Informacje

Platforma Obywatelska wypowiedziała się o możliwych fałszerstwach w czasie wyborów parlamentarnych

Politycy Platformy Obywatelskiej przemierzają miejscowości Podkarpacia, zachęcając społeczeństwo do aktywnego udziału w najbliższych wyborach parlamentarnych. Dzisiaj pojawili się na płycie jasielskiego Rynku właśnie po to, aby pokazać mieszkańcom naszego miasta i powiatu jak ich obecność przy urnach wyborczych może mieć faktyczny wpływ na wyniki głosowania. – To będą historyczne wybory. To będą wybory o życie w demokratycznej, wolnej Polsce, europejskiej Polsce. – przekonywała posłanka Joanna Frydrych.

Partie oraz organizacje prodemokratyczne zachęcają mieszkańców do udziału w ogólnopolskiej akcji obywatelskiej kontroli wyborów. O jej szczegółach poinformowali podczas dzisiejszego briefingu prasowego zorganizowanego na płycie Rynku w Jaśle podkarpaccy politycy Platformy Obywatelskiej oraz działacze młodzieżowego stowarzyszenia „Nowa Generacja”. Chodzi w niej o to, aby w każdej z obwodowych komisji wyborczych zasiadały zaufane osoby, których zadaniem będzie kontrolowanie procesu prawidłowego liczenia głosów.

Przedsięwzięcie cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony społeczeństwa, o czym mówiła posłanka do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Łukacijewska.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Ludzie w coraz większej ilości zgłaszają się do tego, aby przypilnować wyborów, bo nie ma takiej możliwości jak zdarzało się to chociażby podczas wyborów prezydenckich, że w jakiejś komisji wyborczej na Podkarpaciu kandydat miał sto procent oddanych głosów. Tutaj jest obawa Polaków, którzy wyrazili to w sondażu, ale też międzynarodowych organizacji, że najbliższe wybory w Polsce mogą nie być równe, demokratyczne. – powiedziała.

Podczas swojego wystąpienia przekonywała, że mimo tego, iż nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona data wyborów parlamentarnych to strona rządowa oraz politycy Prawa i Sprawiedliwości prowadzą sobie kampanię, angażując do tego celu państwowe pieniądze.

Dlatego na wszelkich spotkaniach z mieszkańcami, nawet najmniejszych miejscowości takich jak chociażby Jasło, stara się pokazywać mieszkańcom „co ta władza zrobiła w Polsce, jak niszczy Polaków, polskie firmy, praworządność, demokrację”.

Łukacijewska, zwracając się z apelem do mieszkańców Jasła i powiatu jasielskiego o zgłaszanie się do pracy w komisjach wyborczych zaznaczyła, że „na Podkarpaciu coraz więcej Polaków zauważa te kłamstwa, oszustwa i oligarchię, które tworzy PiS”.

Po raz pierwszy PiS-owi spadły notowania poniżej 50%. Mam nadzieję, że z każdym dniem ich poparcie będzie tylko i wyłącznie zmniejszało się. Apelujemy do mieszkańców Jasła i powiatu: przypilnujmy wyborów! Zróbmy wszystko, aby Polska pozostała w Unii Europejskiej, aby Polska była praworządna i demokratyczna, aby szanse rozwoju i pracy miał każdy Polak, a nie ten kto jest związany z rodziną PiS-u. – powiedziała.

Posłanka Joanna Frydrych przestrzegała podczas dzisiejszego spotkania przed możliwymi manipulacjami przy liczeniu głosów.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Jest to istotne, bo od tych wyborów na jesieni będzie zależeć przede wszystkim w jakim kierunku pójdzie nasz kraj. Czy pozostaniemy w Unii Europejskiej, czy będziemy krajem szczęśliwym, czy będziemy szczęśliwymi Polakami żyjącymi w szacunku do drugiego człowieka, czy dalej będziemy brnąć w taką przepaść jaką prowadzi nas PiS i Konfederacja, bo o tym należy też powiedzieć. Jest realna koalicja po wyborach właśnie z Konfederacją. Nikt inny nie zagwarantuje nam wyjścia z Unii Europejskiej jak PiS, Suwerenna Polska i Konfederacja. – mówiła.

Aby pomóc w obywatelskiej kontroli wyborów wystarczy wejść na specjalnie przygotowaną w tym celu stronę internetową dostępną pod adresem www.pilnujemywyborow.pl, zarejestrować się i zaznaczyć w której komisji chce się pracować. Można zostać członkiem komisji lub mężem zaufania. Za pełnienie poszczególnych funkcji przysługuje wynagrodzenie.

W ten sposób zgłosiło się już około 30 tysięcy osób chętnych do pracy w komisjach wyborczych. Szef lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej doprecyzował, że w tej chwili na nieco ponad 130 komisji w powiecie jasielskim jest około 50% obłożenia.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Także zachęcam gorąco, bo jest jeszcze dużo osób potrzebnych. Tak, aby przynajmniej dwie osoby, a naszym marzeniem by było, żeby były trzy osoby na każdą komisję. Tutaj jest naprawdę duże pole do popisu i gorąco zachęcam, żeby te osoby zgłaszały się, wchodziły na stronę internetową i się rejestrowały. – powiedział Piotr Słowik.

Elżbieta Łukacijewska uzupełniła, że z każdym dniem przybywa osób, które chcą pilnować wyborów. Jak powiedziała, są wśród nich również takie, „które wcześniej być może nie poszłyby do wyborów, a dzisiaj wiedzą, że od ich głosu zależy przyszłość Polski”.

My nie chcemy wyjść z Unii Europejskiej, a to nas czeka jeżeli PiS wygra i połączy się z Konfederacją. My chcemy bezpiecznie żyć w krajach zachodnich, a nie wschodnich. Nie chcemy być jak Ukraina jako samotny żagiel narażeni na ataki rosyjskie. A dzisiaj ten rząd niestety nie pilnuje Polski. To, że przez wiele miesięcy nie wiedzieli, że trzy rakiety wleciały w przestrzeń Polski, że nie zareagowali od razu, gdy helikoptery białoruskie wleciały w polską przestrzeń powietrzną tylko zajmują się wyborami to naprawdę napawa strachem. Nie wiemy co może spotkać Polaków jeżeli chodzi o bezpieczeństwo i pilnowanie naszych granic. – powiedziała europosłanka PO.

Na dzisiejsze spotkanie w Jaśle przybył również poseł Marek Rząsa. Podczas wypowiedzi do mediów zwrócił się z osobistym apelem do mieszkańców naszego miasta i powiatu jasielskiego: „Nie śpij, bo Cię okradną! Nie śpij, bo Ci ukradną Twój głos, który oddasz myśląc, że dajesz go na swojego kandydata. Nie śpij, bo Cię przegłosują!”

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Ja nie sądziłem, że doczekam takiego momentu, że powiedzenie „nie ważne kto głosuje, ważne kto liczy głosy” nabierze tak wielkiego znaczenia jak właśnie teraz. Nie będą mieli żadnych skrupułów, nie łudźcie się. Nie będą mieli żadnych hamulców tak, jak nie mają teraz, prowadząc tak de facto kampanię wyborczą. To, co teraz robi PiS, te billboardy, plakaty, pikniki za miliony złotych to nie jest nic innego jak kampania wyborcza, niezgodna z prawem. Ale oni się z prawem nie liczą. Dla nich prawo nie istnieje. Dla nich nie ma sprawiedliwości, dla nich nie ma Konstytucji. – mówił.

Nie krył on oburzenia faktem w jaki sposób działacze Prawa i Sprawiedliwości wykorzystują środki publiczne do promowania własnych celów politycznych. Za przykład podaje organizowane w ostatnim czasie ogólnopolskie pikniki promujące program „800+”. Bulwersuje się na sytuację, w której miliony złotych wydano na darmową watę cukrową, kiełbaski czy baloniki, a nie ma pieniędzy dla grupy dzieci chorych na SMA, gdzie ich rodzice błagają o pomoc finansową na forach internetowych.

Rząsa zwrócił szczególną uwagę na to, że najbliższe wybory parlamentarne w Polsce będą historyczne. Jego zdaniem będą decydowały o tym czy chcemy żyć w wolnym, demokratycznym, prounijnym kraju czy obierzemy kurs na wschód.

To są wybory o swobodę i naszą wolność. – przekonuje poseł. – Dlatego jeżeli nie przypilnujemy tych wyborów wszyscy, nie będzie w komisji jednej osoby – tam musi być dwie osoby. Nawet jeśli jedna będzie chciała pójść oddać głos, będzie chciała pójść zjeść obiad, druga musi cały czas patrzyć w ręce tym oszustom. I nie łudźcie się państwo. Jedyna władza, która może sfałszować wybory to nie opozycja, to władza może. To tylko zawsze władza, która nie chce odejść od władzy, ma sposobność i chęć sfałszowania wyborów. Oni mają wszystkie ku temu narzędzia. Będą mieli swoje komisje obwodowe, będą mieli swoich komisarzy wyborczych, będą mieli wreszcie swoją Państwową Komisję Wyborczą. Ale ta siła, która zaczęła się 4 czerwca, tej masy i energii już nikt nie zatrzyma. Olbrzym się obudził i pokaże to 1 października na marszu w Warszawie i pokaże to prawdopodobnie 15 przy urnach. Wygramy te wybory, jestem o tym przekonany. – uzupełnia.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

O zaangażowanie w inicjatywę obywatelskiej kontroli wyborów zwrócił się również przewodniczący młodzieżowego stowarzyszenia „Nowa Generacja” na Podkarpaciu Marek Chludziński: – Ja tu się zwracam przede wszystkim do młodych ludzi, młodych mieszkańców Jasła, powiatu jasielskiego. Każda prowadzona polityka w szczególności dotyka nas. To my będziemy zbierać owoce polityki uprawianej dzisiaj. Większość młodych ludzi, zwłaszcza tych nowych, którzy dopiero otrzymają prawo wyborcze, nie znają Polski bez Unii Europejskiej, ale znają Polskę z drożyzną, ze złodziejstwem, z inflacją. My chcemy pokazać im, że jest wizja innej Polski. Jest wizja, ale tylko i wyłącznie wtedy jeśli wszyscy razem przypilnujemy tych wyborów. Młodzi ludzie często mówią o emigracji, ponieważ jadą za zarobkiem. Nie stać ich na to, aby kupić własne mieszkanie, nawet żeby dostać kredyt hipoteczny. Jest na to recepta, ale nie z tą władzą, która jest teraz. Bądźcie z nami, przypilnujcie wyborów, bo tylko tak możemy zadbać o własną przyszłość. Nie tylko my, ale chyba wszyscy chcemy Polski czystej, ekologicznej, bezpiecznej, europejskiej, demokratycznej. Dlatego mówimy dość: drożyźnie, złodziejstwu, kolesiostwu. Przypilnujemy wyborów.

 W ARCHIWUM PORTALU: 

Konferencja prasowa z udziałem Doroty i Krzysztofa Brejzów oraz jasielskich działaczy Platformy Obywatelskiej

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *