Informacje

31 zarzutów dla internetowego oszusta

| FOT. © zdjęcie ilustrujące / terazJaslo.pl / Damian Palar

Policjanci z jasielskiej komendy, którzy zajmują się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, zakończyli postępowanie w sprawie oszustw internetowych. Materiał dowodowy, który był gromadzony przez kilka miesięcy, pozwolił na wykrycie 31 przestępstw. 37-letni mieszkaniec powiatu jasielskiego przyznał się do zarzucanych mu czynów. Mężczyźnie grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Oszustwa internetowe są częstym zjawiskiem w ostatnim czasie. Przestępcy posuwają się do różnych metod, żeby wzbogacić się kosztem innych. Funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Jaśle ustalili i zatrzymali sprawcę wielu takich oszustw.

W tym przypadku oszust działał w taki sposób, że zamieszczał na portalach społecznościowych ogłoszenia, oferując do sprzedaży m.in. panele podłogowe, pelet, materiały budowlane, drewno, węgiel czy ekogroszek. Kupujący, po uzgodnieniu szczegółów transakcji, wpłacali uzgodnioną kwotę na wskazane rachunki bankowe, po czym nie otrzymywali zakupionego towaru, a ich pieniądze przepadały.

W trakcie prowadzonego dochodzenia policjanci przez kilka miesięcy gromadzili materiał dowodowy. Docierali do pokrzywdzonych osób na terenie całego kraju. Śledczy ustalili, że podejrzany 37-letni mieszkaniec powiatu jasielskiego oszukał w ten sposób 31 osób. Łącznie zgromadził na swoich kontach blisko 110 tys. zł. Podczas przesłuchania przyznał się do przedstawionych zarzutów i złożył wyjaśnienia.

Wkrótce sprawą zajmie się sąd, który zadecyduje o losie 37-latka. Mężczyzna w przeszłości odbywał już karę prawie 5 lat pozbawienia wolności w związku z dokonanymi wcześniej oszustwami. W związku z tym, że działał on teraz w warunkach recydywy, za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Apelujemy, aby podczas robienia zakupów przez Internet być czujnym i zachować środki ostrożności:

  • zakupy róbmy tylko na sprawdzonych stronach internetowych
  • sprawdzajmy wiarygodność sprzedającego
  • nie dajmy się skusić nierealnym okazjom i promocjom
  • zachowajmy wszystkie dokumenty związane z transakcją (dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp), przy ewentualnym zgłoszeniu przestępstwa, ułatwi to wykrycie jego sprawcy.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE