Kultura | rozrywka | edukacja

XVII Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów – oboistka ze statuetką Grand Prix

| FOT. © materiały prasowe JDK / Katarzyna Pacwa

Kinga Bezpalko (obój) z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Krakowie zdobyła Grand Prix XVII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz. Organizatorem wydarzenia, które odbywało się w dniach 23 – 24 marca br. był Jasielski Dom Kultury oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle.  Partnerem imprezy był LOTOS INFRASTRUKTURA S.A., a partnerem motoryzacyjnym Toyota Jasło.

Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów jest jednym z najlepiej zorganizowanych konkursów w kraju, dzięki taki osobom jak panie dyrektor Jasielskiego Domu Kultury i Państwowej Szkoły Muzycznej. Dzięki temu Jasło – ta niewielka aczkolwiek z ogromnymi tradycjami również muzycznymi  miejscowość na mapie Polski – staje się jedną z ważniejszych. W świecie kultury o Jaśle jest bardzo głośno – powiedział rozpoczynając koncert finałowy dr hab. Arkadiusz Krupa z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Do tegorocznej edycji OKMI zgłosiło się 88 uczestników z całego kraju: z pobliskich Gorlic, Sanoka, Krosna, Nowego Sącza, Dębicy, Krakowa, Rzeszowa, ale także Wrocławia, Bytomia i Katowic. Przez dwa dni młodzi muzycy prezentowali swoje umiejętności w trzech kategoriach: instrumentów dętych i akordeonu, fortepianu oraz instrumentów smyczkowych i szarpanych.

Spośród nich jury, któremu przewodniczył prof. Andrzej Godek z Akademii Muzycznej w Krakowie, wyłoniło najlepszych. Ci z kolei zaprezentowali się podczas koncertu finałowego, a byli to: Artur Rudnicki (trąbka) OSM I st. we Wrocławiu, Damian Łapiński OSM I i II st. we Wrocławiu (fortepian), Agnieszka Miśkiewicz OSM I i II st. w Bytomiu (skrzypce), Tomasz Krupa PSM I st. w Jaśle (puzon), Dymitr Szostak POSM II st. w Krakowie (fortepian), Julia Rozmus PSM II st. w Krakowie (skrzypce) oraz Kinga Bezpalko (obój) ZPSM w Krakowie. I to właśnie ta ostatnia została zwyciężczynią XVII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz.  – Mieliśmy bardzo zróżnicowany poziom ale pełen niesamowitych indywidualności. (…) Ten konkurs – według mnie – jest bardzo surowym konkursem. Tym bardziej się cieszę się, że mogłem być w nim jurorem, w dodatku w tak wspaniałym gronie – samych najwybitniejszych postaci polskiej muzyki – podsumował OKMI dr hab. A. Krupa.

Obecny na koncercie finałowym włodarz Jasła był pod ogromnym wrażeniem talentu i organizacji konkursu, co zaznaczył w swoim wystąpieniu. – Jest mi niezmiernie miło, że mogę uczestniczyć w tym finałowym dniu konkursu. Jest on nie tylko podsumowaniem tegorocznego konkursu, ale przede wszystkim podsumowaniem setek godzin pracy, ćwiczeń. Chciałem serdecznie pogratulować tym, którzy podjęli wyzwanie poddaniu się ocenie. Bo przecież po to te godziny ćwiczeń poświęcają, aby wreszcie ktoś mógł powiedzieć na jakim etapie jest ich praca. Gratuluję ale jednocześnie dziękuję, że podjęliście to wyzwanie, bo mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tak pięknym koncercie jak ten dzisiejszy. Dziękuję jurorom, bo podjęli się ogromnego wyzwania – i jak sami przyznali – są bardzo surowi, stąd tylko tyle nagród i wyróżnień, ale mam nadzieję, że tym bardziej je doceniacie. Dziękuję też paniom dyrektorkom, które co roku przykładają się do tego konkursu i wiem, jak bardzo im zależy, żeby państwo wyjechali usatysfakcjonowani jego organizacją. Jestem ogromnie szczęśliwy, że mogłem was podejmować w mieście – mówił Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Podziękowania w postaci dyplomów otrzymali również nauczyciele i akompaniatorzy młodych muzyków.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE