Sport | rekreacja | turystyka

Klub KK-T JDK i PTTK zapraszają na wiosenną wędrówkę po Beskidzie Niskim

| Zapowiedź wydarzenia (kliknij w obrazek, aby powiększyć)

Z okazji Dnia Ziemi Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Oddział Jasło zapraszają – 22 kwietnia (sobota) – miłośników wędrówek po górach na wiosenną wycieczkę w Beskid Niski.

Wędrując tzw. połoninami Beskidu Niskiego na pograniczu Bieszczadów i Beskidu Niskiego, gdzie zamieszkiwały dawniej mniejszości etniczne Bojków i Łemków, uczestnicy wycieczki będą mogli podziwiać budzącą się do życia przyrodę: ukwiecone łąki i drzewa oraz lasy w soczystej jasnozielonej szacie.

Około 16-kilometrowa (5 godz.), średnio wymagająca kondycyjnie, atrakcyjna widokowo trasa wiodła będzie przez Szczawne, Rzepedkę, Szeroki Łan, Przybyszów i Tokarnię do Woli Piotrowej.

Szczawne – miejscowość w gminie Komańcza, nad rzeką Osławą, znana z pięknej i niezwykle cennej świątyni pw. Zaśnięcia Matki Bożej. Wzniesiono ją jako cerkiew greckokatolicką; obecnie jest to cerkiew prawosławna pod tym samym wezwaniem.

Rzepedka (708 i 706 m n.p.m.) – dwuwierzchołkowy szczyt we wschodniej części Beskidu Niskiego. Ze względu na to, że jest bezleśny zapewnia rozległe, zwłaszcza w kierunku Bieszczadów, widoki. Tradycyjna nazwa Rzepedki to Rożynkania (oznacza szczyt w kształcie rogu). Przez Rzepedkę, zaliczaną do Korony Ziemi Sanockiej, przebiega międzynarodowy szlak „Śladami Dzielnego Wojaka Szwejka”, łączący ze sobą Czechy, Austrię, Węgry, Słowację, Polskę i Ukrainę.

Szeroki Łan (także Połoński Wierch 688 m n.p.m.) – wznosi się w pasemku Połońskiego Wierchu i Rzepedki, stanowiącym przedłużenie właściwego Pasma Bukowicy poza dolinę Płonki w kierunku południowo-wschodnim i schodzącym ku dolinie Osławy w Szczawnem. Jest najbardziej na północ wysuniętym szczytem tego pasemka.

Tokarnia (778 m n.p.m.) – najniższy szczyt w paśmie Bukowicy. Góra ta, nazywana niekiedy Połoniną Beskidu Niskiego, jest oazą ciszy i spokoju.

Wola Piotrowa – wieś w gminie Bukowsko (pow. sanocki) u podnóża pasma Bukownicy, przy drodze z Bukowska do Kulasznego.

***

Termin wyjazdu: 22 kwietnia (sobota), godz.7.00, sprzed JDK; powrót około godz. 19.00.
Koszt wyjazdu: 100 zł (członkowie PTTK, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi – 90 zł).
Zgłoszenia i wpłaty: PTTK w Jaśle, ul. Floriańska 15 (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 17.00).
Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Informacja w JDK: tel. 514 284 625.
Program przewiduje pieczenie kiełbasek (prowiant własny).
Uwaga: obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne.
Organizator zastrzega sobie prawo zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z przyczyn od niego niezależnych.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE