Kultura | rozrywka | edukacja

W zaułkach starego i nowego Jasła – wystawa w MBP w Jaśle

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na wystawę „W zaułkach starego i nowego Jasła”, która zabiera nas na spacer po mieście, tym starym sprzed II wojny światowej i tym dzisiejszym.

Jasło położone u zbiegu trzech rzek: Wisłoki, Jasiołki i Ropy może poszczycić się wielowiekową historią. Lata rozkwitu przeplatały się z okresami zastoju, a czasami wręcz upadku, spowodowanego m.in. pożarami, które pustoszyły miasto.

Dynamiczny rozwój i rozbudowa miasta nastąpiły dopiero w drugiej połowie XIX w. dzięki rozwojowi przemysłu naftowego i budowie linii kolejowej. Powstały wówczas nowe budynki i gmachy użyteczności publicznej, często projektowane przez znanych polskich architektów, zwracając uwagę swoją oryginalną architekturą – CK Gimnazjum, Sąd Okręgowy, Synagoga, Urząd Pocztowo-Telegraficzny.

Oglądając fotografie miejsc, które dobrze znamy i mijamy na co dzień, nie tylko możemy przenieść się na krótką chwilę w przeszłość, zobaczyć miasto oczami ówczesnych mieszkańców, ale także dostrzec piękno zachowanych jeszcze budynków współczesnego Jasła. I chociaż niewiele pozostało w nim architektonicznych perełek, miasto łączy w sobie ducha tradycji i współczesności.

Szczególne podziękowania składamy panu Jerzemu Rucińskiemu za udostępnienie fotografii zamieszczonych na wystawie.

Wystawę można oglądać od 17 lipca do 20 września 2023 r. w holu MBP w Jaśle, ul. Kołłątaja 1, w godzinach otwarcia Biblioteki. Zapraszamy!

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *