Kultura | rozrywka | edukacja

Konferencja „Henryk Stroka – patriota, poeta, pisarz, pedagog i metodyk” (zapowiedź)

| Zapowiedź wydarzenia (kliknij w obrazek, aby powiększyć)

Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie serdecznie zaprasza 18 maja 2023 roku na Konferencję pt. „Henryk Stroka – patriota, poeta, pisarz, pedagog i metodyk”.

Podczas konferencji dotyczącej Henryka Stroki i innych powstańców z gminy Skołyszyn wystąpią prof. Jan Wolski z Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Jacek Magoń z IPNu oraz Mariusz Świątek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Henryk Stroka (ur. 17 listopada 1839 w Bączalu Górnym, zm. 27 sierpnia 1896 w Rzeszowie) – powstaniec styczniowy, społecznik, patriota, poeta, pisarz, pedagog i metodyk.

Brał udział w Powstaniu Styczniowym, najpierw jako szeregowiec, a potem jako porucznik w batalionie Wysockiego w bitwie pod Radziwiłłowem. Po upadku powstania przebywał w więzieniu we Lwowie. Pisał wiele opowiadań, np. „Z pamiętnika powstańca”, „Niebezpieczne poselstwo”, „Odpoczynek posłańca”. Tworzył również dramaty i komedie, które wystawiano na scenach teatrów galicyjskich. Wiersze Henryka Stroki zostały wydane w „Zbiorze Poezji” w 1894 roku w Rzeszowie, zawierającym 90 stron i w sumie 40 wierszy. Dominują w nich motywy narodowo-patriotyczne, religijne, osobiste. Poeta porusza problemy kontaktu człowieka z przyrodą oraz historię powstania styczniowego w utworach o charakterze epickim, np. „Bitwa pod Borowem”.

Zapraszamy!

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

Konferencja odbędzie się w ramach projekt „ZWYKLI NIEZWYKLI” realizowanego przez GOKiCz w Skołyszynie, który ma na celu upamiętnienie bohaterów i wydarzeń sprzed 160 laty, mieszkańców gminy Skołyszyn, którzy odegrali ważną rolę w powstaniu styczniowym.

(GOKiCz w Skolyszynie)

SŁOWA KLUCZOWE