Informacje

Sprawdzali wiedzę i umiejętności praktyczne przyszłych kierowców

| Jedną z konkurencji turnieju była sprawnościowa jazda samochodem. FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Po trzech latach przerwy wznowiono organizację eliminacji powiatu jasielskiego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Do zmagań przystąpili uczniowie szkół ponadpodstawowych z Jasła, Kołaczyc i Trzcinicy. Młodzież wykazała się dużą wiedzą na temat aktualnych przepisów ruchu drogowego, jak też sprawnie wykonywała postawione przed nią zadania sprawnościowe z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej oraz umiejętnej jazdy samochodem osobowym.

To już dwudziesta piąta edycja Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Eliminacje na szczeblu lokalnym zorganizowali wspólnie Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego oraz Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. Odbyły się one dzięki uprzejmości dyrekcji, grona pedagogicznego oraz całej społeczności Zespołu Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy. Szkoła pełniła nie tylko rolę gospodarza, ale jej uczniowie bronili również tytułu mistrza powiatu z 2019 roku kiedy to konkurs odbył się po raz ostatni przed wybuchem pandemii koronawirusa.

W dzisiejszym wydarzeniu wzięły ponadto udział reprezentacje Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle, Zespołu Szkół nr 3 im. prof. Stanisława Pawłowskiego w Jaśle oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach. Drużyny składały się z trzech osób, w tym jednej posiadającej uprawnienia do kierowania samochodem osobowym oraz opiekuna.

Zmagania składały się z czterech konkurencji, które angażowały każdego uczestnika.

Rozpoczęliśmy od napisania testu składającego się z 25 pytań dotyczących zasad ruchu drogowego oraz 10 pytań dotyczących sytuacji na skrzyżowaniach. Suma punktów uzyskana przez wszystkie trzy osoby dawała wynik całej drużyny. Drugą konkurencją była pomoc przedmedyczna w pozorowanym zdarzeniu. Na koniec odbyła się jazda sprawnościowa samochodem osobowym z zamontowanym na masce „kołem Stewarta”. Kierowca musiał pokonać wyznaczony tor przeszkód w taki sposób, aby umieszczona piłeczka nie wypadła poza jego obręb. – opisuje Marian Baran, sekretarz Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, koordynator turnieju.

Organizatorzy wysoko oceniają poziom wiedzy uczestników turnieju. Młodzież radzi sobie ze stresem, wie jak postępować w trudnych sytuacjach, nie boi się udzielać pomocy osobom znajdującym się w stanie zagrożenia zdrowia czy życia. Co istotne, posiadana przez nich wiedza oraz nabyte w toku edukacji szkolnej umiejętności praktyczne mogą się im przydać nie tylko w sytuacjach drogowych, ale także w codziennym życiu – na przykład w domu czy szkole.

Rzeczywiście ta przerwa zrobiła swoje. – przyznaje Marian Baran. – Można powiedzieć, że młodzież wypadła z rytmu szkoleniowego. Z wiadomych względów tych zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i bezpieczeństwa ruchu drogowego było znacznie mniej. Ale pomimo nielicznej obsady turnieju i tak jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy wznowić naszą dotychczasową działalność. Tego typu konkursy, jak ten dzisiejszy, mają na celu zapoznanie młodych ludzi, którzy w niedalekiej przyszłości po raz pierwszy zasiądą za kierownicą samochodu i wyjadą na drogi publiczne, z aktualnie obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. Liczymy też, że zdobytą w czasie przygotowywania się do udziału w turnieju wiedzą będą dzielić się ze swoimi rówieśnikami. Między innymi właśnie dzięki takim aktywnościom na drogach naszego powiatu jest coraz mniej wypadków, w tym tych najtragiczniejszych. Przystępując każdorazowo do organizacji eliminacji powiatowych turnieju przyświeca nam idea: „jeżeli uda się uratować choćby jedno życie ludzkie na drodze to warto podejmować tego typu działania”. – dodaje.

Po zakończeniu wszystkich zadań podsumowano wyniki i ogłoszono tegorocznych zwycięzców. Awans do etapu wojewódzkiego (miejsce i termin zostaną podane w odrębnym komunikacie) Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego w roku szkolnym 2022/2023 uzyskał zespół z Trzcinicy, który wystąpił w składzie Konrad Potera, Wiktor Stygar, Jakub Świędrych, opiekun Marek Bara.

Na niższych stopniach podium stanęli uczniowie z Kołaczyc i „Chemika”. Organizatorzy wyróżnili również dwóch uczniów, którzy uzyskali największą sumę punktów w teście wiedzy (po 29 na 35 możliwych).

Gratulacje, puchary, medale, dyplomy oraz symboliczne nagrody rzeczowe przekazali uczestnikom i ich opiekunom: Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle kom. Bartłomiej Świerczek, prezes zarządu Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Stanisław Radzik oraz dyrektor Zespołu Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy Katarzyna Koś.

Patronat honorowy nad turniejem objęli: starosta Jasielski Adam Pawluś, Komendant Powiatowy Policji w Jaśle podinsp. Krzysztof Łopuszański, Poseł do Parlamentu Europejskiego dr Bogdan Rzońca, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Maria Kurowska, Prezes Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego w Rzeszowie Dominik Noworól, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie Ryszard Siepietowski, Członek Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie Stanisław Święch, Dyrektor Zespołu Szkół im. prof. Teodora Marchlewskiego w Trzcinicy Katarzyna Koś.

Wydarzenie pod patronatem medialnym portalu regionalnego terazJaslo.pl.

 FOTOGALERIA: 

Finał powiatowy XXV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego w Trzcinicy

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *