Informacje

Polska 2050 o programie dla przedsiębiorców

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Polska 2050 Szymona Hołowni zaprezentowała dzisiaj w Jaśle swoje propozycje wyborcze dla gospodarki. Jak zaznaczył podczas briefingu prasowego regionalny lider partii Bartosz Romowicz, program ten został wypracowany wspólnie z przedsiębiorcami i z myślą o nich samych. Postulaty te opierają się na trzech filarach: proste podatki, oddech dla przedsiębiorców i zwiększenie zaufania administracji państwowej do obywateli.

Konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli środków masowego przekazu oraz rozmowy z mieszkańcami miasta Jasła i ziemi jasielskiej towarzyszyły dzisiejszemu spotkaniu zorganizowanemu przez działaczy Polski 2050 na płycie Rynku. Regionalny lider ugrupowania, obecnie urzędujący burmistrz miasta i gminy Ustrzyki Dolne Bartosz Romowicz przedstawił główne założenia programu wyborczego dla przedsiębiorców. To wspólna oferta dla polskiej gospodarki partii Szymona Hołowni oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego na jesienne wybory parlamentarne.

Wśród zaproponowanych dziś mieszkańcom naszego regionu rozwiązań jest prostszy system podatkowy. Koalicjanci deklarują, że do 2026 roku nie podniosą żadnych podatków.

Dzisiaj jesteśmy w takiej sytuacji kiedy ten system podatkowy jest mocno niestabilny. My chcemy zagwarantować przedsiębiorcom, że do 2026 roku nic się w podatkach nie zmieni i nie dostaną żadnych dodatkowych obciążeń. Ten okres stabilizacji jest potrzebny. Chcemy także wprowadzić rodzinny PIT, czyli im większa rodzina tym niższy podatek. Chcemy promować to, że osoby pracują. Nie chcemy promować tego, aby dostawać pieniądze za nic tylko chcemy promować pracę i rozwój polskich rodzin. – opisuje Bartosz Romowicz.

Kolejnym krokiem ma być zapewnienie większej swobody dla przedsiębiorców. Tutaj propozycją jest, aby VAT i PIT miałyby być płacone tylko od zapłaconych faktur.

Każdy przedsiębiorca wie, że w przypadku gdy wystawi fakturę, musi zapłacić podatek niezależnie od tego czy otrzyma należność czy nie. Bardzo często są to duże kwoty i długi okres pomiędzy wystawieniem faktury, a wpłatą. To powoduje, że przedsiębiorca tak naprawdę musi państwo skredytować, bo musi swoimi pieniędzmi zapłacić podatek, którego jeszcze nie otrzymał. – wyjaśnia Romowicz. – Chcemy także wprowadzić możliwość zawieszenia płatności składek ZUS dla małych firm w przypadku kłopotów finansowych. Chcemy również, aby ZUS zapłacił zasiłek pracownika już od pierwszego dnia choroby. Są sytuacje losowe, w których pracownik nie może przyjść ze względów zdrowotnych i wykonywać pracy, a pracodawca musi ten ciężar ponosić. To byłby duży oddech dla przedsiębiorców. – dodaje.

Polska 2050 jest za tym, aby zwiększyć zaufanie aparatu państwowego do obywateli. W tym miejscu ugrupowanie postuluje wprowadzenie zasady domniemania niewinności w sprawach gospodarczych.

Bartosz Romowicz podkreślił, że Państwo musi ufać przedsiębiorcy, bo to przedsiębiorcy tworzą produkt krajowy brutto.

Ponadto chcemy wprowadzić większą odpowiedzialność urzędów za błędy i chcemy ułatwić proces uzyskiwania interpretacji podatkowych. Dzisiaj ten okres oczekiwania na interpretację jest dość długi, a te interpretacje w tych samych sprawach niekoniecznie jednolite. I ostatnia rzecz, również bardzo ważna, chcemy łączyć samorząd gospodarczy, czyli tych, którzy tak naprawdę skupiają i zrzeszają osoby, które znają się na swojej branży. Chcemy te wszystkie osoby włączyć w proces tworzenia prawa. Politycy to nie są osoby, które muszą się znać na wszystkim. Politycy muszą wiedzieć kogo zapytać, z czyjej wiedzy skorzystać i jak wprowadzić to co te osoby uważają, że będzie dla nich korzystne do rozwoju. – objaśnił.

W briefingu prasowym wzięła udział również Małgorzata Więch-Kettele, właścicielka salonu win i apartamentów w Jaśle. Jako przedsiębiorca z wieloletnim stażem opisała z jakimi największymi problemami zmaga się na co dzień w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Jestem od ośmiu lat przedsiębiorcą. Najpierw w formie działalności gospodarczej, później jako spółka z o.o. Od tego czasu borykam się z różnymi problemami na co dzień, które są bliskie tak samo dużym, jak i małym firmom. Jest to brak stabilności zatrudnienia dla pracowników co na pewno będzie mogło ulec zmianie jeżeli zostanie wprowadzone chorobowe płacone od pierwszego dnia przez ZUS. Wówczas jest to większa stabilizacja zatrudnienia dla pracowników. Pracodawca nie boi się ich zatrudnić na umowie o pracę. Więc jest to obopólna korzyść. Ponadto, jak każdemu przedsiębiorcy, zdarzają się kontrahenci, którzy nie wywiązują się z płatności. Dlaczego mają ponosić dodatkowy koszt tego jakim jest płacenie podatku VAT oraz innych danin od dochodu jeżeli my tego dochodu nie mamy. Więc uważam, że to są kluczowe postulaty, które powinny przynieść przedsiębiorcom znaczącą ulgę. Tak samo prostsze podatki, przewidywalność tych podatków oraz ulgi podatkowe dla dużych rodzin. To są te argumenty, które do mnie przemawiają jako do przedsiębiorcy. – powiedziała.

Ponadto dodała: – Uważam, że konsultowanie tworzenia prawa z takimi gremiami, bezpośrednio z przedsiębiorcami to jest właściwa droga więc tutaj nie powinniśmy się bać rozmowy z władzami, z politykami jako przedsiębiorcy, bo to może przynieść w końcu rezultat. Chciałabym, żeby przedsiębiorcy dołączyli do nas na spotkaniach, które będziemy organizować dla nich, informując ich o programie naszej partii Polska 2050.

Romowicz zaznaczył, że jest program Polska 2050 dla gospodarki narodowej został przygotowany na podstawie rozmów z samymi zainteresowanymi, czyli przedsiębiorcami działającymi w różnych branżach. Możliwość wypowiedzi będą mieli również ci działający na lokalnym rynku bowiem partia Szymona Hołowni zamierza zorganizować dla nich w najbliższym czasie szereg spotkań informacyjnych.

Zapraszamy wszystkich przedsiębiorców do współpracy. Ja mogę państwu zagwarantować, że w najbliższych wyborach parlamentarnych lista kandydatów „Trzeciej drogi” to będzie lista, na której znajdą się przedsiębiorcy. To będzie dość duże grono przedsiębiorców – młodzi, ambitni, z doświadczeniem, ale którzy rozumieją te potrzeby. Chcemy być również alternatywą dla przedsiębiorców. – powiedział.

Dopytywany o nazwiska osób, które będą ubiegały się o głosy mieszkańców w jesiennych wyborach parlamentarnych wyjaśnił, że: – Kampania wyborcza rozpoczyna się wtedy kiedy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej ogłosi te wybory. Jeżeli tylko te wybory są ogłoszone to ogłosimy nasze listy wyborcze. Dzisiaj byłoby to niezgodne z przepisami prawa, by mówić o kandydatach w wyborach do Sejmu, gdy tych wyborów jeszcze nie ma. Jak będą ogłoszone to na pewno te listy pokażemy. Mamy już gotowe listy. Są to osoby, które są znane w lokalnej społeczności. Myślę, że to będzie jedna z niewielu list w okręgu 22, która po pierwsze będzie miała parytet zarówno w zakresie kobiet i mężczyzn, ale nie tylko ten minimalny tylko ten, który faktycznie powinien być. To będzie lista osób, gdzie średnia wieku na liście nie będzie przekraczała 45 lat. Wreszcie to będzie lista, na której będą przedstawiciele z różnych branż, przedstawiciele różnych sektorów, ale przede wszystkim osoby, które lokalnie czymś zasłynęły, czymś mogą się pochwalić, które są doświadczone w swojej branży. Także myślę, że to będzie bardzo dobra alternatywa i bardzo dobra propozycja dla wyborców w okręgu 22 Krosno – Przemyśl.

W Polsce 2050 Szymona Hołowni obowiązuje struktura regionalna. Na Podkarpaciu funkcjonują dwa koła. W okręgu wyborczym nr 22, czyli Krosno – Przemyśl, są skupione osoby ze wszystkich powiatów okręgu, czyli są to powiaty lubaczowski, jarosławski, przemyski, przeworski, brzozowski, bieszczadzki, leski, sanocki, jasielski i krośnieński.

Zapytany w trakcie spotkania o ewentualną kandydaturę na burmistrza miasta Jasła z ramienia ugrupowania Bartosz Romowicz stwierdził, że obecne działania skoncentrowane są wyłącznie na wyborach parlamentarnych.

Natomiast jeżeli będziemy widzieli, że jest osoba, której warto zaufać, którą warto poprzeć w wyborach samorządowych to możemy wystawić takiego kandydata. Natomiast zaznaczam, że nie będziemy opozycją w stylu, że wystawimy kandydata chociażby przeciwko komuś. Jeżeli gdzieś będzie dobry włodarz, który faktycznie dobrze rządzi swoim miastem i gminą, który powoduje rozwój gospodarczy, ale także w tych stosunkach społecznych prowadzi w dobrym kierunku miasto to możemy poprzeć takiego kandydata. Ale dzisiaj, na tem moment, skupiamy się na wyborach parlamentarnych. Uważamy, że te wybory są najważniejsze. Chcemy, żeby ta podstawa funkcjonowania państwa wróciła na normalne, prawidłowe tory, a potem będziemy brać się za wybory samorządowe. Mogę zagwarantować, że wystawimy listę do Sejmiku Województwa Podkarpackiego w najbliższych wyborach samorządowych, bo to jest też ten element kampanii regionalnej. – powiedział.

Lider okręgu partii Szymona Hołowni zapewnił dziś przed kamerami jednoznacznie, że Polska 2050 nie zamierza w żaden sposób współpracować z Prawem i Sprawiedliwością w przyszłym parlamencie i rządzie.

Nie ma takiej możliwości, żeby Polska 2050 Szymona Hołowni rządziła kiedykolwiek z Prawem i Sprawiedliwością. Jestem przekonany i mogę powiedzieć z całą stanowczością, że wszystkie osoby, które współpracują ze mną jako liderem regionu w okręgu 22 Krosno – Przemyśl, w przypadku jakiegokolwiek pomysłu chęci współrządzenia z PiS-em opuszczą partię. Nie ma takiej możliwości, nie akceptujemy rządów partii Prawa i Sprawiedliwości. Nie damy się wepchnąć w narrację niektórych partii, które próbują nas wpychać w ręce PiS-u. Stanowczo, radykalnie i jednoznacznie chciałem powiedzieć, że Polska 2050 Szymona Hołowni nie będzie rządziła z Prawem i Sprawiedliwością nigdy. – dodał Bartosz Romowicz.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *