Informacje

Tarnowiec w roli gospodarza dożynek powiatu jasielskiego A.D. 2023

Więcej zdjęć »

Rolę gospodarza tegorocznych Dożynek Powiatu Jasielskiego miała przyjemność pełnić gmina Tarnowiec. Na tradycyjne święto plonów przybyli rolnicy, parlamentarzyści, władze samorządowe, przedstawiciele instytucji użyteczności publicznej, delegacje poszczególnych gmin wraz z wieńcami dożynkowymi, służby mundurowe, mieszkańcy ziemi jasielskiej oraz zaproszeni goście. Wydarzeniu towarzyszyły dodatkowe atrakcje: festiwal smaków regionalnych, stoiska promocyjne partnerów oraz występy muzyczne.

Dożynki powiatowe rozpoczęła polowa msza święta odprawiona przed Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu. Po zakończonej eucharystii został utworzony barwny korowód, który przeszedł na miejscowy stadion sportowy, gdzie odbyła się oficjalna część dzisiejszego święta plonów ziemi jasielskiej.

Otwarcia imprezy dokonała wójt gminy Tarnowiec Agata Augustyn. Na wstępie powitała wszystkich zgromadzonych, a w szczególności starostów dożynek powiatowych, organizatorów, sponsorów, media, mieszkańców ziemi tarnowieckiej oraz jej sympatyków, rolników, a także delegacje miast i miasteczek partnerskich z Węgier, Słowacji oraz Czech.

Jestem zaszczycona propozycją zorganizowania powiatowych dożynek w naszej gminie za co serdecznie i z całego serca dziękuję panu staroście Adamowi Pawlusiowi oraz wszystkim, od których ta propozycja wyszła. – powiedziała.

Następnie na scenie pojawił się starosta jasielski. Adam Pawluś wygłosił okolicznościowe wystąpienie.

Wszyscy z dumą podziwiamy dzisiaj okazałe, misternie uplecione wieńce dożynkowe i te piękne bochny chleba. Są one symbolem dożynek i doskonale oddają istotę tego najsilniej wpisanego w kulturę polskiej wsi święta – święta dziękczynienia. Wieńce te tworzone z płodów ziemi, z darów pól i sadów są widocznym znakiem bogactwa i obfitości polskiej ziemi. Ich finezyjne kształty wychodzą spod palców utalentowanych ludzi, którzy wkładają mnóstwo pracy i całe serce w to, by wieniec był jak najwspanialszy. Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim, którzy tworzyli te wspaniałe wieńce. Spotkania dożynkowe to nie tylko okazja do podziwiania pięknych wieńców dożynkowych, ale przede wszystkim dziękowania rolnikom za ich trud. To także doskonała okazja do oceny naszego rolnictwa i wymiany poglądów w sprawach dotyczących sytuacji w rolnictwie, bo spotykają się tutaj przecież prawdziwi gospodarze jakimi są rolnicy z przedstawicielami władz samorządowych i innymi, którzy mają realny wpływ na zmiany jakie zachodzą na polskiej wsi. – powiedział.

Gospodarz naszego powiatu opisywał jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się oblicze polskiej wsi.

Polski rząd wspiera rolnictwo. Środki jakie trafiły i nadal trafiają do rolników są ogromne. Tylko w ubiegłym roku rolnicy z powiatu jasielskiego, w ramach systemu wsparcia z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, otrzymali prawie 30 mln złotych. Do Agencji wpłynęło ponad 9,5 tysiąca wniosków, głównie na dopłaty bezpośrednie, ale także na restrukturyzację małych gospodarstw, premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, dopłaty do zakupu nawozów, pomoc dla pszczelarzy czy pomoc suszową. Rząd dba nie tylko o indywidualne gospodarstwa rolne. Przeznacza również środki na ochronę i poprawę jakości gruntów rolnych. Z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, w ciągu ostatnich pięciu lat do powiatu jasielskiego trafiło ponad 4,5 mln złotych. Środki te były wydatkowane m.in. na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Właśnie tutaj, w gminie Tarnowiec, a dokładniej w trzech miejscowościach – Gąsówce, Czeluśnicy i Umieszczu powiat przeprowadza scalanie gruntów. To w stu procentach sfinansowane ze środków unijnych i budżetu państwa, ale powiat musi opłacać wszystkich pracowników, którzy się tym zajmują. Obejmuje ono 2520 działek i ponad 37 km dróg dojazdowych. We wsi Umieszcz scalanie obejmuje obszar ponad 416 hektarów, 1176 działek, przy dofinansowaniu w wysokości ponad 5,3 mln złotych. W Czeluśnicy obszar ponad 311 hektarów, 885 działek i prawie 4 mln złotych dofinansowania. A w Gąsówce obszar ponad 192 hektary, 459 działek i ponad 2,4 mln złotych dofinansowania. W sumie na te zadania powiat otrzymał pomoc w wysokości prawie 12 mln złotych. – mówił.

Pawluś przekazał ponadto, że na wsparcie od polskiego rządu mogą liczyć także koła gospodyń wiejskich, które „pielęgnują polską tradycję, lokalny folklor, wywierają silny wpływ na rozwój polskiej wsi”. Przypomniał, że tylko w 2022 roku z pomocy tej skorzystało 61 kół gospodyń wiejskich na łączną kwotę 329 tysięcy złotych.

Jak podkreślił: „dzięki tym wszystkim środkom stopniowo i systematycznie wzrasta zamożność i jakość życia na wsi, a praca rolników staje się łatwiejsza i mniej mozolna”.

Rolnicy bowiem powszechnie korzystają dziś z nowoczesnych technologii produkcji i informatyzacji, a nie zawsze tak było. W okresie minionym tych środków dla rolników indywidualnych nie było. Mimo tego, nadal najważniejsza i niezbędna pozostaje praca ludzkich rąk, a wielkość zbiorów jest nie do przewidzenia nawet przy zastosowaniu najnowszych technologii, bo zależy to od warunków przyrodniczych i klimatycznych. W tym roku przyszło nam się zmagać najpierw z suszą, a później z obfitym deszczem, które poważnie zagroziły uprawom. Tegoroczne żniwa są więc dalekie od rekordowych niemniej mam nadzieję, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, rząd Rzeczypospolitej Polskiej, Unia Europejska przyjdą rolnikom z pomocą. Bo z powodu zmian klimatycznych, konfliktu zbrojnego na Ukrainie, równowaga żywnościowa w Polsce i Europie jest zachwiana. – powiedział.

Starosta nadmienił, że to właśnie dzięki rolnikom nie musimy obawiać się braku chleba na naszych stołach. – Co więcej, nasze produkty rolno-spożywcze z powodzeniem konkurują z produktami z innych krajów, a często nawet z nimi wygrywając, budując dobrą markę Polski w świecie. To dzięki pracy rolników i wysokiej jakości wytwarzanej żywności Polska zajmuje wysokie, 21. miejsce w globalnym indeksie bezpieczeństwa żywnościowego w klasyfikacji generalnej obejmującej 113 krajów. – dodał.

W imieniu władz samorządu powiatowego oraz własnym podziękował wszystkim osobom trudniącym się rolnictwem na ziemi jasielskiej za codzienną, ciężką pracę.

Życzę, aby w następnych latach dopisywało zdrowie, ziemia przynosiła obfite plony, a wykonywana praca dawała Wam radość i satysfakcję. – powiedział na zakończenie swojego wystąpienia Adam Pawluś.

 FOTOGALERIA: 

Dożynki Powiatu Jasielskiego A.D. 2023 w Tarnowcu

Zgromadzeni na stadionie sportowym w Tarnowcu goście obejrzeli obrzęd dożynkowy, który przygotowali wspólnie zespół „Tarnina” oraz młodzież z tutejszej Szkoły Podstawowej pod opieką Marty Kapały.

Rolę starostów tegorocznych dożynek powiatu jasielskiego sprawowali państwo Justyna i Łukasz Łuszcz – gospodarujący na ponad dwustu hektarach ziemi w gminie Tarnowiec i gminie Jasło, specjalizujący się w działalności ogrodniczej i rolniczej. Inwestują w nowe technologie, nowe maszyny i rolnictwo na wysokim poziomie.

Na ręce wójt Agaty Augustyn i starosty Adama Pawlusia przekazali chleb, którym następnie zostali poczęstowani uczestnicy dzisiejszego święta.

W dalszej części odbyła się prezentacja wieńców, z którymi do Tarnowca przybyły delegacje z gmin: Brzyska, Dębowiec, Jasło, Kołaczyce, Krempna, Osiek Jasielski, Nowy Żmigród, Skołyszyn, Tarnowiec oraz Domu Pomocy Społecznej w Foluszu.

Równolegle z dożynkami zorganizowano Festiwal Smaków Regionalnych „Pierogi”, Podkarpacki Festiwal Serów Tradycyjnych, Regionalnych i Ekologicznych oraz Lato z Kulturą Powiatu Jasielskiego, podczas którego odbył się przegląd lokalnych zespołów i kapel ludowych.

Na godzinę zaplanowano koncert gwiazdy wieczoru, czyli zespołu Brathanki.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *