtarzalnej publikacji, proszę o kontakt pod adresem vyskoc@cbs-polska.pl.

Jana Gąsiorowska, CBS spol, s.r.o.

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *