Informacje

Patriotyczny mural na budynku Urzędu Gminy w Jaśle

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Wizerunek polskiego wieszcza Juliusza Słowackiego, a także nasze ojczyste symbole znalazły się na muralu jaki przyozdobił jedną ze ścian bocznych budynku Urzędu Gminy w Jaśle. To autorska wizja artysty, który specjalizuje się w tworzeniu wielkoformatowych obrazów w lokalnej przestrzeni ulicznej. Projekt uzyskał dofinansowanie z budżetu państwa w ramach programu „Niepodległa”.

Na budynku użyteczności publicznej stanowiącego siedzibę władz gminy wiejskiej Jasło powstał mural o tematyce patriotycznej. Przedstawia popiersie Juliusza Słowackiego, polskiego wieszcza narodowego, twórcy wielu znanych dzieł literackich oraz patrona ulicy, przy której mieści się urząd. Dodatkowo zostały namalowane nasze ojczyste symbole, czyli godło i wstęgę w biało-czerwonych barwach. To artystyczna wizja przedstawiona przez lokalnego twórcę Sylwestra Łaskawskiego, który specjalizuje się w wielkoformatowych malowidłach jakie dodają kolorytu przestrzeni publicznej w wybranych częściach Jasła.

Przed przystąpieniem do prac, mieszkańcy mogli się wypowiedzieć się na temat planowanego przedsięwzięcia w internetowej ankiecie.

Ponieważ budynek Urzędu Gminy mieści się przy ulicy Słowackiego więc pomyśleliśmy, żeby naszego wieszcza uwiecznić w pewien sposób i umieścić go na tym muralu. Mural został dofinansowany z Biura „Niepodległa” z programu „Symbole narodowe RP”. W związku z realizacją tego przedsięwzięcia wymaganym też było, żeby na tych muralach były umieszczone symbole narodowe, jak sama nazwa programu mówi. Wcześniej ogłosiliśmy na stronie internetowej Urzędu Gminy ankietę, w której mieszkańcy mogli głosować na najbardziej rozpoznawalne symbole narodowe. W ankiecie wyszło tak, jak widać na muralu, że są to godło i flaga Polski. – wyjaśnia Joanna Duć-Acela, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jaśle z/s w Brzyściu.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Dzieło, które powstało na ścianie bocznej budynku od strony ulicy Słowackiego, przechodnie mogą podziwiać już od kilku dni. Wzbudza różne emocje wśród obserwatorów.

Opinie są różne, ale tymi negatywnymi raczej się nie przejmujemy. Cieszymy się tymi pozytywnymi. Wydaje mi się, że ten mural podoba się raczej większości mieszkańców. – dodaje Joanna Duć-Acela.

Natomiast symboliczne odsłonięcie muralu zaplanowane jest na 13 września. Spotkaniu towarzyszyć będzie akcja promocyjna, w trakcie której będą rozdawane przechodniom własnoręcznie wykonane ciasteczka i pierniki w biało-czerwonych barwach. Udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny.

Koszt realizacji projektu pod nazwą „Historia na pokaz – symboliczny mural w Jaśle” wyniósł 23 200 złotych, w tym dofinansowanie z budżetu państwa na poziomie 85% – 19 720 zł. Wkład własny w wysokości 15% leżał po stronie Gminnego Ośrodka Kultury.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *